Podróż do Szwajcarii – ceny, ciekawostki i informacje praktyczne

przez Rudeiczarne Travel Blog

Szwajcaria to przede wszystkim wysokie ceny, krowy z reklam czekolady Milka, zegarki banki czy ser! Tak Ci się kojarzy Szwajcaria? Pewnie możesz przywołać jeszcze mnóstwo innych skojarzeń, ale jesteśmy pewni, że jednym z głównych skojarzeń będą właśnie wysokie ceny! I nic dziwnego! Szwajcaria bowiem jest zdecydowanie najdroższym miejscem w Europie. Nie bez powodu mówi się, że to tutaj wypijesz nadroższą kawę w Europie, a czasem i na świecie! I to tutaj znajduje się rzekomo najdroższa ulica w Europie, a druga na świecie, pod względem cen wynajmu lokalu! Podróż do Szwajcarii wcale jednak nie musi być droga.

Legendy o drożyźnie w Szwajcarii nie są całkiem wyssane z palca! Ale to nie znaczy, że nie warto tutaj jechać, albo że wyjazd do Szwajcarii doprowadzi Cię swoimi cenami do bankructwa! Ten wpis pomoże Ci zaoszczędzić nieco tam, gdzie się nam to osobiście udało. Przekonaj się sam!

szwajcaria-ceny-widok-na-gory

Nasza podróż do Szwajcarii – Szwajcaria samodzielnie

Bardzo długo odkładaliśmy nasz wyjazd do Szwajcarii, choć kraj ten marzył nam się od wielu lat. Wspaniałe alpejskie szczyty, krystaliczne jeziora, niesamowite widoki i natura. A do tego szwajcarski ser, czekolada i elegancja miast. Ale zwyczajnie ulegliśmy mniemaniu, że podróż do Szwajcarii jest tylko dla bogaczy i że zwyczajnie nas na to nie stać. Przyznać musimy, że choć przez tych kilka lat nie zmieniło się zbyt wiele w naszych portfelach – postanowiliśmy zaryzykować i pojechać do Szwajcarii na niecałe 5 dni. Mało, by zobaczyć wszystko, ale uznaliśmy, że na pierwszy raz z frankiem szwajcarskim wystarczy. A jeśli się nam spodoba i nie zbankrutujemy – wrócimy tu na pewno. Przy okazji mieliśmy szansę przekonać się na własnej skórze, jak to jest z tymi cenami w Szwajcarii! Ciekawy?

szwajcaria-ceny-alpy

Podróż do Szwajcarii – jak się dostać do Szwajcarii? 

Wiele osób wybiera się do Szwajcarii swoim samochodem lub motorem. Odległość tego małego państwa od Polski zdecydowanie zachęca do wycieczki drogą lądową. A do tego jesteśmy niezależni po drodze, możemy łączyć Szwajcarię z Austrią, Włochami czy Francją i mieć bardzo różnorodne wakacje! Jeśli jednak wybierasz się tutaj samolotem, skorzystać możesz z lotnisk w Zurychu czy Genewie. To właśnie tutaj znajduje się największa siatka połączeń lotniczych, choć Szwajcaria dysponuje dużo większą ilością lotnisk. Z Polski do Szwajcarii dolecisz bezpośrednio dzięki Polskim Liniom Lotniczym LOT czy szwajcarskim liniom Swiss. Na szczęście dla tych, którzy latają nisko-budżetowo, są z Polski także połączenia tanich linii lotniczychEasyJet połączony jest bezpośrednio między Polską a Zurychem i Genewą, zaś WizzAir oferuje połączenia między Warszawą a Bazyleą.

szwajcaria-ceny-lucerna

Podróż do Szwajcarii – ceny – wynajęcie samochodu

Ceny wynajmu samochodu w Szwajcarii są wysokie. Mimo wszystko, jeśli chcesz być niezależny i mieć możliwość zatrzymywania się gdziekolwiek i podziwiania widoków po drodze, najlepszym rozwiązaniem wydaje się właśnie samochód. Chyba że jesteś miłośnikiem motorów – szwajcarskie drogi są świetnie przystosowane do jazdy na motorze. W czasie naszej podróży wynajęliśmy samochód z wypożyczalni Hertz, która w wybranym przez nas terminie oferowała najniższą cenę. Za samochód Ford Fiesta na 4 dni, z możliwością oddania auta w Genewie (wypożyczaliśmy w Zurychu) zapłaciliśmy 130 euro. W większości wypożyczalni za możliwość oddania auta w innym miejscu, należało dodatkowo zapłacić One Way Fee. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, czy wypożyczone auto posiada winietę, dzięki czemu nie będziesz musiał opłacać dróg płatnych. Pamiętaj także o respektowaniu przepisów drogowych, w tym jeździe zgodnie z limitami prędkości. Na drogach zobaczysz mnóstwo radarów, a mandaty są wysokie!

wynajem-auta-w-szwajcarii

Szwajcaria – ceny parkingów i oznaczenia

Poruszając się po Szwajcarii samochodem, warto zwrócić uwagę także na kwestię parkowania! Przede wszystkim, pamiętać musisz, że w samym centrum miast, parkingi są często bardzo drogie lub jest limit parkowania na np. 1h. Zwracać więc musisz uwagę na znaki przy parkingach, na których dokładnie opisane są zasady parkowania i godziny postoju. Parkingi podziemne są dużo droższe od tych uliczych i liczyć się musisz z tym, że za godzinę parkowania w podziemnym, zapłacisz ok. 3 franki! Większość parkingów, także tych przy galeriach handlowych, jest płatna.

Niebieskie miejsca są bezpłatne od poniedziałku do soboty na 1 godzinę, pamiętaj, by za szybą ustawić godzinę, w której przyjechałeś! Żółte linie to miejsca prywatne, na których nie możesz parkować. Zaś białe linie są miejscami, gdzie możesz parkować, ale musisz uiścić opłatę w pobliskim parkometrze! W niedziele i święta parkingi są darmowe jedynie od 19 wieczorem do 7 rano!

lozanna-widok-z-mostu

Podróż do Szwajcarii – ceny – podróż pociągiem

Konfederacja Szwajcarska jest państwem świetnie skomunikowanym koleją! To z resztą właśnie tutaj znajduje się najwyżej w Europie położona stacja kolejowa – Jungfraujoch, na którą pociąg dojeżdża na wysokość 3454m n.p.m.! Jednak pamiętaj, że Szwajcaria i ceny biletów są dość wysokie i warto z góry zaplanować swoją trasę, by zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna finansowo. Np. kolej na wspomniane Jungfraujoch kosztuje ok. 180 franków, co daje niemal 700 zł!

Jeśli poruszasz się pociągami i komunikacją miejską w miastach, jak np. w Zurychu, warto rozważyć kupno biletów dziennych. Te pokrywają nie tylko pociągi, ale także promy, autobusy i tramwaje. Pamiętaj jednak, by odpowiednio wybrać strefy, by Twój bilet pokrywał wszystkie trasy, które zamierzasz pokonać. W tej kwestii bardzo pomocni są pracownicy na Dworcu czy przy przystankach. Pamiętaj, by wybrać drugą klasę i w niej siedzieć, bilet na drugą klasę nie upoważnia Cię do podróży pierwszą (droższą) klasą i przy okazji kontroli możesz zostać poproszony o dopłacenie różnicy.

szwajcaria-podroz-pociagiem

Podróż do Szwajcarii – Swiss Travel Pass

Jeśli zamierzasz po Szwajcarii poruszać się pociągami, w tym także planujesz skorzystać z kilku malowniczych tras i Jungfraujoch, warto rozważyć kupno tzw. Swiss Travel Pass. Bilet ten sprzedawany jest na 3, 4, 8 lub 15 dni i w jego ramach możesz bez limitu korzystać z komunikacji publicznej w Szwajcarii (pociągi, autobusy, wyciągi górskie) tak na prowincji, jak i w miastach. Koszt Swiss Pass na 3 dni w 2giej klasie kosztuje ok. 220 euro, warto więc przeliczyć, czy rzeczywiście będziesz tyle korzystał z pociągów, że Ci się to opłaci.

W ramach Swiss Travel Pass masz darmowy wstęp do ok. 500 muzeów i atrakcji turystycznych! Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują za darmo, zaś dzieci w wieku 6-16 lat podróżują za darmo, jeśli są w towarzystwie przynajmniej jednego rodzica. Pamiętaj jednak, że Swiss Travel Pass jak narazie nie obejmuje np. Jungfraujoch. Jednakże przy zakupie Swiss Pass dostaniesz zniżkę na wycieczki wysoko-górskie. Dobry sposób na Szwajcarię i ceny biletów! Więcej informacji na temat Swiss Travel Pass znajdziesz tutaj.

szwajcaria-ceny-winnice

Szwajcaria – Aplikacja SBB

Świetnym ułatwieniem podczas podróży po Szwajcarii, gdy korzystasz z komunikacji publicznej, jest darmowa aplikacja SBB. Jest to aplikacja, która pokazuje Ci na bieżąco połączenia komunikacyjne i stara się pomóc znaleźć Ci połączenie, które będzie dla Ciebie najszybsze, z miejsca, w którym się znajdujesz. Gdy utworzysz swoje konto użytkownika, możesz także kupić przez aplikację bilet na pociąg, autobus itd., a do tego będziesz miał zapisane na przyszłość wszystkie swoje dotychczasowe podróże w Szwajcarii. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł sprawdzić pokonane przez siebie trasy, ceny biletów i połączenia. Aplikacja pokazuje Ci także godziny otwarcia dworców, jakie znajdziesz tam sklepy, co do zjedzenia, czy w miejscu tym znajduje się darmowe WIFI. Spore ułatwienie na podróż po Szwajcarii.

szwajcaria-ceny-pociag-zurych

Szwajcaria ceny – noclegi

Ceny noclegów w Szwajcarii są niestety bardzo wysokie. Do tego bardzo rzadko wraz z noclegiem, dostaje się śniadanie. Tego się raczej w Szwajcarii nie praktykuje. Baza hostelowa jest dość mała, królują głównie hotele i pensjonaty w cenach znacznie wyższych niż w innych krajach europejskich. Dlatego tutaj ratunkiem na noclegi jest zdecydowanie platforma Coachsurfing. Dzięki tej platformie można przenocować u mieszkańców danego miejsca, za darmo, a przy tym poznać lokalne zwyczaje i nowych ludzi. Z naszego doświadczenia, udało nam się w ten sposób zawrzeć wiele znajomości, które pielęgnujemy od lat! A także dowiedzieć o danym miejscu rzeczy, których nie da się znaleźć w przewodniku. Korzystając z platformy Couchsurfing, warto skontaktować się z hostem przynajmniej kilka dni wcześniej, opowiedzieć kilka zdań o sobie, opisać cel swojej podróży. Zawsze inaczej taka osoba spogląda na nas mimo wszystko, obcych ludzi, których ma przyjąć pod swój dach. Szwajcaria i ceny noclegów to temat rzeka!

szwajcaria-ceny-noclegi

Jeśli chodzi o hostele, tylko raz udało nam się w Szwajcarii spać w hostelu, w Lauterbrunner w hostelu Valley. Bardzo przyjemny hostel z widokiem na wodospad i Alpy dookoła, tuż obok stacji kolejowej, z której odjeżdżają pociągi, choćby do Jungfraujoch! Dzięki temu masz dosłownie 2 minuty, by złapać stąd o świcie pociąg. O ile sam hostel jest bardzo zadbany, czysty, wygodny, ma swój parking i świetną lokalizację, tak niestety jak na hostel, jest drogi. Za noc w 8-osobowym dormitorium za nas dwojga, zapłaciliśmy 68 franków, co daje ok. 250 zł. Niestety była to wtedy najtańsza opcja w Lauterbrunner, a nie zdążyliśmy sprawdzić tutaj Coachsurfingu. Zapewne w wysokim sezonie, musisz się liczyć z jeszcze wyższą ceną! Tu znajdziesz inne ciekawe opcje na noclegi w Szwajcarii.

Ceny w Szwajcarii – Namiot w Szwajcarii – Podróż do Szwajcarii

Jeśli przyjeżdżasz tutaj w lecie, możesz rozważyć kwestię campingu, tych tutaj nie brakuje. Pamiętaj jednak, że w Szwajcarii wedle prawa, nie możesz rozbijać się gdzie tylko Ci się podoba. Nie można rozbijać się z namiotem w dolinach, w miejscach zamieszkanych, czy lasach. A Szwajcarzy lubią pilnować prawa i porządku. Warunkiem, byś mógł się rozbić ze swoim namiotem jest zachowanie czystości oraz ciszy. Ogólne zasady biwakowania w Szwajcarii znajdziesz tutaj, uznaje się jednak, że każdy kanton ma własne regulacje w temacie, więc warto sprawdzić dokładnie lub zarezerwować miejsce na campingu.

szwajcaria-ceny-trekking

Szwajcaria ceny jedzenia – co warto zjeść

Szwajcarska Czekolada

Szwajcaria kulinarnie słynie przede wszystkim z serów i czekolady. Nic więc dziwnego, że najsłynniejsze dania w tym kraju opierają się właśnie na tych dwóch składnikach! Co pewne, będąc w Szwajcarii nie raz mijać będziesz eleganckie kawiarnie i sklepy z czekoladą, pralinami, które są tak piękne, że wydają się arcydziełami. Nie zapomnij jednak ich spróbować, smak szwajcarskiej czekolady jest jedyny w swoim rodzaju. Popularne jest także czekoladowe fondue z owocami! Tabliczka szwajcarskiej czekolady Lindt kosztuje w sklepie ok. 2 franki.

Szwajcarskie Fondue – Szwajcaria ceny

A skoro mowa o fondue – to musisz spróbować tutaj fondue serowe! Serowe fondue to specjalna mieszanka przygotowywana na miejscu –  z lokalnych serów, wina, czosnku. W zasadzie w każdym miejscu fondue będzie miało inny smak. Ceny w menu zazwyczaj podawane są na osobę, podczas gdy jeść będziecie z jednego rondelka. Z naszej perspektywy – lepiej wziąć mniejszą porcję fondue, choć Szwajcarzy powiedzą Wam, że taka porcja wystarczy tylko na jedną osobę. Pamiętaj jednak, że jesz cały rondelek sera i wina, serwowany z bagietką i piklami. Smakuje genialnie, ale bardzo szybko będziesz pełny. Dobra cena na fondue dla dwóch osób (mniejsza porcja) to około 20-25 frankow. W cenie prócz fondue także bagietka, często ziemniaki oraz pikle.

Jeśli będziesz w regionie Gruyere, polecamy malutką, lokalną knajpkę La Cabriolle w mieścince Bulle – fantastyczne fondue! Zaś będąc w Genewie, koniecznie zaglądnij do Bains des Paquis – bardzo tanio jak na Szwajcarię i genialne fondue na świeżym powietrzu, nad jeziorem!

szwajcaria-ceny-jedzenie

Szwajcarski Raclette – podróż do Szwajcarii

Szwajcarskim specjałem jest także słynny raclette. Uczta nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Cała idea opiera się na zebraniu się dookoła małego grilla – raclette, przy którym sam komponujesz swoje dania. Głównym składnikiem są oczywiście sery szwajcarskie, które podpiekasz na specjalnych patelenkach, prócz tego możesz podpiec warzywa, do tego dostajesz gotowane ziemniaki, czy też boczek. Całość komponujesz w swoje własne danie i przegryzasz piklami! Świetna zabawa, a każdy kreuje własne danie, wedle smaku! W niemal każdym szwajcarskim sklepie znajdziesz specjalne sery przygotowane właśnie do raclette, a także, uwaga, ziemniaki do raclette! Okazuje się, że nie każdy ziemniak się do tego nadaje, a Szwajcarzy są perfekcjonistami w sferze kuchni także!

szwajcaria-ceny-co-zjesc

Szwajcaria ceny – Szwajcarskie Rosti

W Szwajcarii niemiecko-języcznej popularnym daniem jest także bardzo proste Rosti. Danie składa się z podsmażanych, startych ziemniaków, oczywiście sera, a do tego dodać można boczek, cebulkę lub jajko. Całość zapiekana jest razem na patelni i smakuje wyśmienicie, a także jest bardzo pożywna! Cena Rosti w restauracji waha się od 6 franków do nawet 15 za porcję! Wracając ze Szwajcarii do domu, możesz zaopatrzyć się w gotowe mieszanki Rosti, które wrzucasz jedynie na patelnię i podsmażasz. W sklepie szwajcarskim cena za Rosti to ok. 3 franki.

szwajcaria-rosti-jedzenie

Sery Szwajcarskie

O serach i regionie Gruyere pisaliśmy obszernie w naszym wpisie ze Szwajcarii francusko-języcznej. Nie zapomnij spróbować szwajcarskich serów, będąc w tym kraju . Bowiem jest on krainą słynącą z serów znanych na całym świecie! Zielona kraina i łąki, na których pasą się wszędzie dookoła krowy, zapewnia niesamowite smaki i aromaty. Każdy kanton i region ma swoje własne sery, z których słynie i te różnią się od siebie. Będąc w Gruyere nie zapomnij odwiedzić Muzeum Gruyere, gdzie prócz ciekawej wizyty, będziesz mógł także degustować lokalne sery! A wyjeżdżając ze Szwajcarii nie zapomnij zaopatrzyć się w lokalne wyroby mleczne! Co ciekawe, w Lidlu masz ogromny wybór szwajcarskich serów w atrakcyjnych cenach. Wszystkie produkty szwajcarskie oznaczone są w sklepie flagą Szwajcarii, sery kosztują już od 2 franków w górę.

szwajcaria-laki-pastwiska

Szwajcaria podróż – Najdroższa kawa w Europie? – Podróż do Szwajcarii

Nie bez powodu mówi się, że to w Szwajcarii ceny kawy są najwyższe na całym starym kontynencie! Przekonaliśmy się o tym bardzo szybko spoglądając na ceny w poszczególnych kawiarniach! Cena małej filiżanki kawy w kawiarni waha się od 4 do nawet 8 franków! Co daje nam minimum 15 złotych za malutkie espresso! Jak jednak możesz poradzić sobie z kwestią kawy w podróży po Szwajcarii? W każdym jednym Lidlu, a sklep ten jest popularny w Szwajcarii i znajduje się na każdym kroku, na wejściu jest wielki automat z kawą. Nie jest to automat z obrzydliwą wodnistą kawą, jak kojarzy się wielu z nas automat. Masz do wyboru ogromną ilość kaw, w tym eleganckie latte, americano, espresso, cappucino itd. Dla nie-kawowych także gorąca czekolada czy różne herbaty smakowe. Koszt każdej takiej kawy to 1 frank szwajcarski, bez względu na wybrany produkt. Kawa jest naprawdę pyszna, a cena nie rujnuje portfela!

szwajcaria-palmy-widok

Podróż do Szwajcarii – Szwajcaria ceny – Szwajcarskie wino

Może nie każdy wie, ale Szwajcaria ma swoją małą Toskanię! Pisaliśmy o tym w poprzednim szwajcarskim poście. Dojeżdżając do Jeziora Genewskiego od strony regionu Gruyere, a także na wzgórzach dookoła Lozanny znajdziesz wspaniałe, zielone winnice. Szwajcaria słynie głównie z win białych, w tym pysznego Chablais. Jako że Szwajcarzy przepadają za tym trunkiem i często gości na ich stolach, poza granicami Szwajcarii nie jest łatwo dostać tutejsze wina. A jeśli się dostanie, ceny są dość wysokie, w porównaniu do win włoskich czy francuskich. W knajpkach nad Jeziorem Genewskim butelka wina kosztuje mniej więcej od 20 franków wzwyż. Można także zamówić lampkę wina do kolacji (ok. 3 franki).

szwajcaria-ceny-wina

Ceny w Szwajcarii – Aplikacja Too good to go – jak dobrze i tanio zjeść w Szwajcarii!

Świetna aplikacja, dzięki której można złapać świetne jedzenie w atrakcyjnych cenach! Wiele restauracji, kawiarni, codziennie produkuje świeże jedzenie, które następnego dnia już niestety nie nadaje się do jedzenia. Ciężko przewidzieć, ile porcji w ciągu dnia uda się sprzedać, a niemal każdego dnia marnuje się mnóstwo jedzenia, którego nie udało się sprzedać. I tutaj z pomocą przychodzi aplikacja Too good to go! Dzięki niej znajdziesz restauracje, kawiarnie, cukiernie, które pod koniec dnia, czyli zazwyczaj w okolicy pory kolacji, sprzedają swoje dania po bardzo okazyjnych cenach! Tak np świeże sushi czy pyszne ciastka możesz kupić o połowę taniej! A jedzenie się nie marnuje! Płatności dokonujesz przez aplikację, zaś po jedzenie musisz przyjść osobiście. Ważne, działa to na zasadzie na wynos! Bardzo popularna aplikacja, dzięki której podróż do Szwajcarii będzie tańsza!

szwajcaria-ceny-czy-drogo

Na co musisz zwrócić uwagę będąc w Szwajcarii – Szwajcaria ceny – Podróż do Szwajcarii

Jest kilka faktów, na które musisz zwrócić uwagę będąc w Szwajcarii, jeśli chcesz, by Twoja podróż odbyła się bezboleśnie i przyjemnie!

 • Szwajcaria nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej! Pamiętaj więc, że operator sieci pobiera od Ciebie opłaty dużo wyższe niż te, gdy odwiedzasz państwo UE! Wyłącz internet i transmisję danych, nawet kilka sekund internetu w Twoim telefonie może kosztować fortunę!
 • W związku z tym nie zapomnij pobrać sobie na telefon map offline, z których będziesz mógł korzystać bez internetu. W większych miastach w centrum, a także na dworcach, uda Ci się złapać darmowe WIFI. Szwajcaria i ceny internetu zwalają z nóg!
 • Konfederacja Szwajcarska jest państwem członkowskim strefy Schengen, dzięki czemu przy wjeździe nie potrzebujesz pokazywać paszportu, wystarczy dowód osobisty
 • Wracając ze Szwajcarii samolotem, daj sobie nieco więcej czasu na kontrolę bezpieczeństwa. Bagaże sprawdzane są dość dokładnie i możesz potrzebować więcej czasu nawet podróżując jedynie z bagażem podręcznym.
 • Walutą w Szwajcarii jest frank szwajcarski. Według dzisiejszego (24.11.2019) kursu przelicznik to 1 CHF = 3.91 PLN
zurich-widok-na-miasto

Szwajcaria ciekawostki

 • Bunkier dla każdego! Wiesz, że Szwajcaria bunkrami stoi? W całym kraju jest aż 300 tysięcy bunków, które są w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców państwa! Dzięki temu Szwajcaria jest ponoć najlepiej przygotowanym europejskim krajem na ewentualność wojny nuklearnej! Do projektowania bunkrów zatrudniano ponoć artystów, którzy umiejętnie wkomponowywali je w otoczenie, uniemożliwiając ich znalezienie przez wroga.
 • Woda w szwajcarskich jeziorach i rzekach jest tak czysta, że można ją swobodnie pić! W wielu miastach i przy atrakcjach turystycznych znajdziesz fontanny, z których także możesz pić wodę. Zwracaj uwagę na znaki – w przypadku, gdy woda nie jest pitna, znajdziesz informację na znaku obok fontanny.
 • W Szwajcarii adwokaci bronią także…zwierząt. Mogą oskarżyć człowieka o złe traktowanie zwierząt, o zbyt długi połów ryb i występować w roli obrońcy zwierząt.
 • Szwajcaria jest krajem bez oficjalnej stolicy! Umownie za stolicę uznaje się Berno ze względu na to, że to właśnie w Bernie znajdują się główne instytucje państwowe, w tym parlament.
 • Każdy dom posiada w piwnicy pralnię z suszarnią, których można używać jedynie w określonych godzinach. Uznaje się, że nie można ich używać w nocy, kiedy to mogłyby zaburzać ciszę nocną.
 • Mimo, że Szwajcaria jest krajem neutralnym, dysponuje świetnie wyszkoloną armią, a mężczyźni podlegają obowiązkowej służbie wojskowej. Mówi się, że Szwajcarzy służą w armii całe życie! Natomiast, by uniknąć służby wojskowej, obywatel Szwajcarii musi oddać państwu 3% pieniędzy, które zarobiłby przez 30 lat.
 • Ponoć największa śmiertelność w tym niezwykle bezpiecznym kraju jest… od spotkania z alpejskimi krowami! Te, rozjuszone natrętnymi ludźmi, potrafią stratować człowieka i często kończy się to tragicznie!
 • Szwajcaria przyznała kobietom prawo do głosowania jako jeden z ostatnich krajów! Poszczególne kantony przyznawały je samodzielnie, by dopiero w 1990 roku kobiety we wszystkich szwajcarskich kantonach mogły głosować! Jako ostatni kanton przyznał je kanton Appenzell.
szwajcaria-winnice

Czy warto jechać do Szwajcarii – Podróż do Szwajcarii

No jasne, że warto i trzeba! Widoki najbardziej górzystego kraju Europy zachwycą każdego, nawet tego, kto nie lubi chodzić po górach. Bo cały sęk w tym, że wcale nie musisz tutaj uskuteczniać wspinaczki wysoko-górskiej, by móc podziwiać niesamowite piękno natury. Wiele szczytów górskich połączonych jest bowiem z dolinami koleją. Jedzenie jest wyśmienite i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie w sferze kulinarnej. Dla nas Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych odwiedzonych przez nas miejsc i zdecydowanie jest w europejskiej czołówce. Co nie zmienia faktu, że tak, jest droga. A nawet bardzo droga. I choć z jednej strony żałujemy, że dotarliśmy tutaj tak późno, tak z drugiej strony wcześniej, jako studenci, nie moglibyśmy sobie finansowo na taką podróż pozwolić.

Wybierając się do Szwajcarii na 5 dni, nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkiego. Ale jesteśmy pewni, że jeszcze tutaj wrócimy, nie raz. We wpisie tym zawarliśmy wszystko, co nam pozwoliło ograniczyć koszty wizyty w Szwajcarii i mamy nadzieję, że przyda się to podczas Twojej podróży. W Szwajcarii można powiedzieć, że ceny są jak w Polsce, tyle że we frankach. Mamy tu więc na myśli, że gdy w Polsce za obiad zapłacisz 20 złotych – tutaj zapłacisz także 20, ale franków! A to jest zasadnicza różnica! Pamiętaj jednak, że dzięki tipom, które zawarliśmy wyżej, Szwajcaria i ceny nie będą takie straszne. Jedź do Szwajcarii i zakochaj się w tym niesamowitym kraju! Nie pożałujesz!

szwajcaria-ceny-w-gorach

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

szwajcaria-ceny-kleine-scheidegg

Sprawdź także

41 komentarzy

Klaudia 26 listopada, 2019 - 8:15 am

Ale zdjęcia przecudne! <3 Szwajcaria jeszcze przede mną, ale dzięki Wam, chyba szybciej zrealizuję swoje plany dotyczące tego kraju 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 26 listopada, 2019 - 8:25 am

Czyli udało się troszkę do tej podróży Cię zachęcić! Bardzo nas to cieszy! W naszych trzech szwajcarskich wpisach znajdziesz wszystkie ważne informacje, a także miejsca, które musisz koniecznie odwiedzić! 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
alexanderkowo.pl 26 listopada, 2019 - 11:18 am

Bardzo ciekawy i wyczerpujący wpis! Ja marzę, by zobaczyć kiedyś Szwajcarię 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 listopada, 2019 - 11:29 am

Mamy nadzieję, że kiedyś się skusisz i sama ją odwiedzisz! Naprawdę warto! 🙂

Odpowiedz
Jolanta 19 maja, 2023 - 3:22 pm

To będzie mój pierwszy wyjazd

Odpowiedz
Wiola 26 listopada, 2019 - 4:47 pm

Chciałabym zobaczyć na własne oczy, czy tam rzeczywiście jest, jak w tym przysłowiowym zegarku?

Odpowiedz
rudeiczarne 26 listopada, 2019 - 8:58 pm

Pod wieloma wzgledami jest, wszystko ma swoje miejsce i lokalsi tego mocno pilnuja 🙂

Odpowiedz
Justyna 26 listopada, 2019 - 7:09 pm

Pięknie to wszystko wygląda, rzeka, góry i te zabudowania pięknie

Odpowiedz
rudeiczarne 26 listopada, 2019 - 8:57 pm

Każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂 różnorodność jakich malo!

Odpowiedz
Agata 27 listopada, 2019 - 7:54 am

Niestety będąc w Alpach Włoskich, złapała mnie Szwajcaria. Dowiedziałam się o tym, gdy włączyłam internet w komórce na 4 minuty, doznając prawie zawału. Na szczęście mój operator uznał mi reklamację.

Odpowiedz
rudeiczarne 27 listopada, 2019 - 8:06 am

AAAAAj! Całe szczęście, że operator uznał reklamację! Niestety transmisja danych w Szwajcarii jest bardzo bolesna…dla portfela! Dlatego napisaliśmy też w tym poście, by o tym pamiętać.

Odpowiedz
Marlena H. 27 listopada, 2019 - 1:43 pm

Szwajcaria to przepiękny kraj. Obecnie poza naszym zasięgiem, no ale kto wie? Moze kiedyś? ? Wspaniale zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 29 listopada, 2019 - 8:39 am

Trzymamy mocno kciuki, byście kiedyś się skusili i sprawdzili Szwajcarię na własne oczy! Jest rzeczywiście przepięknie 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Świat Toli 27 listopada, 2019 - 5:20 pm

Widoki niesamowite. Chciałabym pobyć w górach.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 listopada, 2019 - 8:38 am

Jeśli lubisz góry to tych w Szwajcarii na pewno nie brakuje! 🙂

Odpowiedz
Karolina / Nasze Bąbelkowo 27 listopada, 2019 - 5:40 pm

Ze Szwajcarją mam tylko i wyłącznie pozytywne skojarzenia. Liczę na to, że na skojarzeniach się nie skończy – i że kiedyś będę miała okazję odwiedzić ten piękny kraj osobiście 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 listopada, 2019 - 8:38 am

Jasne, że będziesz miała okazję! 🙂 Nie musi być już, natychmiast, masz jeszcze mnóstwo czasu. Ale odwiedzić kiedyś musisz, naprawdę warto 🙂

Odpowiedz
Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny 28 listopada, 2019 - 4:34 pm

Przepiękne zdjęcia, sporo informacji…No i Genewa, jakże chciałabym zobaczyć na własne oczy 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 listopada, 2019 - 8:37 am

Szczerze Ci przyznać musimy, że ze wszystkich miejsc w Szwajcarii, które udało nam się zobaczyć, akurat Genewa zrobiła na nas najmniejsze wrażenie 🙂 Ale każdy lubi coś innego i jesteśmy pewni, że znajdziesz tam coś dla siebie! 🙂 Dziękujemy!

Odpowiedz
czerwonafilizanka 29 listopada, 2019 - 2:06 pm

Dobrze że piszesz by uważać na koszty internetu i połączeń. Pewnie na wyjazd najlepiej tamtejszą kartę kupić.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:28 pm

Oj tak, szczególnie jeśli planuje się dłuższy pobyt. My sobie poradziliśmy bez szwajcarskiej karty, w miastach w centrum bardzo często można złapać darmowe WIFI, a w górach? Kto by się tam zastanawiał nad internetem, gdy dookoła tak pięknie! 🙂

Odpowiedz
Kwadrans dla Ciebie 29 listopada, 2019 - 9:16 pm

Świetny przewodnik po Szwajcarii 🙂 zawsze wiedziałam, że jest to piękny kraj, który warto jest odwiedzić 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:27 pm

No to jak, może i Ty kiedyś się skusisz na choćby krótką szwajcarską przygodę! 🙂

Odpowiedz
Kamila | Uważniej.pl 29 listopada, 2019 - 10:46 pm

Niesamowite widoki i miejsca! Po prostu pięknie.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:26 pm

Oj tak,Szwajcaria jest zdecydowanie w ścisłej czołówce najpiękniejszych, europejskich miejsc! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 6 grudnia, 2019 - 9:26 am

Super poradnik i przewodnik po Szwajcarii w jednym 🙂 Zapisuję post, bo mamy w planach wyjazd do Szwajcarii, na pewno się przyda 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:24 pm

Ooooo miło słyszeć, że planujecie się wybrać do Szwajcarii! Jakbyście mieli jakieś pytania – pisz śmiało! 🙂

Odpowiedz
Anne 18 6 grudnia, 2019 - 3:49 pm

Poradnik idealny dla każdego, kto planuje się tam wybrać. Ekstra zdjęcia.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:32 pm

Dziękujemy bardzo i polecamy się na przyszłość! 🙂

Odpowiedz
ania 6 grudnia, 2019 - 7:19 pm

jak ja Wam zazdroszczę tych podróży, cudne miejsca 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:23 pm

Nie ma czego zazdrościć, trzeba ruszać w drogę samemu! 🙂

Odpowiedz
Świat Toli 10 grudnia, 2019 - 5:49 pm

Te widoki sa niesamowite, zapierają dech w piersiach.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:23 pm

Cieszymy się, że Ci się podobają! 🙂

Odpowiedz
Aneta 10 grudnia, 2019 - 8:32 pm

W Szwajcarii byliśmy zaledwie parę godzin. Kiedy będziemy chcieli tam wybrać się ponownie zapewne i do tego postu chętnie wrócę po garść cennych informacji.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 grudnia, 2019 - 8:22 pm

Mamy nadzieję, że zdecydujecie się na powrót, bo naprawdę warto i że wtedy ten post Wam ułatwi nieco Waszą szwajcarską przygodę 🙂

Odpowiedz
Marta 19 grudnia, 2019 - 8:34 am

Piękna musi być Szwajcaria, wasze wskazówki i opowieści zachęcają do odwiedzin tego kraju 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 grudnia, 2019 - 4:33 pm

Bardzo nam miło to czytać, pozdrawiamy ciepło! 🙂

Odpowiedz
Irena -Hooltaye w podróży 19 grudnia, 2019 - 9:01 am

Ostatnio po Waszych wpisach ze Szwajcarii uświadomiłam sobie,że znam ten kraj najlepiej ze wszystkich krajów europejskich.No i znam szwajcarskie ceny aż za dobrze.
Ale to kraj który bardzo polecam,który warto odwiedzić.
Wszystkie atrakcje i widoki warte są każdych pieniędzy.
Cieszę się,że Wam się udało.Koniecznie tam znowu wróćcie.
Pozdrawiam serdecznie!!!

Odpowiedz
rudeiczarne 19 grudnia, 2019 - 4:32 pm

OCzywiście, Irenko, że wrócimy! Teraz już wiemy, że warto, przekonaliśmy się na własnej skórze i musimy tam wrócić. Jednak zupełnie iny jest odbiór jak się ogląda zdjęcia w internecie, a co innego zobaczyć to na własne oczy 🙂
Ściskamy Cię mocno i wytrwałości w tych wysokich, australijskich temperaturach! 🙂

Odpowiedz
Marysia 19 grudnia, 2019 - 9:03 am

Bardzo rzetelne podsumowanie tego, czy Szwajcaria jest drogim krajem, czy nie. Czy bać się tych cen, czy jednak nie? Myślę, że nawet w najtańszym kraju można wydać fortunę, tak samo w Szwajcarii można zapewne taniej zwiedzić kraj niż w obiegowej opinii wszechobecnej drożyzny. Kwestia wyborów/kompromisów. Bardzo fajnie się czytało i fajnie, że w opowieść o cenach wpletliście trochę ciekawostek kulinarnych. A zdjęcia są wspaniałym dopełnieniem podróży po Szwajcarskim zakątku waszego bloga 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 grudnia, 2019 - 11:26 am

Oczywiście, że tak. Wszędzie można wydać fortunę, tak jak i wszędzie można przyoszczedzic. Szwajcarska kuchnia bardzo przypadła nam do gustu, więc musieliśmy się tym podzielić, bo jest w czym wybierać. Dziękujemy bardzo, że do nas zagladnelas i zostawiłaś po sobie ślad, to wiele dla nas znaczy ? pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.