zwiedzanie-wenecji-gondole

Zwiedzanie Wenecji – komunikacja, ceny, noclegi – poradnik praktyczny

przez Rudeiczarne Travel Blog

Planujesz zwiedzanie Wenecji, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Wydaje Ci się, że Wenecja jest kosmicznie droga i że to kierunek nie dla Ciebie? Zastanawiasz się, jak dostać się do Wenecji, jak się po niej poruszać i ile to może kosztować? A może nie wiesz, gdzie nocować, by nie zbankrutować? Ten wpis odpowie na Twoje pytania dotyczące samodzielnego zwiedzania Wenecji i rozwieje Twoje wątpliwości. Ten poradnik praktyczny, a także nasz wpis o atrakcjach Wenecji i jej historii przyda się podczas Twojej własnej weneckiej przygody!

Zwiedzanie Wenecji – jak to samodzielnie zorganizować

Wenecja jest bardzo specyficznym miejscem, ze względu na swoje położenie na wyspach poprzedzielanych kanałami. O tym, dlaczego Wenecja została wybudowana w takim, a nie innym miejscu, pisaliśmy w naszym wpisie o atrakcjach Wenecji. Ostatecznie bowiem to nie jest przypadek, że Wenecja została wybudowana właśnie w taki sposób. Ze względu jednak na swoją specyfikę, Wenecję zwiedza się w zupełnie inny sposób, niż inne, znane Ci miejsca. Nie jest tutaj trudno się zgubić, a także poruszanie się jest nieco ograniczone ze względu na kanały i mostki. Dlatego też warto się dobrze przygotować na swoje zwiedzanie Wenecji! Od czego zacząć?

Uwaga! Od kwietnia 2024 obowiązuje opłata za wjazd do Wenecji w wysokości 5 euro od osoby!

Zwiedzanie Wenecji
rzymbook-przewodnik-rzym

Zwiedzanie Wenecji – jak się poruszać po Wenecji

Podczas planowania swojego zwiedzania Wenecji musisz pamiętać, że po Wenecji nie jeżdżą autobusy ani samochody! Dlatego tak podkreślamy, że specyfika tego miasta jest zupełnie inna. Jeśli planujesz do Wenecji wjechać samochodem, pamiętaj, że ostatnim miejscem, do którego możesz wjechać, jest Piazzale Roma. Niestety parking jest tutaj horrendalnie drogi. Ceny za miejsce parkingowe dla samochodu w okolicach Piazzale Roma wahają się między 28 a 32 euro za 24 godziny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Możesz także zostawić swój samochód na parkingu Tronchetto – wciąż bardzo blisko Piazzale Roma, ale nieco taniej. Za zaparkowanie samochodu na Tronchetto na 24 godziny zapłacisz tutaj 21 euro. Jest to naszym zdaniem wciąż dość wysoka kwota. Informacje na temat parkingu Tronchetto znajdziesz tutaj. 

zwiedzanie-wenecji

Biorąc więc pod uwagę ceny parkingów w Wenecji, naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie swojego samochodu na lądzie i dojazd do Wenecji komunikacją miejską. Możesz skorzystać z autobusów lub pociągów z pobliskiego Mestre, a zaparkowanie samochodu w Mestre jest dużo tańsze niż parking w Wenecji. W Mestre ceny parkingów znajdziesz na ulicznych parkometrach. Pamiętaj, że wybierając się na zwiedzanie Wenecji w niedzielę, parking w Mestre będzie darmowy.

Wenecja Vaporetto – tramwaje wodne w Wenecji

Najpopularniejszym środkiem transportu w Wenecji są vaporetto czyli tzw. tramwaje wodne. Są one powszechnym środkiem transportu i korzystają z nich nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Wenecji i okolic. Przystanki vaporetto porozrzucane są po całej Wenecji, jednak najbardziej imponująca jest trasa linii nr 1 przez Canale Grande. O tym, dlaczego powinieneś się nią przepłynąć, pisaliśmy dokładniej tutaj. Co warto pamiętać to fakt, że vaporetto pływa nie tylko po samej Wenecji, ale także do innych miejsc w Lagunie Weneckiej, jak np. Murano czy Burano.

zwiedzanie-wenecji-vaporetto

Zwiedzanie Wenecji – bilety na komunikację miejską

W przypadku zwiedzania Wenecji, warto także dobrze rozplanować sobie kwestię poruszania się po Wenecji i ewentualne bilety na komunikację publiczną.  Bilet na vaporetto, który ważny jest przez 75 minut kosztuje 9.50 euro od osoby – wszystkie linie w Wenecji (z wyłączeniem połączeń z lotniskiem Marco Polo). Tyle samo kosztuje także vaporetto do Murano czy Burano. Autobusy do Wenecji (z Mestre, Lido, ale także w samym Mestre np.) kosztują 1,50 euro od osoby (75 minut).

Bilety można kupować w kioskach, można jednak także skorzystać z aplikacji AVM Venezia. Można na niej kupować bilety, a także sprawdzać połączenia autobusowe, tramwaje wodne, przystanki i rozkład jazdy przez całą dobę. Kupując bilet przez aplikację, przy wejściu do autobusu lub vaporetto wystarczy zeskanować w automacie swój bilet, nie dotykając niczego.

zwiedzanie-wenecji-kanaly

Bilety dobowe w Wenecji – Zwiedzanie Wenecji

Jeśli zamierzasz dojechać do Wenecji komunikacją miejską, a także skorzystać z vaporetto kilka razy, a także rozważasz wybranie się do Murano lub Burano, warto rozważyć zakup biletu dobowego. Można także zakupić bilet kilkudniowy, jeśli planujesz się sporo poruszać po Wenecji i okolicach.

  1. Bilet 24h na wszystkie środki komunikacji miejskiej w Wenecji, Mestre, Lido i pobliskich wyspach – także Murano i Burano (z wyłączeniem lotniska Marco Polo!) kosztuje 25 euro od osoby.
  2. Bilet 2-dniowy kosztuje zaś 35 euro do osoby. 

Pamiętaj jednak, by zastanowić się, czy taki bilet Ci się przyda – wszystko bowiem zależy od tego, ile zamierzasz się przemieszczać.

W naszym przypadku wiedzieliśmy, że będziemy na pewno 2x korzystać z vaporetto po Canale Grande, a także wybierzemy się do Burano i z powrotem. Byłby to więc koszt 9.50 euro x 4 kursy = 38 euro. Prócz tego jechaliśmy autobusem z Mestre i do Mestre z Wenecji, a także przemieszczaliśmy się 2x autobusem w samym Mestre (1.50 euro x 4 kursy = 6 euro). W tym więc wypadku opłaciło nam się kupno biletu dobowego, dzięki czemu zaoszczędziliśmy 19 euro od osoby. Bilet można kupić w kioskach lub przez darmową aplikację AVM Venezia.

Water Taxi w Wenecji – zwiedzanie Wenecji

Dość popularnym, aczkolwiek droższym środkiem transportu są tzw. Water taxi, czyli taksówki wodne. Water Taxi są prywatnym środkiem transportu, tj. masz je na wyłączność, bez innych pasażerów na pokładzie. Co do zasady mają zawieźć Cię z miejsca A do wybranego przez Ciebie miejsca B. Water Taxi są bardzo eleganckie, wykonane z lakierowanego drewna, elegancko wykończone. Zazwyczaj bardziej luksusowe hotele mają swoje taksówki wodne, można także zamówić je online. Niestety kurs taką taksówką nie należy do tanich, oczywiście cena zależy od dystansu do pokonania.

Wenecja Gondola – Wenecja wycieczka

Jednym z pierwszych skojarzeń odnośnie Wenecji są zdecydowanie gondole. Nic dziwnego, jest to jeden z najbardziej charakterystyczych widoków w tym mieście, a ich tradycja sięga aż XI wieku! Ilość gondolierów jest ściśle określana przez władze Wenecji, tak samo jak cena przepłynięcia się gondolą. Na chwilę obecną jest to koszt 80 euro od gondoli za 30-minutowy kurs. Koszt gondoli można oczywiście podzielić między pasażerów (maksymalnie 6 osób). Co do zasady, cena kursu jest nienegocjowalna. W praktyce – zależy od gondoliera i jego nastawienia do oficjalnych cen ustalanych odgórnie.

zwiedzanie-wenecji-gondole

Zwiedzanie Wenecji – Venice Museum pass – Wenecja bilety

Podczas swojego zwiedzania Wenecji, warto się także zastanowić, czy planujesz odwiedzić także tutejsze muzea i galerie. Każde miejsce oferuje jednorazowe bilety wstępu, które można kupić na miejscu. Warto jednak pamiętać o tym, że w wysokim sezonie często trzeba odstać swoje w kolejkach do muzeów, a niektóre bilety są dość drogie. Dla miłośników galerii i muzeów, władze Wenecji oferują specjalny bilet combo, który nazywa się Venice Museum Pass. Jego koszt to 41 euro od osoby (ulgowy 24 euro, dzieci poniżej 6 roku życia do muzeów wchodzą za darmo. Bilet taki upoważnia do wstępu do Pałacu Dożów oraz 10 innych muzeów Wenecji, m.in. Biblioteki Marciana, Muzeum Archeologicznego Wenecji, Muzeum Szkła w Murano, Muzeum Koronek w Burano. Pełna lista muzeów zawartych w Venice Museum Pass znajdziesz tutaj.

palac-dozow-wenecja

Venice Museum Pass opłaca się, jeśli planujesz zwiedzać przynajmniej kilka muzeów. Bilet ważny jest na jednorazowe wejście do muzeów z listy i obowiązuje na 6 miesięcy. Można więc z niego skorzystać także podczas ponownej wizyty w Wenecji, przed upływem 6 miesięcy. Prócz biletów wstępu, w ramach Venice Museum Pass masz także zawartego Audio Guide. Posiadając ten bilet combo nie musisz stać w kolejce po bilety.  

Gdzie nocować będąc w Wenecji?

Wenecja oferuje ogromną ilość noclegów – od tych najbardziej luksusowych z wspaniałymi widokami na plac św. Marka lub Canale Grande, przez Airbnb, apartamenty i hostele. Niestety noclegi w samym centrum Wenecji nie należą do najtańszych. Warto także pamiętać, że ich ceny zależą od tego, kiedy wybierasz się do Wenecji. Najdroższe są w czasie karnawału, słynnego Biennale, Sylwestra, a także we wrześniu i październiku. Warto o tym pamiętać planując swój wyjazd do Wenecji.

noclegi-w-wenecji

Jednak z racji prestiżu Wenecji i romantyzmu tego miasta, noclegi będą tutaj dość kosztowne. Warto więc rozważyć nocleg na lądzie i dojazd do Wenecji na zwiedzanie. Baza noclegowa w pobliskim Mestre czy Lido jest bardzo bogata, a ceny znacznie niższe niż noclegi w Wenecji.

Jeśli jednak poszukujesz czegoś w samej Wenecji – przytulnego, ładnego i w całkiem atrakcyjnej cenie, możemy polecić hotelik Ca’d’Oro w pobliżu słynnej galerii. Hotel poza sezonem ma bardzo przyjemne dla portfela ceny, ma zaledwie kilka pokoi, a lokalizacja jest świetna!

Sami podczas naszego wyjazdu do Wenecji, spaliśmy w Mestre, gdzie też zostawiliśmy swój samochód. Noclegi w Wenecji znajdziesz tutaj:Booking.com

Czy Wenecja jest droga? Ceny w Wenecji

Wenecja uchodzi za bardzo kosztowny kierunek. Faktem jest, że np. gondola czy parking przy Piazzale Roma są bardzo drogie. tak samo jak obiad w restauracji tuż przy głównych atrakcjach turystycznych – Ponte Rialto czy na placu św. Marka. To jednak, czy wydasz dużo podczas zwiedzania Wenecji zależy głównie od Ciebie. Wystarczy bowiem wejść w boczne uliczki, by zamiast płacić 6 euro za espresso na placu św. Marka, zapłacić za nie 1 euro. By zamiast zapłacić 15 euro za pizzę Margherita, zapłacić za nią 7 euro. Wenecja jest droga przy największych atrakcjach turystycznych. Przestaje być droga, jeśli się od nich oddali o kilka minut drogi. Przestaje być także droga, jeśli dobrze swoją wizytę zaplanujesz.

zwiedzanie-wenecji-gondole

Ze względu na swoją szczególną specyfikę, zwiedzanie Wenecji przebiega nieco inaczej niż w przypadku miast zlokalizowanych na stałym lądzie. Warto zastanowić się nad swoim poruszaniem się po Wenecji i rozważyć bilet dobowy, jeśli planuje się korzystanie z vaporetto przynajmniej kilka razy. Swoje auto lepiej zostawić poza Wenecją, np. w Mestre, a do Wenecji dojechać autobusem lub pociągiem. Im hotel bliżej Canale Grande i głównych atrakcji turystycznych, tym odpowiednio droższy.

Jak więc widzisz, to czy w Wenecji wydasz fortunę, w dużej mierze zależy od Twoich wyborów. Jak w każdym popularnym mieście, Wenecja ma swoje haczyki. Ale czy w Rzymie pod Colosseum czy w Paryżu pod wieżą Eiffel’a lub na rynku w Krakowie nie jest drożej niż w bocznych uliczkach? Każde popularne wśród turystów miejsce ma swoje ceny. To nie znaczy jednak, że całe miasto jest drogie.

co-zobaczyc-w-wenecji

Zwiedzanie Wenecji – czy warto jechać do Wenecji

Przez jednych ukochana, przez innych znienawidzona. Wenecja to miejsce, obok którego nie da się przejść obojętnie, to nie jest miejsce nijakie. Wenecja to miasto, które zawsze wywoływać będzie emocje. Jednak by mieć pozytywne odczucia związane z Wenecją, trzeba swoje zwiedzanie miasta dobrze rozplanować i dobrze się do tego przygotować.

Podczas naszego przygotowania do zwiedzania Wenecji, korzystaliśmy z bardzo pomocnej, polskiej i darmowej aplikacji My Luggage App. Jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że w kilka minut przygotowuje Ci całą listę rzeczy, które potrzebujesz podczas swojej podróży w konkretne miejsce na świecie. Prócz tego pokazuje aktualne informacje na temat danego kraju – waluty, gniazdek, wody pitnej czy internetu, a także na temat obostrzeń związanych z pandemią. Prócz tego, aplikacja też pokazuje, jak się spakować, krok po kroku i pomaga zmieścić się do wybranego bagażu.  Jeśli szukasz ciekawego rozwiązania, które pomoże Ci przygotować się do Twojej podróży, możemy śmiało polecić My Luggage App. Na pewno ułatwi Ci Twoje planowanie podróży i pakowanie Twoich bagaży. 

Podczas swojej pierwszej wizyty w Wenecji, lata temu, błądziliśmy bez celu pomiędzy najważniejszymi atrakcjami. Nie do końca wiedzieliśmy jak zorganizować swoje zwiedzanie, natykając się ciągle na tłumy, które skutecznie zniechęcały nas i sprawiły, że nasze wspomnienia nie były najlepsze. Dlatego też postanowiliśmy wrócić do Wenecji i dać jej drugą szansę. Tym razem jednak porządnie się do tego przygotowaliśmy. I udało się odczarować Wenecję i w niej zakochać. Bo Wenecja jest magiczna, trzeba jednak dać jej szansę.

Mamy nadzieję, że ten wpis, a także ten o atrakcjach Wenecji i zwiedzaniu Burano pomoże Ci zaplanować swoje zwiedzanie najpiękniejszych atrakcji Wenecji i pozwoli Ci, tak jak nam, zakochać w tym miejscu. A do tego wyjaśni Ci, na czym polega fenomen tego miejsca. Bo Wenecja potrafi w sobie rozkochać, nie mamy co do tego wątpliwości.

co-zobaczyc-w-wenecji
Przewodnik-Malta

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ?

Sprawdź także

16 komentarzy

Marta 15 września, 2020 - 11:09 am

Piękne miejsce, odwiedziłam dwa razy i za każdym razem mam inne wspomnienia. Bardzo fajne i praktyczne porady.

Odpowiedz
rudeiczarne 15 września, 2020 - 1:57 pm

Ciekawi jesteśmy, jakie będziesz miała podczas swojej kolejnej wycieczki do Wenecji 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Maja 18 września, 2020 - 1:14 am

Bardzo fajny wpis – my jechaliśmy na żywioł, bez przygotowań. Udało się jednak złapać kilka czarujących momentów. Ale nie wiem, czy chciałabym tam kiedyś wrócić. Może jednak jestem tym wyjątkiem potwierdzającym regułę i przechodzę obok Wenecji obojętnie 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2020 - 8:30 am

Przyznamy Ci, że my długo nie chcieliśmy wrócić – nasza poprzednia wizyta w Wenecji upłynęła pod znakiem przeciskania się między turystami. Teraz daliśmy Wenecji kolejną szansę i tym razem odkryliśmy magię tego miejsca. Ale też dużo lepiej się przygotowaliśmy 🙂

Odpowiedz
Angrywaldeuszek 18 września, 2020 - 9:39 am

Fajnie że piszesz o komunikacji w Wenecji. Niby sprawa przyziemna ale jak jesteś na miejscu i przez godzinę szukasz miejsca na zapakowanie to człowiek ma dosyć zwiedzania… Wynajem auta w zatłoczonych miejscach to nie jest dobry pomysł, co innego na wyspach.

Odpowiedz
rudeiczarne 19 września, 2020 - 5:57 am

W Wenecji wynajem auta jest totalnie bez sensu, chyba że planuje się potem jechać gdzieś dalej i zostawi się auto na lądzie, np. w Mestre. Niestety parkingi przy Piazzale Roma są kosmicznie drogie i potrafią zrujnować portfel. A komunikacja miejska działa tutaj bardzo dobrze 🙂

Odpowiedz
Anula 28 września, 2020 - 2:30 pm

Bardzo praktyczny wpis! Ostatni raz w Wenecji byłam 10 lat temu- chętnie wrócę przy najbliższej okazji. Wtedy na pewno skorzystam z powyższych informacji!

Odpowiedz
Krzysiek | idziemydalej.pl 28 września, 2020 - 3:18 pm

W Wenecji byłem już kilka razy i za każdym zachwyca coraz mniej. Może przez tłumy na głównych szlakach… Nie, nie narzekam, tylko mówię że kiedyś było jakoś przyjemniej.

Odpowiedz
rudeiczarne 28 września, 2020 - 3:20 pm

Nas poprzednim razem niw zachwyciła, przyznajemy bez bicia – tłumy były nieziemskie. Dlatego pojechaliśmy ponownie teraz i było wspaniale – wszędzie pusto, nie trzeba było się nigdzie przeciskać, można było wreszcie poczuć atmosferę tego miejsca ?

Odpowiedz
Magda 29 września, 2020 - 8:36 am

Ale zrobiliście mi teraz smaka na Wenecję! Byłam kilka lat temu, ale tylko jeden dzień. Po przeczytaniu Waszego wpisu zaczęłam szukać biletów 😀 Wspaniałe zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 września, 2020 - 10:00 pm

Oooo i to nam się podoba! Jedź, bo teraz jest magicznie pusto, jak nigdy ?

Odpowiedz
Anna z Wychowanie to przygoda 30 września, 2020 - 10:43 am

Dziękuję za cenne wskazówki, my tez myślimy o ponownym zwiedzaniu Wenecji, chętnie skorzystam z Waszego doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie! PS Piękne zdjęcia, takie filmowe, zupełnie jak nasze wyobrażenie o Wenecji : )

Odpowiedz
rudeiczarne 30 września, 2020 - 9:59 pm

Bardzo nas cieszy, że przyda się Wam ten wpis. Staraliśmy się zebrać wszystko, co potrzebne przed podróżą, więc nic nie powinno Was zaskoczyć ? dziękujemy bardzo! Juz niebawem pojawi się także vlog z Wenecji!

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 30 września, 2020 - 11:50 am

Ja byłam z kolegą motocyklem i parkowaliśmy tuż przed wejściem do miasta.
Tłumy były ogromne, samochodów setki, ale miejsca dla motocykli też się znalazły. Poza zwiedzeniem centrum chodziliśmy po bocznych uliczkach, było tam znaczniej taniej. Nie jest to tanie miasto, ale jak się rozsądnie policzy i pomyśli, można sporo zaoszczędzić.
Ten wpis zapewne przyda się wielu osobom.
Pozdrawiam serdecznie :-)))

Odpowiedz
rudeiczarne 30 września, 2020 - 10:02 pm

Jasne, ze się da zaoszczędzić, trzeba tylko chcieć ? każde turystyczne miasto ma to so siebie, ze przy największych atrakcjach jest drogo – zadne odkrycie, tak samo w Krakowie, Paryzu, czy Rzymie. A wystarczy wejsc w boczne uliczki i ceny spadają i przestaje być drogo.
Mamy nadzieję, ze uda nam się odczarować legendę o drożyznie, bo to, czy jest drogo zależy de facto od wlasnych wyborow ?
Pozdrawiamy cieplo!

Odpowiedz
AnWuWu 2 października, 2020 - 10:36 am

Ach jakby chciało się tam pojechać! Cudny jest Wasz blog. Dziękuję za tę podróż

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej