atrakcje-walencji

Atrakcje Walencji i Costa Blanca – Co zobaczyć w Walencji

przez Rudeiczarne Travel Blog

Wybierasz się do Hiszpanii i szukasz inspiracji, co tutaj zobaczyć? Atrakcje Walencji i Costa Blanca czekają na Twoje odkrycie! To trzecie co do ilości ludności miasto w Hiszpanii z roku na rok staje się coraz popularniejszą destynacją turystyczną. A piękne, piaszczyste plaże na wybrzeżu Costa Blanca idealnie nadają się na wakacyjny wypoczynek. Dzięki temu, że nie brakuje tutaj atrakcji, możesz przeżyć wyjątkowe wakacje, podczas których połączysz zwiedzanie z relaksem, fantastyczną kuchnią, kolorowymi miasteczkami, dziką przyrodą, łapaniem promieni słonecznych i pozytywną energią. Poznaj z nami atrakcje Walencji i Costa Blanca!

atrakcje-walencji

Ten wpis zabierze Cię do Walencji i kilku miejsc na wybrzeżu Costa Blanca, które odwiedziliśmy w marcu 2023 roku. Prócz atrakcji samej Walencji, zabierzemy Cię także na jednodniową wycieczkę po Costa Blanca, podczas której odwiedzimy kilka urokliwych miejsc idealnych na spacer czy wakacyjny wypoczynek. Dowiesz się także, jak dostać się do Walencji, gdzie wynająć auto, jakie noclegi polecamy. Na samym końcu wpisu czeka zaś na Ciebie mapa z zaznaczonymi atrakcjami, które tutaj opisaliśmy. Ruszamy na zwiedzanie Walencji i Costa Blanca!

Atrakcje Walencji – urocze miasto w Hiszpanii, które warto odwiedzić

Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii i zarazem stolica wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Leży nad Morzem Śródziemnym i jest jednym z największych portów przeładunkowych Morza Śródziemnego. Położona pomiędzy Barceloną a Alicante jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem na wakacje w lecie, ale także w zimie, by złapać odrobinę słońca i ciepła, gdy w Polsce szaleje zima i mróz. To także baza wypadowa na pobliską Majorkę, z którą można świetnie połączyć urlop kontynentalny z wyspiarską atmosferą, jeśli masz więcej czasu.

Malta-przewodnik

Walencja tak naprawdę nadaje się na urlop o każdej porze roku, w zależności jednak od tego, co masz w planach. Zimą świetna na zwiedzanie, spacery, korzystanie ze słońca, a w lecie idealna na plażowanie – a plaż tutaj nie brakuje. Tak w samej Walencji, jak i w jej okolicy, znajdziesz mnóstwo pięknych, piaszczystych plaż, które zachęcają do wakacyjnego wypoczynku i kąpieli morskich. A na południe od Walencji czeka na Ciebie wspaniałe Costa Blanca – fantastyczny zakątek pełen doskonale przygotowanej infrastruktury turystycznej, białych plaż i uroczych miasteczek.

Przekonaj się, jakie atrakcje Walencji warto odwiedzić i rusz z nami na wycieczkę do Costa Blanca. Ruszamy na wspólne zwiedzanie Walencji i okolic!

port-saplaya

Atrakcje Walencji – co zobaczyć w Walencji

Zabieramy Cię na wspólne zwiedzanie Walencji i do kilku miejsc na Costa Blanca, które skradną Twoje serca. Przekonaj się, jakie są atrakcje Walencji i co warto tutaj zobaczyć! Pamiętaj, że na końcu tego wpisu znajdziesz mapkę, na której zaznaczyliśmy wszystkie atrakcje Walencji, które tutaj opisaliśmy.

atrakcje-walencji

Mercado Central

Największy na świecie zadaszony targ świeżych produktów znajduje się właśnie w Walencji i ma powierzchnię ponad 8000m2! Mowa oczywiście o Mercado Central – niezwykłym, modernistycznym budynku targu położonym w samym sercu Walencji. To prawdziwe królestwo smaków, aromatów, lokalnych produktów zamknięte w wyjątkowym architektonicznie budynku. Nawet więc jeśli nie planujesz zakupów, warto tutaj przyjść i przyjrzeć się z bliska lokalnym smakołykom, a przede wszystkim fantastycznej architekturze targu.

mercado-central-walencja

Budynek powstał w XIX wieku (1839), a początkiem XX wieku władze miasta postanowiły go powiększyć, gdyż nie był już w stanie pomieścić wszystkich stoisk i handlarzy. To niezwykłe połączenie metalu, cegły, szkła i ceramiki, które wraz z naturalnym oświetleniem robią fantastyczne wrażenie. Baliśmy się, że miejsce to będzie bardzo turystyczne. W rzeczywistości wciąż nie jest skażone komercją i pozostaje autentyczne, pełne świetnych, wartościowych produktów lokalnych. Uwaga, są tutaj pyszne i bardzo tanie świeżo wyciskane soki owocowe!

walencja-atrakcje

Pamiętaj, że takie miejsca działają przede wszystkim rano i do południa. Upewnij się więc, że przyjdziesz przed zamknięciem, by móc nacieszyć się smakami i aromatami, ale też architekturą. Targ zamyka się ok. godz. 14/15. Wstęp całkowicie darmowy.

mercado-central

Katedra w Walencji i wieża – La Seu de Valencia

Stojąc pod gmachem katedry w Walencji – La Seu de Valencia, można odnieść wrażenie, że stoisz pod Notre Dame w Paryżu. Oczywiście to tylko fragment katedry, który przypomina jedną z najsłynniejszych świątyń w Europie, ale przyjrzyj się dobrze i jesteśmy pewni, że to zauważysz.

atrakcje-walencji

Historia katedry w Walencji jest niezwykła. Powstała ona bowiem w miejscu dawnego meczetu (do dzisiaj zobaczyć w Walencji można wpływy muzułmańskie), zaś dawny meczet stał w miejscu wcześniejszej katedry gockiej. Jeszcze wcześniej zaś stała tutaj świątynia rzymska. Jak więc widzisz, bez względu na to pod czyim panowaniem była akurat Walencja, to konkretne miejsce od wieków jest miejscem kultu. Pierwsze święcenia katedra otrzymała w XIII wieku, jednak przez kolejne stulecia była rozbudowywana i zmieniała swoje oblicze. Zachowała jednak tradycyjny, gotycki styl, a wnętrza skrywają najsłynniejszy na świecie kielich – Świętego Graala. To właśnie z tego kielicha Jezus miał pić podczas Ostatniej Wieczerzy. Graal znajduje się w kaplicy po prawej stronie od wejścia – pewnie wyobrażenia masz zupełnie inne – przez lata powstało wiele legend dotyczących tego kielicha. Gdyby nie tabliczki i audioguide istnieje szansa, że przeoczyłbyś ten malutki kielich podpisany tabliczką.

Wstęp do katedry jest płatny – 9 euro od osoby. To sporo, ale jeśli lubisz zwiedzać obiekty sakralne – nie pożałujesz. Katedra to nie tylko niezwykła architektura, ale także masa dzieł sztuki. W cenie biletu otrzymujesz audio guide, dzięki czemu poznasz fascynującą historię obiektu, a także obrazów, zdobień i niezwykłych zbiorów.

walencja-katedra

Prócz tego, za 2,50 euro możesz także wejść na wieżę katedry, z której roztacza się piękny widok na stare miasto. Na górze spędzić możesz maksymalnie 20min i jest to dokładnie pilnowane, bowiem równocześnie nie może być tam za wiele osób ze względu na ograniczone miejsce. Do tego kolejna grupka może wejść na górę dopiero, gdy zejdzie poprzednia. Klatka schodowa jest za wąska, by móc równocześnie pomieścić ludzi wchodzących i schodzących. Naszym zdaniem zdecydowanie warto wejść na wieżę – widoki są przepiękne.

walencja-katedra

Plaza de la Virgen – atrakcje Walencji

To właśnie z tego placu ujrzysz portyk, który przypomina ten w paryskim Notre Dame. Plaza de la Virgen to plac, na którym znajdziesz fontannę, kilka knajpek, w których możesz usiąść na kawę, drinka czy też tapasy. O dziwo nie jest aż tak drogo, jak zazwyczaj na popularnych placach. Wiosną plac pięknie pachnie kwitnącymi drzewkami cytrusowymi. To popularne miejsce spotkań młodych, ale także artystów.

walencja-co-zobaczyc

Arena Walk Byków – Corrida

Nie będziemy ukrywać – jesteśmy w szoku, że w XXI wieku w dalszym ciągu odbywają się i są w pełni legalne walki byków. W wielu miejscach w Hiszpanii corridy są zabronione, a dawne corridy zostały zamknięte lub przearanżowane na coś zupełnie innego, np. galerie handlowe. W Walencji ta okrutna tradycja wciąż ma się dobrze i niestety na dzień dzisiejszy corridy w dalszym ciągu się tutaj odbywają zbierając na miejscach dla publiczności rzesze miłośników walk byków.

atrakcje-walencji

Corrida w Walencji trwa zazwyczaj kilka dni pod rząd, walki z bykami rozłożone są na kilka dni w zależności od umiejętności torreadorów. Sam gmach areny zbudowany został w XIX wieku i jest w stanie pomieścić nawet 10 tys. widzów. Nie będziemy zachęcać do odwiedzenia corridy i oglądania walki byków, bo uważamy, że jest to okrutne. Ale warto byś wiedział, że do dzisiaj walki byków w Walencji funkcjonują. W gmachu areny znajduje się także małe muzeum poświęcone historii tego budynku i corridzie.

Dworzec kolejowy Valencia Nord

Jeśli podróżujesz do Walencji pociągiem lub przemieszczać się będziesz metrem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotrzesz także na tutejszy dworzec Valencia Nord. Wielu dworce nie kojarzą się najlepiej, ale przyznać trzeba, że ten w Walencji architektonicznie jest naprawdę bardzo ciekawy! Dworzec znajduje się tuż obok areny byków i zaledwie kilkaset metrów od ratusza miasta, także zapewne nawet nie korzystając z kolei czy metra, będziesz tędy przechodził. To elegancki budynek z 1917 roku, który zaprojektowano w stylu secesyjnym. Znajdziesz na nim delikatne roślinne wzory, które ponoć odwołują się do rolniczych krajobrazów tego zakątka Hiszpanii.

walencja-dworzec

Poczta główna w Walencji

Bardzo ciekawym budynkiem w sercu Walencji jest także gmach Poczty Głównej leżący na Plaza del Ayuntamiento. Po przeciwnej stronie ratusza miasta. Gmach poczty powstał w I połowie XX wieku i był swoistym symbolem postępu technicznego ówczesnej Hiszpanii, rozwoju telegrafii i komunikacji. Znajdziesz tutaj ciekawe elementy modernizmu, a zwieńczeniem budynku jest charakterystyczna, metalowa wieża, na której znajduje się taras widokowy.

Ratusz w Walencji – atrakcje Walencji i Plaza del Ayuntamiento – atrakcje Walencji

Najważniejszym budynkiem na Plaza del Ayuntamiento jest bez wątpienia ratusz Walencji. Ten neoklasycystyczny budynek powstał jeszcze w XVIII wieku i jest odzwierciedleniem potęgi Walencji. Już z zewnątrz wygląda imponująco, a w środku ponoć jest jeszcze lepiej. Znaleźć tam można piękne marmurowe schody, salę balową czy też salę obrad, w której podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące Walencji. Niestety trafiliśmy na moment, gdy akurat trwały przed ratuszem przemowy zwolenników LGBT, nie mogliśmy więc zajrzeć do środka. Ale jeśli masz taką szansę – daj nam koniecznie znać jak było we wnętrzu ratusza.

walencja-co-zobaczyc

Plaza del Ayuntamiento to sporych rozmiarów plac, na którym stoi ratusz i poczta główna. Ogromny teren, na którym możesz usiąść na ławce w cieniu i odpocząć, zatrzymać się w jednej z kawiarenek czy posłuchać muzyki na żywo jednego z wielu ulicznych grajków. Na placu tym odbywa się wiele eventów, w tym między innymi słynne Las Fallas – święto ognia. Warto więc śledzić kalendarz wydarzeń w mieście, może akurat trafisz na jakiś ciekawy koncert.

Mercado de Colon – co zobaczyć w Walencji

Drugi piękny market w Walencji, który warto odwiedzić to Mercado de Colon. Ten piękny budynek powstał w czasie I wojny światowej i jest doskonałym przykładem walencjańskiego Art Nouveau. Niektóre elementy mogą niekiedy przypominać twórczość Gaudiego, jeśli przyjrzymy się wnętrzu z bliska. Dzisiaj market nie służy już typowo jako targ (choć wciąż można znaleźć pojedyncze stoiska na dolnym poziomie). Jest miejscem, w którym rozgościły się kawiarnie i knajpki, zachęcające do wizyty pięknym aromatem kawy. Nawet jeśli nie planujesz tu nic jeść, warto przyjść choć na chwilę i przyjrzeć się z bliska tej perełce architektury.

walencja-mercado

Bramy miejskie

Walencja, jak wiele średniowiecznych miast, otoczona była murami obronnymi zwieńczonymi majestatycznymi bramami miejskimi. Do dzisiaj nie przetrwały niestety wszystkie, ale spacerując po starym mieście na pewno zobaczysz kilka z nich. Najważniejszą bez wątpienia jest Torres de Serranos. Pochodzi z XV wieku i była częścią masywnych fortyfikacji, które miały chronić miasto przed zagrożeniem. To właśnie w tej bramie witano władców i ważnych gości przybywających do miasta. Zachowała się do dzisiaj i obecnie możesz na nią wejść, by podziwiać panoramę Walencji i stare miasto z góry.

Park Turii

Zachwycające, ile w Walencji jest zieleni. Z jednej strony wielkie miasto i sporo zabudowań, a z drugiej nie brakuje miejsca na zieleń i miejsca odpoczynku nawet w samym centrum miasta. Sporą zasługą jest obecność Parku Turii, jednak miejsce to nie zawsze było parkiem! Jeszcze bowiem w XX wieku płynęła tędy rzeka! Rzeka Turia przecinała miasto z zachodu na wschód w bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta, będąc dla niego także zagrożeniem.

park-turii

Turia bowiem często wylewała, siejąc spustoszenie w Walencji. W 1957 roku miała miejsce ogromna powódź, która wyrządziła olbrzymie szkody miasto – tysiące domów, fabryk, zakładów pracy uległo zniszczeniu. Władze wiedziały, że czas coś zrobić z tym problemem. Tak też przegłosowano i zaczęto wprowadzać w życie Plan Południe, który zakładał przesunięcie koryta rzeki i wyprowadzenie rzeki poza granice miasta. W ten sposób Walencja miała być znowu bezpieczna. Od 1973 roku Turia płynie nowym korytem, a w jej starym, uprzednio osuszonym i uporządkowanym korycie powstał park miejski. To oaza w samym sercu miasta, która zapewnia spokój od wielkomiejskiego zgiełku, zieleń, a nad głowami latają piękne, zielone papugi. Fantastyczne miejsce, za którym przepadają mieszkańcy miasta. Urządzają sobie tutaj pikniki, lekcje tańca na świeżym powietrzu czy jogging.

Świadectwem, które potwierdza, że teren ten był kiedyś korytem rzeki, jest kilkanaście mostów, które pozostały nad dzisiejszym parkiem. Dziś ogrody Turii są wyłączone z ruchu samochodowego i służą mieszkańcom i przyjezdnym jako idealne miejsce na relaks.

park-turii

Ciudad de las Artes y las Ciencias – atrakcje Walencji

Wpisując w Google hasło “Walencja” w większości na fotografiach pojawi Ci się właśnie ten charakterystyczny zakątek w Walencji. To swoiste miasto w mieście czyli miasteczko sztuki i nauki pełne niezwykłej architektury i kolorów. Zaprojektowane i stworzone zostało przez Santiago Calatrava i Felixa Candela i przyznać trzeba, że mieli oni niesamowitą wyobraźnię i talent! Całkowita powierzchnia tego terenu to aż 350 000 m2 i znajdziesz tu wiele ciekawych obiektów poświęconych sztuce, kulturze, nauce pełnych awangardy i nowoczesności.

atrakcje-walencji

Wydawać by się mogło, że jest to tak nowoczesna architektura, że ma zaledwie kilka lat. Nic bardziej mylnego! Mieszkańcy tą dzielnicę Walencji nazywają “dzielnicą przyszłości”, a powstała ona jeszcze w poprzednim stuleciu! Pierwsze obiekty otwarto bowiem jeszcze w 1998 roku, systematycznie budując kolejne, które powstawały początkiem XXI wieku. Zachwycające, białe obiekty idealnie komponują się z błękitem nieba i basenów otaczających budynki. W niektórych z nich można nawet pływać kajakami czy sup-ami. Zobacz, co kryje Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji i koniecznie wpisz to miejsce na swoją listę. Zobaczyć bowiem Walencję bez tego zakątka to jak jej nie zobaczyć wcale!

atrakcje-walencji

L’Umbracle

Parking zazwyczaj kojarzy się z betonem, dużą ilością aut, brakiem roślinności. I z jednej strony tak jest w tym przypadku, z a drugiej jednak zupełnie nie. Pod pięknym ogrodem L’Umbracle znajduje się parking, natomiast na poziomie 1 bujna, zielona, egzotyczna roślinność pod ciekawym, lekkim zadaszeniem, przez które wpadają promienie słoneczne. W ogrodzie możesz usiąść na jednej z wielu ławek i odpocząć, pospacerować pośród bujnej roślinności i podziwiać zielone papugi, które czują się tutaj bardzo swodobnie. Świetne miejsce, na dodatek w pełni darmowe.

Oceanarium – co zobaczyć w Walencji

To właśnie tutaj, w Walencji znajdziesz największe w Europie oceanarium o łącznej powierzchni 110 000m2. Podzielone jest na kilka budynków, które odpowiadają różnym ekosystemom z poszczególnych zakątków świata. Z jednej strony robi wrażenie, z drugiej ogromnie boli, że wciąż organizowane są tutaj pokazy delfinów… Osobiście mamy bardzo mieszane uczucia co do tego miejsca i drugi raz byśmy nie poszli.

atrakcje-walencji

El Museu de les Ciències Príncipe Felipe – atrakcje Walencji

Muzeum Nauki to kolejny imponujący architektonicznie budynek wchodzący w skład całego kompleksu, tak charakterystycznego dla Walencji. Muzeum poświęcone jest nowym technologiom, przyszłości, a jego przesłanie to “zabrania się nie dotykać, nie czuć, nie myśleć”. W środku znaleźć można wiele interaktywnych i pouczających ekspozycji, które doskonale nadają się dla każdego, bez względu na wiek.

atrakcje-walencji

To kolejny budynek, który pobudza wyobraźnię dzięki swoim oryginalnym kształtom. Przypomina szkielet dinozaura, co dobrze pasuje do tego, czym zajmuje się wnętrze – nauką i technologią. Muzeum zostało ukończone w 2000 roku i chylimy czoła projektantowi!

L’Hemisfèric

Stojąc u stóp tego budynku, szczególnie na środku, możesz wyobrażać sobie kosmos, planety. Nic dziwnego, bowiem w jego wnętrzu znajduje się potężne planetarium, które zabierze Cię na spotkanie z tym, co dla zwykłego śmiertelnika niewydzialne i niedostępne. Prócz tego znajdziesz tutaj także największe w Hiszpanii kino IMAX.

atrakcje-walencji

El Palau de les Arts Reina Sofía – atrakcje Walencji

Niezwykle ciekawy budynek o owalnym kształcie pobudza wyobraźnię i zastanawia – co może kryć się w jego wnętrzu? Znaleźć można tam kilka scen, na których wystawiane są spektakle i opery, przyciągające rzesze miłośników sztuki i muzyki. Ma powierzchnię aż 40tys. m2 i jest w stanie równocześnie pomieścić 4tys. widzów.  Przyznamy, że z zewnątrz robi ogromne wrażenie! Szczególnie, że wcale nie jest to tak młody budynek – owarty został w 2005 roku. Dzisiaj architekci mają coraz więcej wyobraźni, ale także inne możliwości niż jeszcze 20 lat temu.

atrakcje-walencji

Playa de las Arenas – plaże Walencji

Walencja to także idealne miejsce na plażowanie i wakacyjny wypoczynek. Długie i szerokie piaszczyste plaże, fale, które przyciągają surferów, miłośników kite czy windsurfingu, ale także urokliwe knajpki i bary ulokowane wzdłuż plaż. Jeśli wybierasz się do Walencji w lecie, nie zapomnij wziąć ze sobą ręcznika, stroju kąpielowego i kremu z filtrem. Pamiętaj jednak, by mieć oczy dookoła głowy – plaża to dość popularne miejsce dla kieszonkowców, którzy wykorzystają nawet kilka sekund nieuwagi.

plaze-walencji

Port Saplaya

Jeśli masz już dość zgiełku miasta, warto wybrać się do Port Saplaya, który oddalony jest od centrum ok. 8km. Dojazd komunikacją miejską może zająć Ci sporo czasu, my dojechaliśmy tutaj taksówką. To uroczy port dla mniejszych jednostek, pełen kanałów otoczonych kolorowymi domkami. Bardzo spokojne, kameralne miejsce, po którym warto pospacerować i wsłuchać się we wszechobecny spokój.

port-saplaya

Te urocze domki powstały ponoć w latach 70-tych i do dzisiaj zachwycają swoimi żywymi kolorami, które cieszą oko. Przespaceruj się wzdłuż kei lub usiądź w jednej z kilku knajpek na kawę, tapasy lub lampkę wina. Pamiętaj jednak o tym, że tutejsze restauracje mają przerwę mniej więcej od godz. 15/16 do 19/20. Sjesta to podstawa! Możesz także wybrać się na tutejszą plażę, która cieszy się popularnością wśród surferów.

Atrakcje Costa Blanca – co zobaczyć

Walencja to nie jedyna atrakcja regionu i jeśli masz więcej czasu, warto się także wybrać choćby na krótką wycieczkę poza samo miasto. A jest tutaj co podziwiać. Nie powinno więc dziwić, że z roku na rok coraz więcej turystów wybiera Walencję i Costa Blanca jako swoją wakacyjną destynację. Piękne, piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami, urocze miasta i miasteczka, góry i jaskinie, bujna roślinność, a do tego hiszpański temperament i kuchnia. To świetny pomysł na urlop!

Sami nie mieliśmy za wiele czasu na eksplorowanie okolic, ale udało nam się wynająć auto i na 1 dzień ruszyć na wycieczkę po Costa Blanca i terenach pomiędzy Walencją a Alicante. Najbardziej popularne kąpieliska i baza hotelowa znajduje się w Alicante, Walencji, Benidormie i Calpe. Każde z tych miejsc jest nieco inne, warto więc dokładnie przyjrzeć się okolicy, zanim wybierzesz odpowiednie dla siebie miejsce na nocleg. A jeśli szukasz ciekawych miasteczek (i nie tylko) do odwiedzenia w tej okolicy, zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy poniżej.

Pou Clar – okolice Walencji

Piękne, nieoczywiste miejsce i choć nie jest na samym wybrzeżu i Costa Blanca, warto tutaj zajrzeć choć na chwilę jadąc z lub do Walencji. To swego rodzaju oaza, choć w lecie mocno oblegana, co sprawiło, że władze wprowadziły liczne zakazy i limity, to jednak wciąż można tutaj zaznać samotności. Oczywiście w zależnosci od pory dnia i roku.

Pou Clar to urocze naturalne kąpielisko pośród skał i zieleni, które rozciąga się na dość dużym terenie pomiędzy Ontinyent a Bocareint nieopodal Walencji. Położone jest pomiędzy górami i skałami, co zapewnia niesamowite widoki i bliskość przyrody. Tuż przy drodze może wydawać się, że to malutkie miejsce, ale wystarczy zejść po schodach w dół, by zobaczyć, że teren ciągnie się i można tutaj spacerować, ale także pływać. Znajdziesz tu naturalne baseny, a niektóre z nich dochodzą nawet do 5m głębokości, ale także malutkie wodospady, które dodają uroku. Liczne ptaki umilają czas swoim śpiewem, a w upalny dzień woda daje tutaj orzeźwienie.

O ile w zimie możesz tutaj wejść bez żadnych problemów, tak w lecie są tutaj limity i trzeba zarejestrować swój planowany pobyt. Weź to pod uwagę, jeśli wybierasz się w lecie! Wszystko po to, by ograniczyć ilość ludzi i ochronić tą piękną przyrodę. W marcu, prócz nas, było tutaj zaledwie kilka osób. Uwaga, temperatura jest tutaj znacznie niższa niż w Walencji w tym samym czasie.

Villajoyosa – Costa Blanca co zobaczyć

Radosne miasto... Właśnie to oznacza w tłumaczeniu Villajoyosa – urocze, kolorowe miasteczko na wybrzeżu Costa Blanca, które koniecznie musisz zobaczyć. To jedno z najbardziej kolorowych miejsc, a spacerując tutejszymi wąskimi uliczkami, pośród kolorowych domów, nie sposób się nie uśmiechnąć.

villajoyosa

Skąd kolorowe domy w Villajoyosa? Podobnie, jak w przypadku Burano, kolorowe domy związane są z rybakami, których w miasteczku jest sporo. Domy malowano na wyraziste kolory, by już z oddali, z morza, rybacy mogli rozpoznać swój dom. Jeśli zaś w oknie zapalało się światło, był to sygnał od żon, by mężowie wracali już z morza na kolację, która była już gotowa.

costa-blanca

Villajoyosa położona jest pomiędzy Alicante a Benidormem, dzięki czemu jest świetnym pomysłem na wycieczkę z tych dwóch miejsc, jeśli znajdujesz się w okolicy. Z Walencji jest tutaj już kawałek, ale bardzo chcieliśmy ujrzeć to kolorowe miejsce i zdecydowanie warto. Villajoyosa to nie tylko kolorowe domki i piękne stare miasto pełne wąskich uliczek, ale także miejsce słynące z doskonałej czekolady. Znajdziesz tu kilka fabryk czekolady, w których możesz nie tylko zakupić słodycze, ale także skorzystać z degustacji – co bardzo polecamy. Za degustację 4 różnych lokalnych czekolad zapłaciliśmy 5 euro – w zupełności wystarczyła jedna taka degustacja na 2 osoby. Do tego dostaliśmy także świeżutkie churros, które były świetnym dodatkiem.

Przespaceruj się także nadmorską promenadą, która ciągnie się wzdłuż uroczej, piaszczystej plaży Villajoyosa. W lecie to popularne miejsce na letni wypoczynek, ale przyznać trzeba, że miasteczko zachowało swój prawdziwy, przyjemny urok, nie poddając się komercji. Jedno z piękniejszych miejsc na Costa Blanca!

costa-blanca-co-zobaczyc

Altea – atrakcje Costa Blanca

Jedno z piękniejszych miejsc, jakie dotąd kiedykolwiek widzieliśmy w Hiszpanii to właśnie Altea. To urokliwe, malutkie miasteczko położone na wybrzeżu Costa Blanca nazywane jest przez wielu hiszpańskim Santorini. I nie da się ukryć, że spacerując po Altei można odnieść wrażenie, że jest tu jakiś związek z grecką wyspą. Altea położona jest tuż nad wybrzeżem, które jest atrakcyjne dla osób lubiących sporty wodne. Zaledwie 10km od Benidormu, 50km od Alicante sprawia, że to dość popularne miejsce wśród turystów. Ale niech to Cię nie zraża – zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Choć na pewno nie będzie w 100% kameralnie, urok tego miasteczka jest niezwykły. Mimo dość rozwiniętej infrastruktury turystycznej, Altea wciąż nie zatraciła się w komercji. I wystaczy zagubić się w wąskich uliczkach miasta, by się o tym przekonać.

atrakcje-walencji

Najpiękniejszym miejscem w Altei jest stare miasto – Casco Antiguo – pełne urokliwych, wybrukowanych, wąskich uliczek i bielonych ścian domów. Sercem starego miasta jest bez wątpienia plac główny – Plaza Iglesia z kościołem z charakterystyczną, niebieską kopułą i uroczymi knajpkami, w których warto usiąść na lampkę wina czy tapas. Spacerując po Altei i starym mieście, nie zapomnij zatrzymać się na kilku tutejszych miradores, czyli po prostu punktach widokowych. Roztacza się z nich piękny widok na miasto i morze w oddali.

Spacerując po Altei poczujesz się, jakbyś nieco cofnął się w czasie – a to do średniowiecza, a to do czasów mauretańskich. Jest tutaj pewna magia, która nie pozwala przejść obok Altei obojętnie. Na starym mieście znajdziesz też wiele małych sklepików z rękodziełem, oryginalnymi pamiątkami i ubraniami. Jeśli chcesz przywieźć sobie z podróży coś ciekawego – Altea to dobre miejsce na zakup pamiątek.

Calpe – atrakcje Walencji i Costa Blanca

Większość osób na swoją bazę wypoczynkową wybiera pobliski Benidorm, ale osobiście zdecydowanie bardziej polecamy Calpe, które nie zostało tak zabudowane jak pełen betonu Benidorm. Calpe zachowało swój urok i choć niemal połowę mieszkańców stanowią dzisiaj obcokrajowcy – m.in. niemieccy i brytyjscy emeryci, którzy przeprowadzili się tutaj za słońcem, Calpe jest zdecydowanie godną polecenia bazą wypadową na Costa Blanca.

calpe-co-zobaczyc

Już z oddali ujrzysz charakterystyczne wzgórze w Calpe, które wielu przypomina Gibraltar. To Peñón de Ifach – formacja skalna nazywana często “Małym Gibraltarem”. Ma ponad 300 metrów wysokości, można wejść na jej szczyt dzięki specjalnemu tunelowi, który został wydrążony w skale. Porośnięta jest ponoć tymiankiem, szałwią i rozmarynem, których zapach unosi się w powietrzu wchodząc na Peñón de Ifach. W Calpe znajdziesz także piękne, długie i szerokie piaszczyste plaże, które zachęcają do wypoczynku czy skorzystania z bogatej oferty sportów wodnych.

calpe-atrakcje

Niestety do Calpe dotarliśmy, gdy powoli zbliżał się zachód słońca, nie mieliśmy więc szansy za wiele tutaj pospacerować. Zależało nam bowiem na podziwianiu zachodu słońca z punktu widokowego. I tutaj polecamy bardzo Mirador Morro de Toix – świetny punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na Calpe i Pueblo Mascarat po drugiej stronie. Możesz dojechać niemal na sam punkt widokowy samochodem (trzeba podejść ok. 10 min od parkingu) i zdecydowanie warto się tutaj wybrać o złotej godzinie i zostać na zachód słońca. Weź sobie coś do narzucenia, bo bywa tutaj wietrznie. By tutaj dotrzeć, przejeżdżać będziesz przez dzielnicę pięknych willi i rezydencji. Niezwykłe, jakie ludzie mają niesamowite widoki z własnego ogrodu i basenu. Bajka!

calpe-atrakcje

Atrakcje Walencji i Costa Blanca – informacje praktyczne

W tej części wpisu znajdziesz wszystkie informacje praktyczne, które są niezbędne do zaplanowania Twojej podróży – wynajem auta, polecane noclegi, jak dostać się do Walencji i Costa Blanca i wiele więcej. Prócz tego poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które tutaj opisaliśmy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej poruszać się po poszczególnych atrakcjach i możesz być pewien, że się nie zgubisz.

atrakcje-walencji

Atrakcje Walencji i Costa Blanca – MAPA

Jak dolecieć do Walencji i Costa Blanca

Do Walencji najłatwiej i najszybciej dostaniesz się oczywiście samolotem. Najniższe ceny oferują tanie linie lotnicze – Ryanair i Wizzair. Ryanairem możesz dolecieć do Walencji bezpośrednio z Krakowa (tylko w sezonie – kwiecień-październik), natomiast Wizzairem dostaniesz się tutaj z Katowic. Możesz także połączyć swój wyjazd z Barceloną, do której jest znacznie więcej połączeń lotniczych i dalej dojechać z Barcelony do Walencji pociągiem (2h) lub polecieć do Alicante! Miasto Alicante jest znacznie lepiej skomunikowane lotniczo z Polską – lata tam Ryanair z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Jeśli masz więcej czasu, warto także rozważyć lot do Alicante a powrót z Walencji lub Barcelony. W ten sposób możesz pozwiedzać naprawdę sporo po drodze i wykorzystać swój czas maksymalnie na zwiedzanie i wypoczynek. A pociągi w tej części Hiszpanii działają bardzo sprawnie i nie są drogie.

My lecieliśmy w marcu 2023 liniami Ryanair bezpośrednio do Walencji i wracaliśmy również z Walencji. Szukając biletów z wyprzedzeniem, można złapać naprawdę atrakcyjne ceny!

atrakcje-walencji

Jak dojechać z lotniska do Walencji

Lotnisko w Walencji jest oddalone od miasta o zaledwie 10km. Dzięki temu nie tracisz dużo czasu ani pieniędzy na transport pomiędzy tymi dwoma miejscami. Możesz oczywiście skorzystać z taksówki, ale najtańszą opcją dostania się do miasta jest skorzystanie z transportu publicznego i tutaj czekają na Ciebie 2 opcje:

  • Metro – z lotniska odjeżdżają 2 linie metra – linia 3 i 5. Obie dojeżdżają na stację kolejową przy Estacion del Norte – Xativa, która leży w samym centrum miasta. Bilet jednorazowy kosztuje 3,90 euro, natomiast jeśli planujesz więcej przejazdów metrem lub jesteś w więcej niż 1 osobą, dobrym pomysłem jest karta TuiN. Jest to karta wieloprzejazdowa, która może być używana przez więcej niż 1 osobę. Sama karta kosztuje 1 euro (do kupienia w automacie na stacji metra) i doładowujesz ją minimalną kwotą 10 euro. Przejazdy z tą kartą są tańsze niż bilet jednorazowy. Bilet musisz skasować na bramkach tyle razy, ile osób z niej ma zamiar skorzystać. Uwaga, metro nie działa całą dobę, sprawdzaj rozkłady!
  • Autobus – z lotniska odjeżdża także autobus linii 150. Bilet jednorazowy kupisz bezpośrednio u kierowcy i zapłacisz za niego 1,45 euro. Przejazd do centrum Walencji autobusem zajmie Ci ok. 35-40minut. Pamiętaj, że autobusy te nie jeżdżą całą dobę, nie kursują także w niedzielę. Naszym zdaniem szybszą i wygodniejszą opcją jest metro, którym dostaniesz się szybko w wiele miejsc dookoła Walencji.

Walencja i Costa Blanca – Noclegi

Walencja oferuje naprawdę sporą bazę noclegową i każdy bez problemu znajdzie tutaj coś dla siebie. Możesz skorzystać z luksusowych, butikowych hoteli, hosteli, apartamentów, pensjonatów, a ich ceny zależą oczywiście od tego, jak blisko centrum się znajdujesz, jaki jest standard, jaki masz widok (widok na morze odpowiednio droższy).

atrakcje-walencji

Wybierając nocleg w Walencji warto zwrócić uwagę na odległość od metra, ale także na godziny zameldowania. Mimo, że wiele atrakcji w samym centrum jesteś w stanie zwiedzić pieszo, tak wybierając się w inne zakątki, przydaje się metro. Także w przypadku transportu z i na lotnisko. Jeśli Twój lot jest późnym wieczorem/wczesnym rankiem, zwróć także uwagę na godziny zameldowania. W wielu apartamentach za zameldowanie późnym wieczorem lub w nocy jest dodatkowa opłata.

My podczas naszego wypadu do Walencji spaliśmy w apartamencie blisko centrum i stacji metra – Art Of Dance Apartment, który możemy polecić, jeśli wybierasz się w więcej niż 2 osoby. Są tam 3 pokoje, przestronny salon z kuchnią i duża łazienka, każdy z pokoi jest wyposażony w klimatyzację. Jedynym jego minusem jest 4 piętro (bez windy) i brak balkonu, ale nie było to dla nas tak uciążliwe, a apartament był naprawdę ogromny i świetnie wyposażony.

Zobacz inne ciekawe noclegi w Walencji i pamiętaj, by nie pozostawiać rezerwacji na ostatnią chwilę! Miejsc jest sporo, ale Walencja to dość popularna wśród turystów destynacja. Im wcześniej zrobisz rezerwację, tym większy wybór i niższa cena.Booking.com

Wynajem auta Walencja – atrakcje Walencji i Costa Blanca

Jeśli planujesz zwiedzanie samej Walencji, wynajem auta nie ma żadnego sensu. Miasto jest dobrze skomunikowane autobusami, tramwajami i metrem, dzięki czemu możesz bez problemu dostać się z punktu A do punktu B bez potrzeby wynajmu auta, stania w korkach czy też poszukiwania i opłacania parkingu. Będąc na starym mieście będziesz poruszać się przede wszystkim pieszo. Możesz także skorzystać z wynajmu rowerów, skuterów na minuty czy też hulajnogi, jeśli lubisz odrobinę aktywności.

calpe

Natomiast jeśli planujesz wycieczkę poza miasto, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem auta. W ten sposób dotrzesz w dowolne miejsce, nie będziesz tracić czasu na poszukiwanie przystanków, oczekiwanie na połączenia autobusowe czy kolejowe i jesteś w pełni niezależny. My wynajęliśmy auto w Walencji na jeden dzień, by wybrać się na eksplorowanie Costa Blanca. Polecamy wypożyczalnię Centauro, która ma swoją siedzibę w centrum miasta i czynna jest od rana aż do późnego wieczora. Za wynajem większego auta na 1 dzień (SUV, w którym było nam wygodnie w 4 osoby) zapłaciliśmy 42 euro z pełnym ubezpieczeniem. Cała procedura przeszła szybko i bezboleśnie, w cenie mogliśmy mieć także drugiego kierowcę bez dopłaty. Chcesz wynająć auto w Walencji i Costa Blanca? Zobacz aktualne oferty:

Czy warto odwiedzić Walencję? Atrakcje Walencji

Mamy nadzieję, że wpis ten zachęcił Cię do wizyty w Walencji i na Costa Blanca i uświadomił, że jak najbardziej warto się tutaj wybrać. Atrakcje Walencji są naprawdę ciekawe, a pyszne jedzenie, pozytywna energia i słońce były świetnym dopełnieniem wyjaazdu. Mieliśmy mało czasu, bu zobaczyć wszystko, ale na samą Walencję w zupełności wystarczył nam weekend. Nie będziemy ukrywać, że jeśli chodzi o Hiszpanię to dla nas najwyższe miejsce od lat ma Barcelona i trudno to zmienić. Ale Walencja także nam się podobała!

atrakcje-walencji

Niech ten wpis służy Ci jak najlepiej i mamy nadzieję, że dzięki jego pomocy ruszysz na swoją własną wycieczkę do Walencji i Costa Blanca i będziesz mógł cieszyć się fantastycznym urlopem. Baw się dobrze!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Wybierasz się w podróż?

Sprawdź także

13 komentarzy

Przemysław 30 kwietnia, 2023 - 5:37 pm

Piękna jest ta Walencja. Dzięki za fajny przewodnik 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 1 maja, 2023 - 7:32 am

i okolice również piękne 🙂

Odpowiedz
Jarek z Szalonych Walizek 1 maja, 2023 - 5:52 am

Świetny tekst, zapisujemy na przyszłość bo mamy w planie.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 1 maja, 2023 - 7:33 am

Wspaniale, niech Wam służy 🙂

Odpowiedz
Kasia 1 maja, 2023 - 7:11 am

Ale obszerny tekst! Byłam tylko raz, bardzo krótko. Zdecydowanie trzeba wrócić!

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 3 maja, 2023 - 12:11 pm

Teraz będziesz miała gotowy przewodnik na Wasz powrót w te okolice 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 6 maja, 2023 - 12:26 am

Nie mogę się zdecydować, czy podoba mi się bardziej od Barcelony, czy mniej

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 9 maja, 2023 - 2:34 pm

Nam chyba jednak bardziej Barcelona, z sentymentu 🙂

Odpowiedz
Łukasz 9 maja, 2023 - 8:56 pm

Walencja ciągle przed nami, więc mam nadzieję że się Wasz tekst przyda

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 15 maja, 2023 - 9:15 am

Trzymamy za to kciuki 🙂

Odpowiedz
Nina 30 maja, 2023 - 7:28 pm

Kurczę mam 3 dni w Gandii po przeczytaniu blogu zwariowałam 🙂 co ja mam wybrać 😀
Świetna strona , będę z niej korzystać często .

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 31 maja, 2023 - 10:48 am

Jak widzisz, jest w czym wybierać 🙂 Dziękujemy i baw się dobrze!

Odpowiedz
Radek 17 grudnia, 2023 - 7:32 pm

Bilet na autobus z lotniska kosztuje obecnie niecałe 5e

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.