kopalnia-w-wieliczce

Kopalnia Soli “Wieliczka” – królestwo białego złota nieopodal Krakowa

przez Rudeiczarne Travel Blog

Jest takie miejsce w Małopolsce, które od wieków związane jest z dziejami Polski i wydobyciem białego złota. Miejsce tak wyjątkowe, że w 1978 roku, jako jeden z 12 obiektów na świecie wpisane zostało na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To oczywiście Kopalnia Soli “Wieliczka” – unikatowe miejsce, które bez wątpienia trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu, by zrozumieć i na własne oczy ujrzeć jego wyjątkowość. Sieć podziemnych korytarzy, magiczne kaplice z solnymi rzeźbami, w których modlitwom mogli oddawać się górnicy pracujący pod ziemią, gra światła, piękne solankowe jeziora i wyjątkowa historia sprawią, że wycieczka ta będzie jedną z tych niezapomnianych i jedynych w swoim rodzaju. Nie bez powodu co roku ściągają tutaj turyści z całego świata, by ujrzeć ten wyjątkowy zabytek, bez którego wycieczka po Polsce i do pobliskiego Krakowa jest niekompletna. Perełka, obok której nie da się przejść obojętnie.

kopalnia-soli

Wpis ten zabierze Cię na wyjątkową wycieczkę do Kopalni Soli “Wieliczka“, podczas której wspólnie odkryjemy jej tajemnice, poznamy niesamowitą historię, będziemy spacerować korytarzami poznając najróżniejsze zakamarki miejsca, które nierozerwalnie połączyło naturę z cywilizacją. Odwiedzimy także tężnię solankową, przekonasz się jak dostać się do Wieliczki, jakie opcje zwiedzania Wieliczki na Ciebie czekają, gdzie możesz nocować, zjeść, a także jakie pamiątki możesz stąd przywieźć. Zabierz ze sobą wygodne buty, dobry humor i ruszamy razem na wspólne zwiedzanie Wieliczki!

Historia Kopalni Soli “Wieliczka”

Dla podróżnych z całego świata Wieliczka jest symbolem Polski, to pomnik naszej niezwykłej historii. Nic dziwnego, bowiem eksploatacja tutejszej soli trwała nieprzerwanie od średniowiecza po 1996 rok.

Zastanawiać może wielu skąd znalazła się tutaj sól. Większość Polaków słyszało piękną legendę, jakoby sól do Wieliczki miała sprowadzić św. Kinga – węgierska księżniczka, która sól miała przywieźć do Polski jako posag. Legenda rzeczywiście jest piękna i romantyczna, jest także wiele jej wersji, ostatecznie jednak pozostaje ona tylko legendą… A rzeczywistość jest nieco inna.

Otóż wszystko zaczęło się jeszcze 13,5 miliona lat temu, kiedy to rozpoczęła się krystalizacja soli rozpuszczonych w wodzie morskiej. Oznacza to, że na terenach tych było tutaj morze. Znaleziono z resztą różne skamieliny, w tym m.in. ryb morskich czy muszli. Wytrącone z wody osady soli wypełniły ten obszar, a dalej dzięki wypiętrzaniu i procesom tektonicznym osady solne zostały przesunięte.

skad-wziela-sie-sol

Sól pozyskiwano tutaj poprzez warzenie solanki ze źródeł występujących na powierzchni. Tą metodę używano tutaj jeszcze 3500 lat przed naszą erą! Z czasem jednak zasoby powierzchniowe zaczęły się wyczerpywać, a zapotrzebowanie na sól nie malało. Tak więc już w XI wieku kopano coraz głębsze studnie, dzięki czemu natrafiono na bryły soli kamiennej – białe złoto. Tak naprawdę dokopanie się do brył soli było ponoć przypadkiem, który na zawsze już miał zmienić obraz Wieliczki. Warto także pamiętać, że pierwszy szyb powstał już w 1290 roku!

sol-z-wieliczki

Od Żup Krakowskich po światowej sławy obiekt turystyczny

Od początku swojego istnienia po 1772 rok wielicka kopalnia była częścią Żup Krakowskich, które były własnością książęcą, a później królewską. 600 lat temu wydobycie soli w Wieliczce i Bochni stanowiło 1/3 przychodu państwa polskiego. W latach 1772-1918 tereny te, razem z kopalnią, znajdowały się pod zarządem austriackim i wtedy to Austriacy wiele zainwestowali i mocno zmodernizowali kopalnię, myśląc, że będą tymi terenami władać o wiele dłużej. To właśnie za czasów austriackich pojawiły się tutaj maszyny parowe, elektryka, kolej żelazna.

zwiedzanie-wieliczki

To jednak zmieniło się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – wtedy to Kopalnia Soli “Wieliczka” stała się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Działała ona nieprzerwanie do 1996 roku, kiedy to zaprzestano przemysłowej produkcji soli warzonej (wydobycia zaprzestano zaś w 1964 roku). Dzisiaj wciąż pracują tutaj górnicy, jednak kopalnia jest obecnie przede wszystkim unikatowym zabytkiem, który znany jest turystom na całym świecie. To symbol Polski, jedna z najstarszych na świecie kopalni soli, którą trzeba odwiedzić i zobaczyć na własne oczy!

Zwiedzanie Kopalni Soli “Wieliczka”

We wpisie tym skupimy się na opisaniu Trasy Turystycznej, która ma długość ok. 3,5km i wiedzie przez najpiękniejsze komory, chodniki, kaplice i jeziorka solankowe Kopalni. Podczas zwiedzania turyści pokonują łącznie ok. 800 schodów, zwiedzając 3 poziomy kopalni na głębokości od 64 do 135 metrów. Trasa Turystyczna jest także w normalnych warunkach przystosowana do zwiedzania także przez osoby niepełnosprawne. Obecnie jednak trwa remont Szybu Daniłowicza, który zwoził turystów na dół i na czas remontu zwiedzanie rozpoczyna się w Szybie Paderewskiego, gdzie już na początku do pokonania jest ponad 300 schodów w dół. Tak więc obecnie z racji remontu trasa nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

trasa-turystyczna

Szyb Daniłowicza

To najbardziej charakterystyczny budynek Kopalni Soli “Wieliczka”, który obecnie jest w remoncie. Zgłębiono go w latach 1635-1640, a nazwę swą wziął od ówczesnego zarządcy kopalni – Mikołaja Daniłowicza. Początkowo służył od do wyciągania na powierzchnię soli, z czasem jednak, w XIX wieku zaczął pełnić funkcję szybu komunikacyjnego dla urzędników i turystów. Szyb od czasu wybudowania był wielokrotnie przebudowywany i pogłębiany – obecnie łączy on powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni (243m głębokości).

wieliczka-kopalnia

Szyb Paderewskiego

Obecnie, na czas remontu Szybu Daniłowicza, zwiedzanie zaczyna się właśnie w Szybie Paderewskiego. Został on zgłębiony w 1812-1813 roku i ma 51m głębokości. Do 1870 roku był używany przez górników wydobywających sól, dalej zaś służył turystom, którzy pokonywali ok. 300 schodów w dół, by dotrzeć do kopalni. Dzisiaj tędy schodzi się w dół, by dotrzeć do miejsca, które posiada aż 245 km chodników – mniej więcej tyle, ile jazda z Krakowa do Warszawy.

Komora Mikołaja Kopernika

Ta niezwykła komora (głębokość 64,4m) wzięła swoje imię od polskiego uczonego – Kopernika, który rzekomo miał okazję zwiedzać kopalnię, będąc studentem Akademii Krakowskiej w XV wieku. W sercu komory podziwiać można wspaniały, wyrzeźbiony w bryle soli pomnik Kopernika, który powstał z okazji 500 rocznicy urodzin uczonego. Komora ta była miejscem pracy kieratu konnego, bowiem warto pamiętać, że przez wieki na terenie kopalni pracowały konie, o czym opowiemy jeszcze w dalszej części tego wpisu. Komora zabezpieczona jest drewnianymi umocnieniami, które podtrzymują stropy komnaty. Zwróć z resztą uwagę na to, że drewno zobaczysz w kopalni na każdym kroku. Od wieków jest ono używane do budowy maszyn górniczych i zabezpieczeń, jako że sól działa na drewno impregnująco.

wieliczka-kopalnia

Kaplica św. Antoniego

Jedno z najbardziej niezwykłych, naszym zdaniem, miejsc na Trasie Turystycznej to właśnie kaplica św. Antoniego. Powstała ona w latach 1690-1710 w stylu barokowym i jest najstarszą z zachowanych, podziemnych świątyń. Warto bowiem pamiętać, że praca górnika od zawsze była niezwykle niebezpieczna i niosła ryzyko śmierci. Tak więc górnicy codziennie przed pracą modlili się w tutejszych kaplicach prosząc patrona o opiekę. Górnicy także codziennie przed wyjściem do pracy żegnali się ze swoją rodziną mając świadomość, że mogą już nie wrócić do swoich domów…

Widać tutaj, że rzeźby tracą swój pierwotny kształt, a wszystko za sprawą procesu ługowania (rozpuszczania) solnych brył i kształtów. Proces ten, mimo wielu prób zatrzymania, jest cały czas aktywny we wnętrzach kopalni, przez co na zawsze możemy utracić unikatowe rzeźby i wydrążone w solnej bryle wnętrza.

Komora Janowice

Miejsce, które nierozerwalnie związane jest z jedną najpiękniejszych wielickich legend i osobą św. Kingi – węgierskiej księżniczki, która poślubiła Bolesława Wstydliwego. Zobaczysz tutaj 6 solnych figur wyrzeźbionych przez Mieczysława Kluzka, które obrazuje właśnie legendę o św. Kindze i jej pierścieniu, który w cudowny sposób przywędrował z pokładami soli do Wieliczki. Docierając tutaj staniesz się uczestnikiem niezwykłego spektaklu świetlnego i dźwiękowego, który zabierze Cię go magicznego świata tejże legendy.

kopalnia-w-wieliczce

Komora Kazimierza Wielkiego

W komorze tej ujrzeć możesz popiersie jednego z najsłynniejszych polskich królów – Kazimierza Wielkiego. Był on szczególnie bliski górnikom, jako że nakazał spisać prawa zwyczajowe górników wielickich, regulował on zarządzanie kopalniami, warzelniami i gospodarstwem żupnym. Warto bowiem wiedzieć, że w okresie m.in. panowania króla Kazimierza Wielkiego wielicka kopalnia przynosiła ogromne zyski – dzięki nim budowano wspaniałe kamienice w Krakowie, zamek na Wawelu, wiele kościołów.

wieliczka-atrakcje

Tutaj także możesz bliżej poznać historię wielickich koni, jako że zrekonstruowano tutaj stajnię dla koni. Pierwsze wzmianki o pracy koni pochodzą z XVI wieku. Pracowały tutaj razem z górnikami i traktowane były z szacunkiem. Miały pod ziemią stajnię, wentylację, były odpowiednio karmione i zaznaczano im dni, w które pracują oraz te, kiedy odpoczywają. Co ciekawe, ostatni wielicki koń – klacz Baśka, pracował tutaj do 2002 roku.

konie-w-wieliczce

Komora Pieskowa Skała

Wyjątkowym miejscem w kopalni jest również Komora Pieskowa Skała. Komora ta daje wyjątkowy obraz prawdziwej, żywej, wciąż pracującej kopalni. Tak też możemy zobaczyć wykute w skale schody, a także m.in. tzw. nosiczy czyli tragarzy, którzy przenosili sól w specjalnych torbach do miejsca, gdzie ładowano je do beczek i przygotowywano transport na powierzchnię.

wieliczka-kopalnia

Poprzecznia Kunegunda

Ujrzeć tutaj można oryginalne, drewniane rynny, którymi odprowadzano podziemne wodne wycieki. Dalej transportowana była do specjalnych zbiorników. Ciekawym obiektem jest także rekonstrukcja urządzenia zwanego paternoster, które służyło do wypompowywania podziemnych wycieków.

kopalnia-soli

Kaplica św. Kingi

Zdecydowanie najsłynniejsze miejsce w całej kopalni i takie, które bez wątpienia każdy chce ujrzeć. Nic dziwnego, bowiem kaplica św. Kingi to architektoniczny majstersztyk, który zwala z nóg. To serce kopalni, drugi co do wielkości największy podziemny kościół na świecie. Nad kaplicą pracowano przez blisko 70 lat, a wszystko, co tutaj powstało jest dziełem górników-samouków. Wszystkie sceny wyrzeźbione w kaplicy pochodzą z Nowego Testamentu. Kaplica pochodzi z 1896 roku (ukończona w 1963 roku), znajduje się na głębokości 91-101m. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwracają przepiękne żyrandole, ozdobione kryształami soli. W swoich wnętrzach ma relikwie św. Kingi, ale także, od niedawna, relikwie polskiego papieża – Jana Pawła II, który – co ciekawe, Wieliczkę odwiedził zanim został papieżem, jeszcze mieszkając w Krakowie.

kaplica-sw-kingi

Choć przyjmuje się, że kaplica została ukończona w 1963 roku, tak naprawdę współcześni górnicy-artyści-samoucy w dalszym ciągu tworzą i dopieszczają wnętrza swojej najpiękniejszej kaplicy. Jednak tymi, którzy najbardziej przyczynili się do obecnego wyglądu tego niesamowitego miejsca na zawsze już pozostaną Józef i Tomasz Markowski oraz Antoni Wyrodek. Warto zwrócić uwagę na niesamowite poczucie przestrzeni i trójwymiarowości na wykutych w skale obrazach.

atrakcje-wieliczki

Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno w kaplicy odbywały się msze święte, na które można było za darmo zjechać do kopalni i wziąć w nich udział. W kaplicy św. Kingi można także zorganizować swój ślub, co bez wątpienia będzie niezapomnianym, wyjątkowym przeżyciem.

Komora Erazma Barącza

Jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w wielickiej kopalni, a wszystko to za sprawą tutejszego jeziorka o głębokości ok. 9m, które wypełnione jest solanką. Komora ta znajduje się na głębokości ok. 100m, a jeziorko zachwyca niesamowitym, zielonym kolorem. Miejsce to było świadkiem niezwykłego wydarzenia i spełnienia jednego z marzeń słynnego sportowca – Mateusza Kusznierewicza. Marzył on, by żeglować w miejscu, w którym nigdy dotąd nikt tego nie robił. A Wieliczka mu to umożliwiła. Tak też sportowiec w 2004 roku spełnił swoje marzenie i żeglował właśnie w tymże jeziorku.

kopalnia-atrakcje

Komora Michałowice

Absolutnie niesamowity zakątek w kopalni soli “Wieliczka”, który znajduje się na głębokości 108m. Jest to jedna z najwyższych komór całej kopalni o wysokości aż 35m i zachwyca oryginalnymi rozwiązaniami zabezpieczającymi komorę. Sól eksploatowano tutaj kilkadziesiąt lat! Rozmiar tej przestrzeni od początku wymagał specjalnych zabezpieczeń i umocnień, które sprawią, że do dzisiaj będzie można to miejsce oglądać. Tak też powstało tutaj mnóstwo drewnianych filarów i umocnień, które pomalowano na biało, by rozświetlić potężne wnętrza. Pomiędzy filarami poprowadzono zaś drewniane schody, z których roztacza się przepiękny widok na całą komorę.

malopolska-atrakcje

Komora Józefa Piłsudskiego

Ta niezwykła grota przypomina o dawnych czasach kopalni, kiedy zwiedzanie jej wyglądało zgoła inaczej. Warto bowiem zwrócić tutaj uwagę na oryginalny wygląd tego miejsca, związany z tym, że w XIX wieku turyści mogli liczyć na wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie kopalni na specjalnych promach, płynąc przez tunel po jeziorku solankowym. Tutaj ponad nimi grała orkiestra górnicza, a dodatkowe efekty zapewniano za pomocą sztucznych ogni! Inną atrakcją był przejazd specjalnymi wagonikami – bez wątpienia niezapomniane doświadczenia. Jaka szkoda, że dzisiaj nie możemy już doświadczyć płynięcia przez podziemne jeziorka. Niestety z racji tak wielkiej popularności Wieliczki, byłoby to niewykonalne.

zwiedzanie-wieliczki

Komora Stanisława Staszica

Komora Staszica znajduje się na głębokości 126 m i jest najwyższą komorą w całej kopalni – 36 metrów, choć niegdyś miała wysokość aż 50m. Miejsce to nierozerwalnie związane jest z II wojną światową. Wtedy to Niemcy chcieli uruchomić tutaj halę montażową części do samolotów. Tutaj ujrzysz piękne minerały z kopalni i nie tylko, a także wyjątkową płaskorzeźbę, która powstała na 30 rocznicę wpisania Kopalni Soli “Wieliczka” na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na całym świecie wybrano wtedy zaledwie 12 obiektów, a pośród nich znalazła się właśnie wielicka kopalnia. Nie zdziwi zaś Cię pewnie fakt, że płaskorzeźba wykonana jest z soli.

wieliczka-kopalnia

Wydarzenia kulturalne na terenie kopalni

Nie da się ukryć, że Kopalnia Soli “Wieliczka” jest także miejscem, gdzie odbywać się mogą wyjątkowe wydarzenia kulturalne, okolicznościowe, czy też sportowe. Przygotowano tutaj wspaniałą salę bankietową, specjalne komory z barem, antresolą, pięknymi żyrandolami i parkietami. A do tego fantastyczna akustyka, która sprawia, że muzyka rozbrzmiewa tutaj zupełnie inaczej niż na powierzchni. Z przyjemnością wzięlibyśmy udział w jednym z takich podziemnych wydarzeń, by zaznać tej unikatowej atmosfery i klimatu.

wieliczka-kopalnia

Zwiedzanie Trasy Turystycznej kontynuować można w Muzeum Żup Krakowskich, dalej zaś czeka na Ciebie karczma, sklep z pamiątkami, w którym możesz kupić m.in. kosmetyki solankowe, o których piszemy w dalszej części tego wpisu.

Podziemne Uzdrowisko – Kopalnia Soli “Wieliczka”

Na terenie kopalni, na głębokości 135 metrów znajduje się także jedyne w Polsce, podziemne Uzdrowisko Kopalnia Soli “Wieliczka”. Dzięki wyjątkowym właściwościom kopalni, podziemnemu mikroklimatowi, pacjenci mogą leczyć tutaj choroby układu oddechowego, w tym m.in. astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, choroby nosa, zatok, gardła i krtani, choroby alergiczne i wiele więcej. Na terenie uzdrowiska dostępne są także zabiegi fizjoterapeutyczne, a także rehabilitacja po przejściu COVID. Bez wątpienia unikatowe miejsce na uzdrowisko na najwyższym poziomie.

uzdrowisko-wieliczka

Kosmetyki solankowe z Wieliczki

Fantastyczną pamiątką przywiezioną z Kopalni Soli “Wieliczka” będą kosmetyki na bazie soli i solanki. Nie od dziś wiadomo, że to, co naturalne jest najlepsze dla naszego ciała, nie inaczej jest w przypadku tych kosmetyków. Dostępne są różne, oryginalne zapachy, jak np. żurawina, pomarańcze, lawenda, gruszka z trawą cytrynową. Nie da się ukryć, że są to najlepsze i najbardziej oryginalne pamiątki z tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski. Świetnie pielęgnują, regenerują, odświeżają, a do tego pięknie pachną. Dostępna jest sól do kąpieli, kule musujące do kąpieli, balsamy i kremy do ciała, żele pod prysznic i mydła z kryształkami soli. Kosmetyki można zakupić w sklepie pod koniec zwiedzania Kopalni, ale dostępne są także w sklepie online na stronie Kopalni Soli “Wieliczka”.

kosmetyki-solankowe

Tężnia solankowa w Wieliczce

Na powierzchni, ale w dalszym ciągu na terenie kopalni, w tutejszym parku św. Kingi znajdziesz także doskonałe miejsce, dzięki któremu można odetchnąć pełną piersią i oddać się relaksowi. Mowa oczywiście o tężni solankowej, dzięki której można skorzystać z leczniczych właściwości tego miejsca. Idealne miejsce nawet w upalne dni, jako że we wnętrzu tężni panuje zupełnie inny mikroklimat. Usiądź na jednej z tutejszych ławeczek, wsłuchaj się w szum wody spływającej po gałązkach tarniny, wdychaj świeże powietrze z solną bryzą. To nie tylko doskonały relaks, bowiem wizyta w tężni ma także właściwości lecznicze i profilaktyczne. Pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych, poprawę samopoczucia, a alergikom pomaga przy problemach skórnych czy oddechowych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tutejszej tężni, w której wnętrzu można usiąść na uroczym placyku, ale także wybrać się na jej szczyt podziwiać widoki na park i zabudowania Kopalni Soli “Wieliczka”.

teznia-solankowa

Tężnia solankowa w Wieliczce otwarta jest codziennie od godz. 9 do 19 i wizyta ma charakter indywidualny. Oznacza to, że nawet jeśli masz bilety na zwiedzanie Kopalni z przewodnikiem, tężnia solankowa jest miejscem odrębnym, gdzie wybierasz się samodzielnie i opłacasz tutaj bilet wstępu. Zalecane jest, by spędzić tutaj na inhalacjach przynajmniej 30 minut – to najbardziej optymalny czas, by poczuć jej wyjątkowe działanie dla naszego organizmu. Godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od sezonu i pory roku, tak więc odsyłamy do strony Tężni Solankowej po aktualne informacje.

Kopalnia Soli “Wieliczka” – ciekawostki:

 • Kopalnia jest tak wielka, że bez problemu zmieściłaby się tutaj wieża Eiffla
 • W Kopalni pracowali wyłącznie ludzie wolni, nawet chłopi pańszczyźniani pracujący w kopalni byli ludźmi wolnymi
 • Wita się tutaj “Szczęść Boże” zamiast “Dzień dobry”
 • Początkowo kopalnię mogły zwiedzać tylko elity po uzyskaniu zgody króla. Wśród słynnych zwiedzających był Kopernik, Goethe, Chopin. Z czasem otwarto pierwszą trasę turystyczną, a zwiedzaniu towarzyszyła m.in. orkiestra czy też podziemne sztuczne ognie!
 • W kopalni znaleźć można wiele kaplic – większość nie jest udostępniana dla zwiedzających. Górnicy swoją pracę zaczynali od modlitwy o swoje bezpieczeństwo
 • 600 lat temu sól wydobywana w Wieliczce stanowiła aż 1/3 przychodu państwa, stąd często sól nazywa się białym złotem
 • Dzięki funkcjonowaniu kopalni w Wieliczce król Kazimierz Wielki założył w 1363 roku pierwszy w Polsce szpital dla górników – szpital św. Ducha
 • W kopalni bardzo często zdarzały się pożary – najdłuższy z nich trwał aż 7 miesięcy
 • Dzisiejsza trasa turystyczna wytyczona została w czasach austriackich. Od jej otwarcia przeszło nią ok. 45 mln turystów
 • Każdy poziom kopalni ma swoje własne imię. Poziom morza jest około poziomu 6, niższe poziomy znajdują się już pod poziomem morza
 • W kopalni utrzymywana jest stała temperatura w wysokości 17 stopni.
atrakcjwieliczki

Informacje praktyczne – Kopalnia Soli “Wieliczka”

Jeśli planujesz wycieczkę do Kopalni Soli “Wieliczka” – w tej części  wpisu znajdziesz wszystkie informacje praktyczne ważne przed i w trakcie takiej wycieczki. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziesz dosłownie wszystko i będziesz mógł zacząć szukać dogodnego terminu na Twoje zwiedzanie tej unikatowej atrakcji w Małopolsce. Wybierając się tutaj w pierwszej kolejności pamiętaj o wygodnych butach – przed Tobą sporo chodzenia, a także czymś cieplejszym do narzucenia na siebie. W Kopalni temperatura wynosi ok. 17 stopni i jest utrzymywana stale na tym poziomie.

zwiedzanie-wieliczki

Zwiedzanie Kopalni Soli “Wieliczka”

Podczas zwiedzania Kopalni Soli “Wieliczka” do wyboru są obecnie 2 trasy:

 • Trasa turystyczna – trasa czynna codziennie od godz. 7:30 – 19:30
 • Trasa Śladami Legend – trasa czynna codziennie od godz. 7:30 – 19:30.

Godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od sezonu, dlatego też najlepiej jest je sprawdzać bezpośrednio na stronie Kopalni Soli “Wieliczka”. Na dzień dzisiejszy Trasa Górnicza jest nieczynna. Bilety wstępu można kupić na stronie internetowej Kopalni lub na miejscu, w kasach. Z naszej strony jednak zdecydowanie polecamy kupno biletów z wyprzedzeniem online. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w grupach maksymalnie 35-osobowych w wybranym języku.

Bilety wstępu Kopalnia Soli “Wieliczka”

Bilety wstępu na Trasę Turystyczną (w cenę biletu wliczony jest polskojęzyczny przewodnik):

 • Normalny – 87 zł
 • Ulgowy (dzieci i młodzież) – 69 zł
 • Ulgowy (studenci i seniorzy) – 77 zł
 • Bilet rodzinny (2+2) – 243 zł
 • Dzieci do lat 4 – wstęp wolny.
 • Zwiedzanie na tej trasie trwa ok. 2-3h.
wieliczka-kopalnia

Bilety wstępu na Trasę Śladami Legend (w cenę biletu wliczony jest polskojęzyczny przewodnik):

 • Normalny – 100 zł
 • Ulgowy (dzieci) – 80 zł
 • Bilet rodzinny (2+2) – 280 zł
 • Dzieci do lat 4 – wstęp wolny.

Bilety wstępu do Tężni Solankowej w Wieliczce:

 • Normalny – 9 zł
 • Ulgowy (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci za okazaniem ważnej legitymacji, osoby powyżej 65 roku życia, niepełnosprawni i ich opiekunowie) – 6 zł
 • Bilet rodzinny (2+2) – 24 zł
 • Dzieci do lat 4 – wstęp wolny.
teznia-solankowa

Istnieją również specjalne karnety na wielokrotne wejścia do tężni solankowej w Wieliczce. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy Cię na stronę Kopalni Soli “Wieliczka”.

Warto pamiętać, że zwiedzanie Kopalni możliwe jest w różnych językach – nie tylko w języku polskim. Na miejscu dostępni są przewodnicy w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Bilety na wycieczki w języku innym niż polski są nieco droższe.

Możesz także skorzystać z bogatej oferty tzw. specjalnej, która dostępna jest na stronie Kopalni Soli “Wieliczka” – m.in. zwiedzanie kopalni połączone z noclegiem w Hotelu Grand Sal, Rodzinna Wycieczka Śladami Legend czy też tańszych biletów do Tężni Solankowej. W Kopalni możesz także spędzić noc, wziąć ślub czy też zorganizować jakieś wyjątkowe wydarzenie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Kopalni.

wieliczka-kopalnia

Jak dojechać do Kopalni Soli “Wieliczka”

Istnieje kilka możliwości dotarcia do Wieliczki, dzięki czemu możesz swobodnie wybrać to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze. Do Wieliczki z Krakowa dojedziesz:

 • Samochodem – dojedziesz tutaj bez problemu, np. przez krakowski Prokocim. Na miejscu na terenie kopalni czekają miejsca dla samochodów na płatnym parkingu
 • Pociągiem – z dworca w Krakowie regularnie jeżdżą pociągi na stację Wieliczka Rynek – Kopalnia. Dojście na teren samej kopalni zajmie Ci zaledwie kilka minut. Bilet na pociąg możesz kupić online, w automatach biletowych oraz u konduktora. Dojazd zajmuje ok. 20-25 minut – najszybsza naszym zdaniem opcja dotarcia do Wieliczki z centrum Krakowa.
 • Autobusem – z Krakowa do Kopalni Soli “Wieliczka” dojedziesz także autobusem linii 304. Autobus jedzie ok. 40 minut (w zależności od korków) – bilet możesz kupić w automacie biletowym w autobusie.
atrakcje-wieliczki

Gdzie spać w Wieliczce – Hotel Grand Sal Wieliczka

Na terenie kopalni, w malowniczym Parku św. Kingi znajdziesz uroczy Hotel Grand Sal. Mieści się on w zrekonstruowanych Łazienkach Salinarnych z XIX/XX wieku i położony jest tuż obok majestatycznego Szybu Daniłowicza, w którym zaczyna się zwiedzanie tej unikatowej atrakcji, jaką jest kopalnia Soli “Wieliczka”. Do dyspozycji gości są komfortowe pokoje, ale także apartament. Hotel Grand Sal to miejsce, w którym można odpocząć, wyciszyć się z dala od zgiełku miasta, z pięknym terenem zielonym dookoła.

hotel-grand-sal

Na terenie hotelu znajduje się także restauracja z wyśmienitą kuchnią, która służy tak gościom hotelu, jak i osobom z zewnątrz. Można tutaj także zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki z Wieliczki, jakimi są kosmetyki na bazie soli i solanek, o których pisaliśmy już wcześniej. Bez wątpienia pobyt w hotelu Grand Sal **** będzie tym wyjątkowym, niezapomnianym i ze względu na swoją lokalizację – jedynym w swoim rodzaju.

Gdzie zjeść w Wieliczce – Karczma Górnicza

Fantastycznym zwieńczeniem wycieczki po Kopalni Soli “Wieliczka” jest obiad w podziemnej Karczmie Górniczej. Znajduje się ona 125 metrów pod ziemią, dzięki czemu stołowanie się tutaj będzie niepowtarzalnym doświadczeniem. A zapachy przyciągają już z oddali pobudzając apetyt. Serwowane są tutaj pyszne, domowe dania polskiej kuchni, a na spragnionych czekają także napoje. Jesteśmy pewni, że nie miałeś jeszcze okazji przekąsić domowej kuchni tak głęboko pod ziemią. A Wieliczka to umożliwia, więc zdecydowanie warto skorzystać. Co ciekawe, jest to też miejsce, gdzie masz zasięg w telefonie oraz dostęp do internetu. Na powierzchni zaś czeka na Ciebie Bistro Posolone oraz budki, w których możesz kupić kawę, napoje czy też coś słodkiego.

karczma-w-wieliczce

Czy warto jechać do Kopalni Soli “Wieliczka”?

Kopalnia Soli “Wieliczka” to miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Podziemny, magiczny świat, który od wieków stoi białym złotem, a jego sieć korytarzy i labiryntów sprawia, że można poczuć się jak w bajce. O jego wyjątkowości świadczy choćby fakt, że w latach 70. XX wieku miejsce to wpisano na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obok takich światowej sławy miejsc jak Park Narodowy Yellowstone w USA czy też Wyspy Galapagos w Ekwadorze. Wielka sława wielickiej kopalni sprowadza tutaj co roku rzesze turystów z całego świata. I bez wątpienia będąc Polakiem, powinieneś odwiedzić ją także Ty. Jesteśmy pewni, że będzie to niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju wycieczka, która zrobi na Tobie ogromne wrażenie.

Wpis ten powstał we współpracy płatnej z Kopalnią Soli “Wieliczka”. Dziękujemy z całego serca za zaproszenie i wspaniałą wycieczkę z przewodnikiem, który przekazał nam ogrom wiedzy na temat tego miejsca. 

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

 • Szukasz więcej inspiracji podróżniczych? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook!
 • Koniecznie zobacz nasze e-booki o Malcie – świetne interaktywne przewodniki, w których znajdziesz wszystko na temat Malty!
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i że to ma sens ?
 • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

15 komentarzy

antekwpodrozy.pl 12 lipca, 2022 - 5:50 pm

Mega ciekawe miejsce. Byłem w podstawówce, ale pewnie pozmieniało się wszystko

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2022 - 6:22 pm

Sami też byliśmy ostatni raz w Wieliczce w czasach Podstawówki. Uwierz, baaardzo wiele się zmieniło, ale także i my się zmieniliśmy 🙂 Warto wrócić i odkryć na nowo!

Odpowiedz
Olka 12 lipca, 2022 - 6:34 pm

Dawno w Wieliczce nie byłam, ale widzę, że warto wrócić.

Odpowiedz
rudeiczarne 13 lipca, 2022 - 8:37 am

Zdecydowanie warto 🙂 Wieliczka to wyjątkowe miejsce, do którego wspaniale jest wracać 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 12 lipca, 2022 - 7:37 pm

Byłam, ale baaaardzo dawno temu. Podobno dużo się zmieniło. Chętnie sprawdzę.

Odpowiedz
rudeiczarne 13 lipca, 2022 - 8:37 am

Oj zmieniło się naprawdę sporo. A przy tym zmieniamy się i my, więc jesteśmy pewni, że dzisiaj inaczej spojrzysz na Wieliczkę niż patrzyłaś wiele lat temu 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 12 lipca, 2022 - 9:12 pm

Do Wieliczki chętnie wrócilibyśmy na trasę górniczą, mamy nieustanny niedosyt podziemi, szczególnie takich pięknych 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 13 lipca, 2022 - 8:29 am

Też byśmy się wybrali na tą trasę 🙂 Czekamy aż zostanie ponownie otwarta!

Odpowiedz
Joanna 13 lipca, 2022 - 1:09 pm

To powinno być obowiązkowe miejsce dla wszystkich wycieczek szkolnych 😉

Odpowiedz
Ewelina Travel Blog 13 lipca, 2022 - 3:05 pm

Podziemia tej kopalni to unikalne na skalę światową. Niesamowite miejsce, nie do podrobienia. Pięknie

Odpowiedz
rudeiczarne 20 lipca, 2022 - 4:54 pm

Oj tak, Wieliczka jest jedyna w swoim rodzaju 🙂 Warto odwiedzić!

Odpowiedz
Kasia 14 lipca, 2022 - 3:39 pm

Kopalnia jest przepiękna! A na Waszych zdjęciach to już totalnie bajka 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 20 lipca, 2022 - 4:55 pm

Bardzo dziękujemy! Miło było wrócić do Wieliczki!

Odpowiedz
Paweł 25 lipca, 2022 - 11:02 am

Dzięki za ciekawe informacje, właśnie się wybieram do Wieliczki i są to bardzo cenne dla mnie informacje.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2022 - 11:23 am

Bardzo nas to cieszy! W takim razie udanej wycieczki do Wieliczki! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.