londyn-tlo

Co zobaczyć w Londynie – Londyn na weekend – atrakcje

przez Rudeiczarne Travel Blog

Londyn to ogromna, tętniąca życiem metropolia, stolica Wielkiej Brytanii. Nie trudno się tutaj zgubić, szczególnie wiedząc, ile czeka tutaj atrakcji i jak wielkie mogą być tutaj odległości. Dlatego też warto dobrze zaplanować swoją wycieczkę po Londynie – by nie tracić za wiele czasu na transport pomiędzy miejscami. Zastanawiasz się, co zobaczyć w Londynie?

co-zobaczyc-w-londynie

Idealnie trafiłeś! Ten wpis zabierze Cię na wspólny weekend w Londynie, przedstawi ciekawe atrakcje Londynu, opowie Ci nieco historię tutejszych zabytków i podpowie, jak zwiedzać Londyn, by nie wydać fortuny. Zabieramy Cię na wspólne zwiedzanie Londynu!

Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie!

Londyn na weekend – co zobaczyć w Londynie?

Wpis ten przedstawi Ci najciekawsze atrakcje Londynu, które jesteś w stanie zobaczyć w weekend. Oczywiście zaledwie 2 dni to za mało czasu, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca w stolicy Wielkiej Brytanii, ale podążając za tym wpisem, będziesz w stanie naprawdę sporo zobaczyć mając tutaj 2 dni. Kolejność opisywanych atrakcji nie jest przypadkowa. Zabytki i atrakcje Londynu, które wymieniamy poniżej spisaliśmy w dokładnie takiej kolejności, w jakiej sami zwiedzaliśmy, mając jeden weekend w Londynie. Dlatego też masz gwarancję, że w ciągu 2 dni jesteś w stanie zobaczyć to wszystko, co znajdziesz poniżej. Trasę, którą tutaj znajdziesz pokonaliśmy w listopadzie 2021, kiedy dzień był już stosunkowo krótki i szybko robiło się ciemno. Warto o tym pamiętać, wybierając się tutaj w miesiącach jesienno-zimowych. W koćnowej części tego wpisu znajdziesz także mapę z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami, które tutaj opisujemy. Przejdźmy więc do rzeczy – Co zobaczyć w Londynie w weekend?

Zwiedzanie Londynu – Dzień 1

Notting Hill – atrakcje Londynu

Nasze zwiedzanie Londynu zaczęliśmy od Notting Hill – dzielnicy Londynu, która leży na terenie Royal Borough of Kensington and Chelsea. Przepiękne kolorowe miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Londynie i na zawsze już zmieni Twoje postrzeganie tej wielkiej metropolii. Notting Hill większość kojarzy za sprawą filmu o tym samym tytule, w którym główne role odgrywali Julia Roberts i Hugh Grant. Ale to miejsce to zdecydowanie więcej niż samo tło romantycznej historii z filmu. Co ciekawe, Notting Hill to także miejsce słynne za sprawą hucznie obchodzonego tutaj karnawału!

co-zobaczyc-w-londynie-notting-hill

Portobello Road Market – Notting Hill

Notting Hill jest modne, jest kolorowe, pełno tutaj uroczych kawiarenek, pubów, second hand-ów, sklepów w stylu Vintage. To także tutaj odbywa się słynny Portobello Road Market na Portobello Street. Tutejszy targ uliczny funkcjonował już w XIX wieku, dzięki czemu uznaje się, że jest to jeden z najstarszych targów w Londynie. Uwaga – targ nie działa tutaj codziennie. Najlepszym dniem jest sobota (od godz. 9 do 19)  – wtedy tętni tutaj życie. Prócz soboty targ (choć w nieco okrojonej formie) działa także w poniedziałki, wtorki, środy (9-18), w czwartki przez pół dnia (9-13) oraz w piątki (9-19). Warto pospacerować pomiędzy straganami i sklepikami z duszą, na pewno znajdziesz tutaj różne przeurocze przedmioty, antyki, pamiątki.

co-zobaczyc-w-londynie-portobello-road-market

W XIX wieku Notting Hill było miejscem uwielbianym przez artystów, z czasem zaś zamieszkało tutaj coraz więcej imigrantów. Połowa XX wieku było tutaj rzekomo dość niebezpiecznie, dochodziło do morderstw, prześladowań. Mieszkania były tutaj przestronne i tanie, więc nie mieszkali tutaj najbogatsi. Jednak na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Dzisiaj nie sposób znaleźć tutaj tanie mieszkanie! Dzielnica ta stała się jedną z najbardziej modnych i zdecydowanie jedną z najbardziej kolorowych i charakterystycznych w Londynie!

Notting Hill leży w bezpośrednim sąsiedztwie Kensington Gardens i Kensington Palace, dlatego też polecamy wybrać się z Notting Hill na spacer właśnie tam. Jest to zaledwie kilka minut pieszo, dzięki czemu w kilka chwil znajdziesz się w pięknych ogrodach otaczających jedną z pięknych rezydencji monarchów Wielkiej Brytanii. 

Kensington Gardens 

Piękne Kensington Gardens to jeden z 8 ogrodów królewskich znajdujących się w Londynie. Niegdyś był on częścią Hyde Parku, jednak w 1728 roku został on oddzielony i stał się osobnym ogrodem. Aż do 1851 roku, kiedy miała miejsce Wielka Wystawa, Kensington Gardens otoczony był przede wszystkim przez tereny wiejskie. Zmieniło się to w drugiej połowie XIX wieku, co można podziwiać po dziś dzień. Na terenie parku znajduje się nie tylko Kensington Palace, ale także m.in. Albert Memorial – piękny pomnik upamiętniający męża królowej Wiktorii. Prócz tego zobaczyć tutaj można Ogrody Włoskie, posąg Piotrusia Pana, piękny pomnik królowej Wiktorii i wiele więcej. Warto się wybrać tutaj na spacer będąc w okolicy Notting Hill. Idealne miejsce na odpoczynek i obcowanie z przyrodą, ale także piękną architurą.

co-zobaczyc-w-londynie-londyn-kensington

Kensington Palace – Londyn atrakcje

Od lipca 2021 roku w ogrodach Kensington Palace przy zatopionym ogrodzie stoi przepiękny pomnik księżnej Diany ufundowany przez jej synów – księcia Williama i księcia Harry’ego. Na pomniku Diana otoczona jest dziećmi z różnych krajów, którym za swojego życia bardzo pomagała za sprawą swojej działalności charytatywnej. Pomnik ten, jak i Diana Memorial Playground (plac zabaw) i Diana Memorial Walk nie powinny nikogo dziwić. Bowiem to właśnie w Kensington Palace za swojego życia mieszkała księżna Diana. Dzisiaj pałac jest domem i siedzibą m.in. księcia Williama i jego rodziny. Pałac zbudowano jeszcze w XVII wieku i przez wiele lat był on ulubioną siedzibą monarchów Zjednoczonego Królestwa. Głownie za sprawą swojego położenia, z dala od zgiełku miasta. Otoczony pięknymi ogrodami, z pomnikiem królowej Wiktorii za bramą wjazdową robi wielkie wrażenie.

co-zobaczyc-w-londynie-londyn-na-weekend-kensington

Kensington Palace można zwiedzać, bo wcześniejszym zakupie biletów online – nie ma możliwości wejścia do pałacu bez posiadania biletu. Na miejscu w zasadzie graniczy z cudem uzyskanie biletów na ten sam dzień, pałac bowiem cieszy się sporą popularnością. Bilet kosztuje 19,50 funtów (dzieci 5-15 – 9,70 funtów, poniżej 5 roku życia wstęp wolny) i można go kupić online (TUTAJ). Po wejściu do pałacu i ogrodów na terenie pałacu, czas wizyty nie jest niczym ograniczony. 

co-zobaczyc-w-londynie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Jedno z najbardziej niesamowitych muzeów, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy, znajduje się właśnie w Londynie. Do Muzeum Historii Naturalnej można dojść pieszo z Kensington Garden, znajduje się ono nieopodal Royal Albert Hall – wspaniałej sali koncertowej. Położone jest na Exhibition Road. Już sam budynek jest niezwykle imponujący – pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i momentami wnętrze przypomina zamki z baśni. Ale najbardziej niesamowita jest tutejsza wystawa, która obejmuje…ok. 70 milionów eksponatów! Tutejsza wystawa podzielona jest na kilka różnych sektorów – botanika, entomologia, zoologia, minerały, paleontologia i jest niezwykle interaktywna. Można m.in. wziąć udział w symulacji trzęsienia ziemi, ale największą popularnością cieszą się oczywiście szkielety dinozaurów! Nie lada gradką jest także dinozaur-robot – ryczący, poruszający się, niczym z filmu Jurrasic Park. W głównym hallu muzeum pod sklepieniem podwieszony jest potężny szkielet Płetwala Błękitnego – największe znane zwierze żyjące na Ziemi. Zwiedzanie muzeum bez problemu może zająć nawet i cały dzień, my proponujemy przeznaczyć przynajmniej 2-3 godziny.

co-zobaczyc-w-londynie

Wstęp do Muzeum Historii Naturalnej jest darmowy! Muzeum otwarte jest codziennie od godziny 10 do 17:30 (ostatnie wejście o godz. 17). Jako że wstęp jest darmowy, niczym nadzwyczajnym jest tutaj codzienna kolejka przed drzwiami wejściowymi. Jeśli masz sporo czasu – możesz poczekać, warto jednak zrobić inaczej. Można bowiem zarezerwować sobie darmowy bilet wstępu na stronie Muzeum Historii Naturalnej (TUTAJ), dzięki czemu nie musisz stać w kolejce. Wystarczy, że zarezerwujesz swój bilet na konkretną godzinę i dzień (jest to konieczne) i wtedy wchodzi się poza kolejką. Bilet jest darmowy, jest opcja zapłaty wolnych datków, która jednak nie jest obowiązkowa i wystarczy ją odkliknąć przy rezerwacji biletów. Co ważne 0 taki bilet trzeba zarezerwować z kilkodniowym wyprzedzeniem – nie ma możliwości zrobienia rezerwacji na ten sam dzień. Niektóre wystawy czasowe są odpłatne, zaś na terenie muzeum znajdują się skrzynki na wolne datki, które przeznaczone są na utrzymanie muzeum.

muzeum-historii-naturalnej-londyn

Harrods – zakupy w Londynie

Jedno z ulubionych miejsc na zakupy dla zamożnych – Harrods to także ulubione miejsce m.in. Madonny. Niezwykły dom towarowy, który słynie ze swoich luksusowych produktów to kolejne miejsce, które każdy Londyńczyk kojarzy. Założony został jeszcze w 1849 roku (wtedy powstał tutaj pierwszy sklep), a dzisiejszy charakterystyczny budynek pochodzi z 1905 roku. Budynek sam w sobie robi wrażenie, a jego eleganckie wnętrza potrafią zachwycić. Warto się tutaj wybrać choć na chwilę nawet nie planując żadnych zakupów. Co ciekawe, w latach 1985-2010 Harrods był własnością braci Al-Fayed, m.in. ojca Dodiego al-Fayed czyli słynnego partnera księżnej Diany. To wlasnie razem z nim zginęła w tragicznym wypadku samochodowym.

londyn-zakupy

Z Harrodsa warto przespacerować się do Hyde Parku. Można odpocząć od zgiełku Londynu i spędzić trochę czasu na łonie przyrody. By dojść do Hyde Parku z Harrodsa wystarczy zaledwie kilkominutowy spacer i przenosimy się z zatłoczonych ulic do pięknych ogrodów i stawów. 

Hyde Park – weekend w Londynie

Londyński Hyde Park to jeden z 8 królewskich parków w stolicy Wielkiej Brytanii. Potężny teren zielony przedzielony jest na dwie części przez jezioro. Powstał jeszcze w XVI wieku i początkowo służył monarchom jako…teren łowiecki. Swoją nazwę park wziął z potocznego postrzegania tego miejsca jako park, w którym można swobodnie wyrażać swoje zdanie na dowolny temat. Związane jest to ze słynnym miejscem w Hyde Parku – Speaker’s Corner. Od ok. 200 lat jest to miejsce debat i publicznych wystąpień, gdzie można swobodnie wypowiadać się z jednym wyjątkiem – nie wolno obrażać monarchy. Występowali tutaj tacy sławni mówcy i politycy jak np. Karol Marks, Lenin, George Orwell.

hyde-park

Hyde Park jest nie tylko miejscem spotkać mieszkańców Londynu, popularnym miejscem na odpoczynek, uprawianie sportu. Tutaj także odbywają się ciekawe koncerty, a zimą to właśnie tutaj staje słynne Winter Wonderland.

londyn-hyde-park

Z Hyde Parku przejdź obok Marble Arch i dalej kieruj się w stronę Piccadilly Cirus. Dzięki temu przejdziesz także słynne ulice handlowe Oxfort Street oraz Regent Street. Obie ulice tętnią życiem, a w okresie świątecznym są pięknie przystrojone.

londyn-na-swieta

Piccadilly Circus – atrakcje Londynu

Jedno z najsłynniejszych skrzyżowań w Londynie to zdecydowanie Piccadilly Circus. Leży w sercu rozrywkowego i tętniącego życiem West End w Soho. Jest to także dość ważny węzeł komunikacyjny w Londynie. Chyba każdy kojarzy to miejsce przede wszystkim za sprawą wielkich reklam świetlnych pokazywanych na rogu jednego z tutejszych budynków. Pierwsze tablice reklamowe pojawiły się tutaj jeszcze końcem XIX wieku. Od 1910 roku rozpoczęto instalowanie tutaj reklam neonowych! Pierwszą reklamą, do której użyto projektu komputerowego była reklama Coca-Coli, która pojawiła się tutaj w 1998 roku.

piccadilly-circus-londyn

W wyjątkowych sytuacjach, tutejsze reklamy są tutaj wyłączane. Zdarzyło się to m.in. po śmierci Winstona Churchilla w 1965 roku czy też po tragicznym wypadku księżnej Diany w 1997 roku. Plac swoją nazwę po wziął od Piccadilly Hall – domu należącego do krawca – Roberta Bakera, który tworzył “piccadilla” czyli…obroże. Po raz pierwszy użyto tej nazwy jeszcze w XVII wieku. Na placu znaleźć można charakteryczną fontannę Shaftesbury Memorial Fountain. Wzniesiona została w 1893 roku dla upamiętnienia polityka i działacza filantropijnego – lorda Shaftesbury. Na fontannie zobaczyć można greckiego boga Anterosa. Miejsce to jest popularnym miejscem spotkań wśród mieszkańców Londynu.

Z Piccadilly Circus warto przejść się bocznymi uliczkami Soho, gdzie znajdziesz wiele modnych i oryginalnych pubów. Dalej dojdziesz do Chinatown, czyli do chińskiego dystryktu w Londynie. Bez problemu dojdziesz tutaj pieszo w kilka minut. 

Chinatown – co zobaczyć w Londynie?

Będąc w tej okolicy, nie można ominąć londyńskiego Chinatown czyli chińskiej dzielnicy w Londynie. Zaledwie kilka chwil od Piccadilly Circus przenosimy się do innego świata. Świata, który pachnie chińskimi potrawami, a ich zapach unosi się w uliczkach z tutejszych chińskich knajpek. Wyjątkowego Świata, do którego wchodzimy przez bogato zdobione bramy, a nad głowami mamy mnóstwo chińskich, czerwonych lampionów. Świata, gdzie znajdziemy dwujęzyczne tabliczki i ponad 100 chińskich restauracji i barów na każdą kieszeń.

londyn-atrakcje-chinatown

Chińczycy przenieśli się do Soho i założyli tutejsze Chinatown jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj główną ulicą jest Gerrard Street, które stanowi swoiste centrum kulturalne i finansowe chińskiej społeczności w Londynie. Wygląda niezwykle przede wszystkim wieczorem, kiedy tutejsze lampiony rozświetlają ulice, a my możemy przebierać w wyśmienitych restauracjach. Co roku pod koniec stycznia można być tutaj świadkiem barwnych obchodów chińskiego nowego roku.

W okresie okolo-swiatecznym w okolicach Chinatown, na Leicaster Square znajdziesz uroczy jarmark bozonarodzeniowy. Warto go odwiedzic, by poczuc atmosfere Swiat. 

londyn-jarmarki

Trafalgar Square – Londyn atrakcje

Trafalgar Square to jeden z najsłynniejszych placów w Londynie. Położony jest w miejscu dawnych stajni królewskich i upamiętnia zwycięstwo Wielkiej Brytanii w Bitwie Pod Trafalgarem (1805) nad wojskami napoleońskimi. Na środku placu stoi 55-metrowa kolumna Nelsona, który poległ w bitwie pod Trafalgarem. Stoją tu także pomniki króla Jerzego IV, generała Havelocka, generała Napiera. Na czwartym cokole miał stanąć pomnik konny, ale ponoć zabrakło na niego pieniędzy. Od 2005 regularnie co roku staje tam nowe dzieło artystów. Plac ten był stajnami królewskimi aż do czasu, gdy król Jerzy IV przeniósł królewskie stajnie na teren Buckingham Palace. Plac ten był wielokrotnie wykorzystywany do demontracji społecznych i politycznych, m.in. podczas Krwawej Niedzieli. Obecnie co roku to właśnie tutaj odbywają się coroczne uroczystości sylwestrowe.

londyn-atrakcje-trafalgar-square

Na Trafalgar Square znajduje się National Gallery – Narodowa Galeria, w której podziwiać można ok. 2300 dzieł sztuki najróżniejszych artystów, m.i.n Van Gogha. W okresie świątecznym na placu rozstawiany jest jarmark bożonarodzeniowy, który co roku ściąga tutaj wielu mieszkańców Londynu i turystów. Nasze zwiedzanie pierwszego dnia zakończyliśmy właśnie tutaj, kolejne atrakcje zwiedzaliśmy w dzień drugi. 

Zwiedzanie Londynu – Dzień 2

Buckingham Palace – Londyn atrakcje

Jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Londynie, do którego rusza każdy, kto pojawi się w stolicy Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, bowiem Buckingham Palace to oficjalna siedziba monarchy Zjednoczonego Królestwa, obecnie królowej Elżbiety. Jeśli królowa jest obecna w pałacu, na szczycie pałacu wisi flaga ze sztandarem królewskim. Jeśli jej nie ma, powiewa tam flaga brytyjska. W razie śmierci członka rodziny królewskiej, wieszana jest flaga brytyjska, która spuszczana jest do połowy masztu. Tradycję tą zapoczątkowała królowa Elżbieta po śmierci księżnej Diany.

londyn-co-zobaczyc-buckingham-palace

Buckingham Palace wybudowano początkiem XVIII wieku i do dzisiaj jest największym pałacem królewskim na świecie! Jest oficjalną siedzibą monarchy od 1837 roku i składa się z 600 komnat, 19 komnat reprezentacyjnych, 200 sypialni, 70 łazienek, a prócz tego wielu pomieszczeń administracyjnych, stajni i wiele więcej. Jest to miejsce spotkań wielu głów państw, tutaj także regularnie pojawia się premier Wielkiej Brytanii na spotkaniach z monarchą.

buckingham-palace

Będąc w Buckingham Palace koniecznie trzeba wziąć udział w uroczystej zmianie warty. W czerwcu i lipcu odbywa się ono codziennie o godzinie 11 pod pałacem Buckingham. W pozostałe miesiące jedynie w poniedziałki, środy, piątki i niedziele o tej samej godzinie. Warto być tutaj odpowiednio wcześniej, by znaleźć takie miejsce, które pozwoli Ci dokładnie zobaczyć zmianę warty. Trwa ona około 45 minut i warto zobaczyć ją w całości. Odbywa się ona wraz z muzyką graną na żywo przez orkiestrę.

co-zobaczyc-w-londynie-londyn-zmiana-warty

Pałac Buckingham można zwiedzać w wybrane dni w roku. Wycieczka z przewodnikiem kosztuje 65 funtów od osoby i umożliwia wejście do dużej części pałacu. Dostępne są również bilety wstępu do wybranych fragmentów pałacu – najlepiej jest to sprawdzić na oficjalnej stronie Pałacu Buckingham, gdzie można także kupić bilety online (TUTAJ). 

Westminster Abbey – Londyn atrakcje

Opactwo Westminsterskie w Londynie (inaczej kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to, razem z katedrą św. Pawła i katedrą w Canterbury, najważniejsza świątynia anglikańska w Wielkiej Brytanii. Według legend pierwsza świątynia miała tutaj stać jeszcze w VII wieku, jednak to XI wiek był przełomowy. Wtedy bowiem Edward Wyznawca, który nie mógł dotrzeć do Rzymu na pielgrzymkę, dostał zgodę od papieża na zwolnienie ze ślubów, w zamian za przebudowę opactwa. Ironicznie, przebudowa została zakończona dzień przed jego śmiercią i tym samym był on pierwszym władcą Wielkiej Brytanii, który zosyał tutaj pochowany. W 1066 roku odbyła się tutaj pierwsza koronacja króla – Wilhelma Zdobywcy i od tej pory Westminster Abbey jest miejscem koronacji królów brytyjskich. Od XIII wieku jest to także miejsce pochówków władców, a także wybitnie zasłużonych osób.

co-zobaczyc-w-londynie

Prócz władców brytyjskich, chowani są tutaj także wybitni artyści, naukowcy, w tym m.in. Karol Dickens, Isaac Newton, Karol Darwin. Z racji braku uznania za życia, niektórzy dzisiaj uznani za wybitnych, nie zostali tutaj pochowani. Znaleźć można jednak tutaj ich pośmiertne tablice pamiątkowe – m.in. Szekspira czy też Byrona. Co ciekawe, budynek ten jeszcze do XVI wieku był kościołem katolickim – miało status katedry katolickiej i siedziby biskupa. Po 1560 roku po wypędzeniu katolików przez króla Henryka VIII opactwo zyskało status kościoła anglikańskiego, który był odpowiedzialny bezpośrednio przed władcą.

Westminster Abbey znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Westminster Palace i Big Bena, dlatego też warto połączyć ten spacer w jedną wycieczkę. Na placu przed opactwem i parlamentem stoją pomniki zasłużonych Brytyjczyków, z których największym zainteresowaniem cieszy się pomnik Winstona Churchilla.  Opactwo można zwiedzać, jednak wstęp jest płatny. Bilet wstępu kosztuje 24 funty od osoby i najlepiej jest go kupić online na stronie opactwa, by mieć gwarancję wstępu (TUTAJ). Jedyną darmową możliwością wstępu do opactwa jest wejście w czasie nabożeństw, wtedy za wstęp nie są pobierane opłaty. 

Westminster Palace – Parlament brytyjski

Jeden z najbardziej imponujących budynków parlamentu na świecie znajduje się właśnie w Londynie. Westminster Palace to przepiękny, neogotycki budynek, który zachwyca nie tylko architekturą, ale także historią. Budynek, który możemy podziwiać dzisiaj jest efektem odbudowy z lat 1840-1870, jednak istnienie Westminster Palace datuje się już od XI wieku! Już w XIII wieku miejsce to było centrum angielskiej państwowości, zaś do 1512 roku pałac ten był także siedzibą monarchy. Zdania co do tego, kiedy zaczął tutaj obradować parlament są podzielone, jednak według źródeł historycznych było to najpoźniej w 1259 roku. Od 1341 roku, kiedy wyodrębniła się Izba Gmin (niższa) i Izba Lordów (wyższa), obie izby obradowały w tymże budynku.

co-zobaczyc-w-londynie-westminster-palace

Pałac ucierpiał nie tylko podczas pożaru, ale także podczas bombardowań niemieckich w czasie II wojny światowej. Z racji użycia nie najlepszej jakości wapienia do budowy, ale także szkodników regularnie atakujących drewniane części parlamentu, Westminster Palace musi być regularnie poddawany renowacji i konserwacji. Prócz głównego bydunku, jakim jest Westminster Hall składającego się z przepięknych komnat, warto zauważyć tutejsze dwie wieże. Jedna z nich to słynny Big Ben/Elizabeth Tower (o którym nieco niżej). Druga zaś to Victoria Tower będąca najwyższym punktem Pałacu Westminsterskiego. Wejście przez Victoria Tower przeznaczone jest dla monarchy, w razie jego obecności w parlamencie. Wtedy też na szczycie parlamentu wywieszany jest królewski sztandar.

Pałac Westminsterski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i można go zwiedzać w dni, kiedy nie obraduje tutaj parlament. Możliwe jest to wyłącznie z przewodnikiem oraz po uprzednim kupnie biletów. Bilet kosztuje 28 funtów za osobę dorosłą i można go kupić online na stronie parlamentu (TUTAJ). Zdecydowanie najlepiej jest bilet kupić z wyprzedzeniem, gdyż każdego dnia jest limit odwiedzających.

Big Ben – atrakcje Londynu

Big Ben to obecnie Elizabeth Tower – zyskał tą nazwę 12.09.2012 roku z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety. Imponująca wieża zegarowa, będąca częścią Pałacu Westminsterskiego jest jednym z najważniejszych symboli Londynu. Budowę wieży rozpoczęto po pożarze w Londynie w 1834 roku, ukończono ją w 1858 roku. Wieża ma aż 96 metrów wysokości, a w jej górnej części znajdują się 4 wielkie tarcze zegarowe o średnicy 7 metrów. Swoją nazwę Big Ben miał wziąć rzekomo od Benjamina Halla – głównego komisarza robót podczas budowy Big Bena. Nazwa ta odnosi się tak do wieży, jak i dzwonu i zegara. Co ciekawe, na każdej tarczy zegara widnieje napis “Panie, zachowaj naszą królową Viktorię”. Zegar od zawsze był bardzo precyzyjny i wyznaczał rytm życia Londyńczyków, choć kilka razy zdarzały mu się opoźnienia. To chyba jedna z najsłynniejszych wież zegarowych na świecie, robi wrażenie na każdym, kto choć raz ją ujrzy!

co-zobaczyc-w-londynie-londyn-big-ben

Obecnie od 2017 roku Big Ben jest poddawany kosztownej i gruntownej renowacji. Ma zostać ona ukończona w drugim kwartale 2022 roku, wtedy znikną wreszcie tutejsze rusztowania. Spacerując po okolicy, od Big Bena można udać się pod Downing Street lub udać się Mostem Westminsterski na drugi brzeg Tamizy, skąd można podziwiać piękny widok na Pałac Westminsterski i Big Bena. 

Downing Street

Jedna z najsłynniejszych ulic Londynu to oczywiście Downing Street, położona nieopodal Parlamentu i Buckingham Palace. To właśnie tutaj, pod nr 10 znajduje się piękna, zabytkowa kamienica, w której od XVIII wieku mieści się siedziba premierów Wielkiej Brytanii. To tutaj mieszka premier, a na parterze co czwartek odbywają się posiedzenia rządu. W budynku nr 11 znajduje się zaś siedziba kanclerza Wielkiej Brytanii. Downing Street wyłączona jest z ruchu kołowego i pieszego, toteż podejść można jedynie pod bramę, nie jesteś w stanie zobaczyć domu premiera. Kamienica znana jest także z mediów, jako że to właśnie stąd najczęściej wygłaszane są oficjalne komunikaty do mediów. Lokalizacja świetna, gdyś premier ma blisko tak do budynku Parlamentu, jak i do siedziby monarchy brytyjskiego – Buckingham Palace, gdzie regularnie pojawia się na spotkaniach z królową.

co-zobaczyc-w-londynie-downing-street

London Eye – co zobaczyć w Londynie

Londyński diabelski młyn czyli London Eye, nazywany jest także Millennium Wheel. Jeden z symboli Londynu, który wybudowany został z okazji inauguracji nowego tysiąclecia. Wybudowany został w 1999 roku i przez wiele lat był to największy diabelski młyn na świecie, obecnie pozostaje największym w Europie. Wysoki na 135 metrów, jego pełny obrót trwa ok. 30 minut. Z czasem wielkością London Eye zostało wyprzedzone przez wielki diabelski młyn w Singapurze, a obecnie największym na świecie diabelskim młynem jest nowo-powstały obiekt w Dubaju – tzw. Oko Dubaju, które ma aż 250 metrów wysokości!

london-eye-atrakcje-londynu

London Eye jest zdecydowanie jednym z symboli Londynu i pozostaje jednym z najbardziej imponujących miejsc do obserwowania panoramy stolicy Wielkiej Brytanii. Znajduje się tuż nad Tamizą, pomiędzy mostami Westminster i Hungerford. Bilety kosztują na miejscu 33,50 funtów od osoby, natomiast kupując je online na stronie London Eye (TUTAJ), za bilet zapłacisz 27 funtów od osoby. Jako że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu, warto kupić swój bilet z wyprzedzeniem – na miejscu są spore kolejki.

Nieopodal London Eye znajdziesz niesamowity tunel, który słynie ze street artu. Regularnie pojawiają się tutaj lokalni grafficiarze, którzy mogą tutaj legalnie dać upust swojemu artyzmowi. Znajdziesz tutaj także kilka przyjemnych barów i kawiarni. Miejsce zaznaczyliśmy na mapie, którą znajdziesz pod koniec tego wpisu.

londyn-street-art

Stąd najlepiej jest złapać autobus, który zabierze Cię pod Borough Market i w okolice London Eye. Regularnie jeżdżą tutaj autobusy piętrowe, które w 10-15minut dowiozą Cię pod następne atrakcje Londynu. Możesz także wybrać spacer – jeśli pozwala Ci na to pogoda i czas.

Borough Market

Londyński Borough Market przez wielu uznawany jest za najstarszy do dzisiaj działający targ spożywczy w Londynie! Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą jeszcze z 1276 roku, choć niektórzy twierdzą, że mógł on funkcjonować nawet już w XI wieku! Ciężko wyobrazić sobie jak niezwykła musi być historia tego miejsca. Dzisiaj targ składa się z ok. 100 stoisk, na których króluje głównie żywność – owoce, warzywa, pieczywo, sery, lokalne alkohole. Niektóre stanowiska specjalizują się w towarach zagranicznych – np. włoskich serach czy zagranicznych winach. Można tutaj także całkiem dobrze zjeść, jako że niektóre stoiska specjalizują się w serwowaniu pysznych dań, a w zimie napić się grzanego wina. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać, by zaznać klimatu tego miejsca. Borough Market czynny jest codziennie od godziny 10 do 17.

borough-market

Tutejszy targ był tłem podczas kręcenia wielu światowych produkcji filmowych, w tym m.in. “Dziennik Bridget Jones” czy też “Harry Potter i więzień Azkabanu”. To właśnie tutaj we wrześniu 2017 miał miejsce zamach terrorystyczny, w którym zginęło 11 osób, a ok. 50 zostało rannych.

Targ Borough Market znajduje się tuż w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca The Shard – widać go wyraźnie już z targu. Dlatego stąd warto ruszyć pod The Shard, dalej zaś udać się pod Tower Bridge i Tower of London. Wszystkie te miejsca są oddalone od siebie o zaledwie kilka minut, dlatego też nie jest konieczne tutaj używanie komunikacji miejskiej, odległości można swobodnie pokonać pieszo, po drodze mijając inne atrakcje. 

The Shard – panorama Londynu za darmo

Imponujący wieżowiec The Shard w Londynie zaprojektowany został w 2012 roku przez włoskiego architekta – Renza Piana, który odpowiada także za projekt słynnego paryskiego Centre Georges Pompidou. Tuż po zakończeniu budowy, The Shard stał się najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii (309 metrów) i na dzień dzisiejszy (grudzień 2021) jest on 5. najwyższym budynkiem w Europie, ustępując jedynie 4 wieżowcom w Petersburgu i Moskwie. Składa się on z 72 kondygnacji, które podzielono na biura, gastronomię, hotel, apartamenty, zaś na najwyższych piętrach rozlokowany jest taras widokowy przeznaczony dla zwiedzających. Najwięcej osób wybiera się tutaj po widok na słynny taras widokowy, ten jednak naprawdę sporo kosztuje. Wejście na taras widokowy to bowiem wydatek rzędu 25 funtów od osoby, wjeżdża się wtedy windą na ostatnie piętra wieżowca.

the-shard

Darmowy widok na Londyn?

Jeśli chcesz zaoszczędzić, ciekawym rozwiązaniem może być wejście do położonej na nieco niższych piętrach strefy gastronomicznej. Tutaj za oglądanie samego widoku nie trzeba płacić, natomiast niezbędne może być wypicie czegoś – z widokiem. Jeszcze przed pandemią można tutaj było wejść za darmo bez konieczności zamawiania czegokolwiek w tutejszych barach czy restauracjach. Teraz się to zmieniło – wpuszczani są klienci jedynie, jeśli akurat wolny jest stolik. Nie pozwalają na wchodzenie osób, które nie zamierzają skorzystać z oferty gastronomicznej. Ostatecznie jednak sam wstęp jest darmowy, a na miejscu możemy zamówić zwykłą kawę i wciąż będzie ona tańsza niż wstęp na sam taras widokowy. A kawa z widokiem na Londyn smakuje na pewno wyśmienicie.

The Shard położony jest z bezpośrednim sąsiedztwie Tower Bridge, dlatego też warto połączyć zwiedzanie obu miejsc podczas tej samej wycieczki. Warto także zobaczyć The Shard nocą – podświetlony wygląda naprawdę imponująco. Ciekawy widok nocą zapewni spacer po Millenium Bridge, z którego bardzo dobrze widać wieżowiec. Nam niestety do The Shard nie udało się wejść z racji ogromnej kolejki do lokali gastronomicznych, ale następnym razem, mając więcej czasu, na pewno się skusimy. Widok musi robić wrażenie. 

the-shard

Tower Bridge – co zobaczyć w Londynie?

Najsłynniejszy most w Londynie i kolejny symbol stolicy Wielkiej Brytanii. Jest to wyjątkowy most zwodzony nad Tamizą, który został wybudowany w 1894 roku w stylu wiktoriańskim. Warunkiem budowy nowego mostu nad Tamizą było utrzymanie stylu, który będzie pasował do pobliskiego zamku – Tower of London. Most ma 240 metrów i składa się także z dwóch imponujących wież o wysokości 65 metrów. Most może być podnoszony, by umożliwić przepłynięcie większych statków. Zbudowany został właśnie w tym miejscu, by poprawić komunikację z rozwijającą się częścią Londynu – East End, ważną częścią handlową Londynu końcem XIX wieku. Tower Bridge był także niezwykle ważny w czasie II wojny światowej, jako że umożliwiał połączenie transportowe z Portem Londyńskim. Dlatego też przez wroga był zuanawany jako jeden z najważniejszych targetów. Mimo wielokrotnego bombardowania i wielu szkód, na szczęście przetrwał do dzisiaj.

Tower-bridge

Tower Bridge można zwiedzać w środku, za opłatą za bilet wstępu. Bilet można kupić online (TUTAJ) i kosztuje on 10.60 funtów od osoby. Podczas zwiedzania można podziwiać nie tylko 2 piękne wieże mostu, ale także przespacerować się szklaną ścieżką pomiędzy wieżami, a także odwiedzić pomieszczenia z maszynownią, która odpowiada za most zwodzony. 

Po drodze od The Shard wzdłuż Tamizy ku Tower Bridge, na Tamizie zobaczysz potężny okret HMS Belfast. Wybudowany zostal w 1936 roku i służył w czasie II wojny światowej, a także w kilku misjach po zakończeniu II wojny swiatowej – m.in. w wojnie w Korei. Slużbę zakończył juz w latach 60 XX wieku i od lat 70 funkcjonuje jako niezwykle ciekawe muzeum. Jesli interesujesz sie okrętami wojennymi, możesz wybrać się do wnętrz okrętu i go zwiedzić wraz z tutejszą wystawą.

londyn-na-weekend

Tower of London – Londyn na weekend

Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, czyli Tower of London to jeden z najbardziej fascynujących zabytków związanych z historią Wielkiej Brytanii i Anglii. Wybudowany został jeszcze w XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy, ostatni władca, który z niej korzystał to Jakub I. Na przestrzeni wieków miejsce to było pałacem, więzieniem, twierdzą nie do zdobycia, miejscem z którego nie było ucieczki. Do więzienia podpływano łódkami, a wejście do niego było tuż nad wodą, co utrudniało ewentualną ucieczkę więźniów. Więziono tutaj m.in. króla Henryka IV, Annę Boleyn, a w czasach nowożytnych m.in. Rudolfa Hessa.

tower-of-london

Od wieków miejsce to strzeżone jest przez charakterystycznie ubranych strażników – Yeomen Warders, którzy do dzisiaj mieszkają tutaj wraz ze swoimi rodzinami. Pilnują nie tylko samej twierdzy i zgromadzonych tutaj skarbów, ale także…kruków. Mówi się bowiem, że gdy nad Tower of London zabraknie kruków, kres nadejdzie dla królestwa Wielkiej Brytanii. Dzisiaj w Tower of London podziwiać można nie tylko zabytkowe wnętrza, ale także zobaczyć insygnia władzy królewskiej – koronę, jabłko, berło z krzyżem i największym na świecie brylantem i pierścień królewski. Można także zobaczyć tutaj piękne zbroje czy też broń.

tower-of-london

Tower of London można zwiedzać w środku, za okazaniem biletu wstępu. Bilety można kupować online (TUTAJ). Koszt to 29.90 funtów (dorosły) w weekendy oraz 28.90 funtów w tygodniu. Warto jest bilet kupić z wyprzedzeniem, by nie tracić czasu na kolejki w dniu zwiedzania. Nieopodal Tower of London znajduje się interesujący pomnik związany z Maltą – Malta George Cross Memorial. Odwołuje się do bolesnych doświadczeń Malty z czasów II wojny światowej, kiedy to Malta była wciąż częścią Zjednoczonego Królestwa. Malta została odznaczona krzyżem św. Jerzego za szczególne bohaterstwo. Z Tower of London możesz wsiąść w autobus, by podjechać pod Katedrę św. Pawła. Jeśli masz więcej czasu, możesz się także przejść pieszo. 

co-zobaczyc-w-londynie

Katedra św. Pawła – Londyn zabytki

Londyńska Katedra św. Pawła (St Paul’s Cathedral) to anglikańska katedra w Londynie i zarazem siedziba biskupa Londynu. Dzisiejszy imponujący gmach tej świątyni pochodzi z XVII wieku, zbudowano go w miejscu dawnej gotyckiej świątyni, która spłonęła w Wielkim Pożarze Londynu. Poprzednia katedra była większa od obecnej, stanowiła największą świątynię ówczesnej Europy. Jednak to ta dzisiejsza znajduje się na wielu folderach reklamowych Londynu i jest symbolem miasta.

co-zobaczyc-w-londynie-katedra-sw-pawla-londyn

Dzisiejsza katedra jest monumentalna, ma ok. 158m długości i 75 metrów szerokości. Zwieńczona jest przepięknie zdobioną kopułą o średnicy 34 metrów, która ustępuje jednak wielkością tej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Sama katedra jest miejscem, gdzie odbywają się niezwykłe wydarzenia rangi państwowej. To bowiem właśnie tutaj odbywał się pogrzeb premiera Winstona Churchilla, premier Margaret Thatcher, ślub księcia Karola i Diany Spencer, nabożeństwa dziękczynne z okazji 80. i 90. urodzin królowej Elżbiety. Wnętrza robią wrażenie, a dzięki niezwykłej akustyce można tutaj podziwiać także wyjątkowe koncerty, m.in. funkcjonującego tutaj chóru męskiego i chłopięcego.

Wstęp do katedry św. Pawła jest płatny – 17 funtów od osoby (online) lub 20 funtów na miejscu. Warto jednak pamiętać, że katedrę można zwiedzać za darmo w czasie nabożeństw, koncertów. Wtedy do wejścia ustawia się kolejka i nie są pobierane opłaty. Sami mieliśmy wyjątkową okazję wejścia w czasie koncertu kolęd, w czasie którego zgaszono wszystkie światła w środku, a jedyne światło pochodziło z zapalonych świec. Niesamowite doświadczenie. Katedra św. Pawła znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Millennium Bridge, gdzie można udać się np. wieczorem, by podziwiać podświetlone wieżowce London City. 

Millennium Bridge – Londyn atrakcje

Imponujący wiszący most w Londynie przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego – Millennium Bridge – łączy dzielnicę Bankside z londyńskim City. Most zbudowany został (podobnie jak London Eye) z okazji rozpoczęcia nowego tysiąclecia. Stąd można obserwować wieczorem imponujący widok na oświetlone wieżowce Londynu, a także na Tower Bridge.

co-zobaczyc-w-londynie-millennium-bridge-londyn

Co ciekawe i wciąż bardzo mało osób o tym wie, koniecznie warto tutaj dokładnie przyjrzeć się temu, co masz pod nogami. Bowiem Millennium Bridge ozdobiono mikroskopijnych rozmiarów obrazkami, które zrobiono z pomalowanych…gum do żucia. Widać je tak naprawdę dopiero po kucnięciu i bardzo dokładnym przyjrzeniu się posadzce mostu. Ssami nie mieliśmy pojęcia aż do powrotu z Londynu.

Co jeszcze warto zobaczyć, jeśli masz w Londynie więcej czasu?

2 dni w Londynie to bardzo mało czasu, by zobaczyć wszystkie atrakcje tego miasta. Nam tak naprawdę na to, co chcielibyśmy zobaczyć, zabrakło jeszcze jednego dnia. Gdybyśmy byli tutaj ten jeden dzień dłużej, na pewno chcielibyśmy się wybrać jeszcze pod dom i muzeum Sherlocka Holmes’a, które znajduje się na Baker’s Street. Tuż obok można wybrać się do The Regent’s Park, gdzie można pospacerować po pięknym ogrodzie różanym królowej Marii. Prócz tego wybralibyśmy się na stację kolejową ze słynnej książki i filmu o Harry’m Potterze – King’s Cross, gdzie bez problemu dojechać można metrem.

Dodatkowo mając więcej czasu, z przyjemnością pojechalibyśmy pospacerować po Greenwich Park, gdzie znaleźć można południk zerowy oraz ciekawe obserwatorium astronomiczne. Skusilibyśmy się także na słynne Camden Town, które słynie ze swojej niepowtarzalnej, hippisowskiej atmosfery. Bez wątpienia – w Londynie każdy znajdzie coś dla siebie i nie sposób się tutaj nudzić. Daj znać w komentarzu, jeśli znasz jeszcze inne, ciekawe miejsca w Londynie!

Jak dostać się z lotniska do Londynu

Lotnisko London Standsted

Lotnisko położone jest na północny-wschód od centrum Londynu w odległości ok. 60 km. Jazda autem z lotniska do centrum Londynu przy dobrych wiatrach zajmie 1h, a przy znacznych korkach nawet 2,5h. Takie uroki Londynu.

AUTOBUS National Express jest zdecydowanie najtańszym sposobem na dostanie się do centrum Londynu. Kosztuje od 7 funtów za osobą w jedną stronę (jeżeli kupujemy z wyprzedzeniem) do 14 funtów jeżeli kupujemy późno . Czas przejazdu to ok. 1h 15min, a jeżeli będziesz jechać w szczycie, może zająć nawet do 2,5h. Bilety można kupić na stronie przewoźnika nationalexpress.com (jest także wersja polskojęzyczna). Bilety możesz kupić też u kierowcy jednak istnieje ryzyko, że autobus będzie full.

POCIĄG Standsted Express to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób podróży. Za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić minimum 14 funtów jeżeli kupujesz bilety wcześniej do 20 funtów jeżeli bilety kupujesz z dnia na dzień. Czas przejazdu do centrum Londynu to gwarantowane 50 min. Bilety można kupić na stronie przewoźnika standstedexpress.com (jest także wersja polskojęzyczna) lub w kasach lub automatach na stacji.

W obu przypadkach tj autobusem i pociągiem dojedziesz na stację London Liverpool Street

Lotnisko London Luton

Lotnisko położone jest na północny-zachód od centrum Londynu w odległości ok. 55 km. Jazda autem z lotniska do centrum Londynu przy dobrych wiatrach zajmie 1h, a przy znacznych korkach nawet 2h.

AUTOBUS National Express jest zdecydowanie najtańszym sposobem na dostanie się do centrum Londynu. Kosztuje od 5 funtów za osobą w jedną stronę (jeżeli kupujesz z wyprzedzeniem) do 12 funtów jeżeli kupujesz późno . Czas przejazdu to ok. 50 min. Bilety można kupić na stronie przewoźnika nationalexpress.com (jest także wersja polskojęzyczna).

W tym przypadku dojedziesz na przystanek London Golders Green, z którego kolejno musisz złapać czarną linię metra, by dojechać do centrum Londynu.

Komunikacja miejska w Londynie – poradnik praktyczny

Oczywiście polecamy, by poruszać się po Londynie pieszo bo wtedy moża zoabczyć najwięcej. Jednak Londyn i jego atrackje położone są często spory kawałek od siebie, a jeżeli nie macie za dużo czasu i checie zobaczyć tylko konkretne miejsca to wtedy z pomocą przychodzą linie metra, autobusy (także słynne piętrowe autobusy) oraz tramwaje.

Metro w Londynie

Na dłuższych odcinkach warto poruszać się metrem z oczywistego względu – omijasz korki. I o ile możesz kupować bilety jednorazowe w automatach, o tyle istnieje tzw karta Oyster, z którą przejazdy są dużo tańsze. Co więcej nie musisz mieć karty Oyster, żeby płacić mniej za przejazdy. Wystarczy zwykła karta płatnicza z możliwością płatności zbliżeniowych. Nie musisz się nigdzie rejestrować. Polecamy kartę Revolut do takich płatności (musisz mieć minimum 10 funtów na koncie, żeby płacić kartą).

Koszt przejazdu metrem uzależniony jest od dystansu i stref metra, w której się poruszasz. Niestety metro w Londynie nie należy do najtańszych, a płatność zbliżeniowa wygląda następująco.
Przy przy wejściu do metra zbliżasz kartę do czytnika i bramki się otwierają. Kiedy wysiadasz na finalnej stacji odbijasz kartę płatniczą ponownie, żeby otworzyły się bramki i żebyś mógł wyjść. W ten sposób system rozlicza podróż. TO WAŻNE – pamietaj, żeby odbić kartę przy wyjściu. W przeciwnym wypadku zostanie Ci naliczona maksymalna dzienna kwota przejazdu, która wynosi kilkanaście funtów. System automatycznie zablokuje Ci na karcie 10 funtów z końcem dnia przy rozliczeniu zwróci różnicę w nadpłacie.

I tak przykładowo cena za przjazd ze stacji Tower Hill (Tower of London) do stacji Wesminster (Big Ben, Pałac Westminsterski) wygląda następująco (7 stacji metra):

Jak widzisz cena przejazdu przy płatności kartą zbliżeniową jest dużo niższa niż płatność gotówką/kartą w automacie. Co jednak ważne, płatność kartą zbliżeniową możliwa jest tylko dla jednej osoby. 2 osoby nie dadzą rady podróżować metrem w ten sposób na tej samej karcie.

Autobusy i tramwaje w Londynie


Na krótszych trasach oraz w miejscach, gdzie metro nie dociera warto szkorzystać ze słynnych londyńskich dwu-piętrowych autobusów. Przejażdżka nimi to doświadczenie samo w sobie.
Tutaj płatności można dokonać tak samo tj kartą płatniczą z opcją płatności zbliżeniowej. Tutaj jednak opłata jest stała i przykładasz kartę do czytnika tylko przy wejściu do autobusu.

Opłata wynosi 1,55 funta (Pay as you go), a maksymalnie w ciągu dnia za podróżowanie autobusem zapłacisz 4,65 funta, co jest maksymaną dzienną kwotą jaką możecie zapłacić jako osoba dorosła.

Jeżeli liczysz na zniżki na przejazdy dla dzieci lub uczniów/studentów to takie oczywiście są, ale wtedy potrzebujesz wyrobić wspomnianą wcześniej kartę Oyster.

co-zobaczyc-w-londynie

Noclegi w Londynie

Nie da się ukryć, że noclegi w Londynie nie należą do najtańszych i są sporym wydatkiem. My dotąd wybierając się do Londynu korzystaliśmy z lokalnych hosteli i pokoi koedukacyjnych, nocowaliśmy na Couchsurfingu (dzięki czemu oszczędziliśmy na noclegu, ale także poznaliśmy ciekawych ludzi), a także zostawaliśmy u przyjaciół. Baza noclegowa w Londynie jest ogromna i zdecydowanie jest w czym wybierać. Pamiętaj jednak, że im bliżej centrum Londynu, tym noclegi będą droższe. Dlatego też warto nieco oddalić się od centrum i mieć swoje zakwaterowanie blisko linii metra. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł swobodnie dostać się do centrum, ale także sporo zaoszczędzisz.

Tutaj znajdziesz różne ciekawe noclegi w Londynie. Sprawdź na mapce, czy dane miejsce jest w bliskiej odległości od metra, warto także zwrócić uwagę na opcje śniadan w danym miejscu – te często są w stanie dodatkowo obciąć koszt Twojego wyjazdu.



Booking.com

Co zobaczyć w Londynie – mapa atrakcji

Czy warto odwiedzić Londyn? Subiektywne odczucia

Londyn nie jest naszym zdaniem najpiękniejszą stolicą europejską, ale jest zdecydowanie miastem, które warto odwiedzić. Jego ogrom, odległości pomiędzy atrakcjami, ilość ludzi i turystów, a także tempo potrafią początkowo przytłoczyć. Ostatecznie jednak jest to jedno z największych miast europejskich, potężne centrum biznesowe, w którym pracują ludzie z całego świata. Siedziba wielu ogromnych firm, które wiodą prym na świecie. Zarazem jednak jest to miasto niezwykłe pod względem historii, które od wieków kształtowało się, by dzisiaj móc podziwiać je właśnie takim, jakie jest. Zabytki, które przetrwały do dzisiaj przypominają nam, że Anglia, a później Wielka Brytania na zawsze już wpisały się w kanon historii Europy i świata.

co-zobaczyc-w-londynie

Nie będziemy kłamać – Londyn raczej nigdy nie stanie się naszym ulubionym miejscem na ziemi, nie chcielibyśmy też tutaj mieszkać. Jednak zdecydowanie cieszymy się, że mogliśmy ponownie tutaj dotrzeć i na nowo poznać to miasto. Oczywiście 2 dni to bardzo mało na zobaczenie wszystkich atrakcji Londynu, ale jak widzisz, wciąż, nawet zimą, można zobaczyć w ciągu 2 dni bardzo wiele. I być może poczuć głód na więcej, by wrócić tutaj odkryć to, czego nie udało się wcześniej? Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w trakcie Twojej własnej wycieczki do Londynu.

co-zobaczyc-w-londynie

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty na blogu!
  • Jeśli szukasz jeszcze więcej atrakcji Londynu, koniecznie zajrzyj do Anity i Pawła ze 101 Countries Before 50 – przygotowali fantastyczny przewodnik po Londynie na weekend (3 dni)
  • Zobacz także nasze filmyw których zabierzemy Cię w wirtualne podróże – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

Sprawdź także

22 komentarze

Kasia - kasai.eu podróże w sieci 29 grudnia, 2021 - 9:48 am

Ogromnie mam ochotę kiedyś znowu pojawić się w Londynie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 grudnia, 2021 - 10:32 am

Ciekawe czy wiele się zmieniło od Twojej ostatniej wizyty 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 29 grudnia, 2021 - 9:48 am

A byliście na Sky Garden?

Odpowiedz
rudeiczarne 29 grudnia, 2021 - 10:32 am

Nieee, niestety na to już nam brakło czasu… Następnym razem musimy się wybrać 🙂

Odpowiedz
Magda 29 grudnia, 2021 - 4:49 pm

Świetny przewodnik, jak kiedyś wrócę do Londynu to tylko z Wami 🙂

Odpowiedz
Piotr Andruszko 28 marca, 2023 - 11:14 am

Bardzo dziękujemy!

Odpowiedz
Gosia-Voyagerka 29 grudnia, 2021 - 6:10 pm

Byłam w Londynie ponad 10 lat temu, będę musiała kiedyś wrócić. 😄 Przewodnik pierwsza klasa!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 grudnia, 2021 - 10:50 am

Bardzo nas to cieszy, mamy nadzieję, ze przyda się podczas Twojej podróży po latach 🙂

Odpowiedz
Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata 30 grudnia, 2021 - 10:49 am

Nie byłam w Londynie, ale może się wybiorę. Jak już to z Waszym przewodnikiem!

Odpowiedz
Imię* 4 stycznia, 2022 - 8:48 pm

Brakuje Coven Garden oraz najwazniejsze Greenwich, te miejsca pokazane tutaj sa mocno oklepane

Odpowiedz
rudeiczarne 4 stycznia, 2022 - 10:23 pm

Nie ma tutaj wszystkich miejsc, które warto zobaczyć w Londynie, jasna sprawa 🙂 i napisaliśmy w końcówce posta, że chętnie wybralibyśmy się jeszcze w kilka innych miejsc, m.in. Greenwich, ale brakło nam już czasu, był to wypad weekendowy. Miejsca – może i oklepane, ale jednak dla kogoś, kto będzie w Londynie po raz pierwszy będą one najważniejsze, bo z nich Londyn słynie 🙂 pozdrawiamy serdecznie 🙂

Odpowiedz
Miejsca z klimatem 28 marca, 2023 - 11:12 am

Oklepane? Ludzie złoci to przewodnik w 2 dni na pierwszy raz 😛 Według mnie dobrane idealnie 🙂 Swoją drogą marzę by odwiedzić Londyn po raz 3 i wybrać się w końcu do SkyGarden 🙂

Odpowiedz
Piotr Andruszko 28 marca, 2023 - 11:15 am

Dziękujemy bardzo za miłe słowa! I trzymamy kciuki za Twój powrót do Londynu 🙂

Odpowiedz
Tadeusz 17 stycznia, 2022 - 2:17 pm

Wstyd się przyznać, ale przez dwa lata mieszkania w UK w Londynie byłem tylko przejazdem. W tym roku mam lecieć do znajomych do UK więc liczę, że nadrobię 🙂 Najbardziej chcę zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej.

Odpowiedz
Marta 14 czerwca, 2022 - 10:58 am

Super strona! Przewodnik w pigułce, bardzo rzetelne informacje!! Super!! Dziękuję!!! Dzięki WAM ,wiem, że zwiedzanie Londynu będzie udane!!!!

Odpowiedz
rudeiczarne 20 czerwca, 2022 - 6:01 pm

Bardzo nas to cieszy 🙂 Pięknej podróży do Londynu!

Odpowiedz
Marek 20 listopada, 2022 - 4:54 am

Niesamowity blog post, tak dużo informacji!

Odpowiedz
Kasia 30 listopada, 2022 - 3:58 pm

Bardzo fajny post, na pewno jeszcze do niego wrócę jak będę planować styczniową podróż do Londynu. Dzięki!

Odpowiedz
Agnieszka 29 grudnia, 2022 - 9:53 pm

Super pomoc
Dziękuję

Odpowiedz
Piotr Andruszko 30 grudnia, 2022 - 11:33 am

Bardzo nas to cieszy 🙂

Odpowiedz
DrużynaA 21 sierpnia, 2023 - 7:59 pm

Idąc śladami poradnika spędziliśmy niezwykłe 3 dni w Londynie. Dziękujemy za podpowiedzi.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 23 sierpnia, 2023 - 8:33 am

Bardzo nas to cieszy! Pozdrawiamy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej