manarola-cinque-terre

Cinque Terre – perła Ligurii, którą trzeba zobaczyć

przez Rudeiczarne Travel Blog

Włochy to zdecydowanie jeden z krajów, który został najbardziej obdarzony pod względem ilości atrakcji i różnorodności. Wspaniałe, wielowiekowe zabytki, przepiękne plaże, wyspy, majestatyczne szczyty, fantastyczna kuchnia. I cudowne miasteczka z niesamowitym klimatem. Jednym z najpiękniejszych, naszym zdaniem, regionów we Włoszech jest zdecydowanie Liguria, a w tym tamtejsze Cinque Terre. 5 perełek, w których nie sposób się nie zakochać.

zwiedzanie-cinque-terre

Jeśli szukasz inspiracji na włoskie wakacje, a może tylko na weekend, Cinque Terre i Liguria będą strzałem w dziesiątkę. Cudowne 5 malowniczych miejscowości, które potrafią zwalić z nóg. Ten wpis zabierze Cię do liguryjskiego Cinque Terre, ale pokaże także kilka innych, liguryjskich perełek, które warto zobaczyć przy okazji wizyty w tym regionie. W drugiej części wpisu znajdziesz także informacje praktyczne odnośnie podróży do Ligurii, mapkę z zaznaczonymi atrakcjami oraz naszą subiektywną opinię o tym zakątku Włoch. Zabieramy Cię do Ligurii!

Cinque Terre – perła Ligurii, w której można się zakochać – co zobaczyć w Cinque Terre?

Chyba każdy na hasło “Liguria”, w pierwszej kolejności pomyśli właśnie o przepięknym Cinque Terre. Nic dziwnego, te 5 cudnych miejscowości zwala z nóg i pozwala się w nich zakochać. Jest to fragment Riwiery Liguryjskiej, który leży pomiędzy cyplem Mesco pod Levanto i ciągnie się do przylądka Montenero pod Portovenere. Cinque Terre to piękne 5 miejscowości – Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore. Każda z nich jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, ale kilka rzeczy je łączy.

Przede wszystkim już od pierwszej miejscowości zobaczysz, że tutejsze domy, kamienice są niezwykle kolorowe. Wiąże się to z faktem, iż domy od wieków maluje się tutaj na żywe, różnorodne barwy. Ma to pomóc rybakom już z dużej odległości na morzu rozpoznać swój dom. Właśnie też z tego powodu, rzadko zobaczysz domy obok siebie posiadające taki sam kolor. Z podobnego powodu znajdziesz też kolorowe domy we włoskim Burano.

Miejscowości Cinque Terre przez wieki były odcięte od świata. Wszystko za sprawą swojego położenia – wciśnięte między wzgórza, otoczone morzem. Nie było tutaj dróg, nie było kolei. Dzięki temu mogły one zachować swój niepowtarzalny klimat, który w dużej mierze możesz podziwiać do dzisiaj. Kolej połączyła Cinque Terre z innymi miastami dopiero końcem XIX wieku. Do dzisiaj jednak, prócz turystyki, która w XX wieku zaczęła tutaj kwitnąć, okolica ta słynie z uprawy winorośli i oliwek, a także połowu ryb i owoców morza. Nie ma tutaj imponujących zabytków, ale klimat jest nieziemski, warto się w nim zatopić. Cudowny świat, który warto zobaczyć na własne oczy! Ruszamy na wspólną wycieczkę dookoła Cinque Terre!

rzymbook-przewodnik-rzym

Monterosso al Mare – Cinque Terre

Przez wielu Monterosso al Mare uznawane jest za nabrzydsze i najbardziej komercyjne spośród całej piątki. Trzeba jednak przyznać, że Monterosso posiada piękną, imponującą, piaszczystą plażę, na pewno najpiękniejszą w tym zakątku Ligurii. Miejscowość przedzielona jest na 2 części – nową, w której stoi wiele hoteli, pensjonatów, knajpek, dworzec kolejowy oraz starą. By przedostać się z jednej części na drugą najlepiej jest wybrać się na malowniczy spacer po wzgórzu św. Krzysztofa ścieżką Via Fegina. Po drodze masz gwarantowane przepiękne widoki na morze, wzgórza, plażę. Dotrzesz tym samym także pod pomnik św. Franciszka z Wilkiem – stoi dumnie na tarasie z widokiem na morze. Tutaj także zaglądnij do klasztoru i kościoła Kapucynów – przeurocze miejsce górujące nad Monterosso. Imponujący jest także cmentarz tuż obok klasztoru – z pięknymi grobowcami przypominającymi swoim ogromem domy.

Cinque-Terre

Monterosso Al Mare otoczone jest malowniczymi wzgórzami pełnymi winnic, gajów oliwkowych. Na plaży w nowej części warto się wybrać pod pomnik Giganta (obecnie w remoncie). Rzeźba ma aż 14 metrów i stanęła tutaj jeszcze początkiem XX wieku. Przedstawia potężną sylwetkę Neptuna. Rzeźbę mocno zniszczono w czasie bombardowań podczas II wojny światowej, straciła wtedy m.in. ręce. Tym bardziej cieszy fakt, że w końcu, po tylu latach, doczekała się swojego remontu.

monterosso-al-mare

Jeśli poruszasz się pociągami, pamiętaj, że stacja kolejowa jest w nowej części Monterosso al Mare. Nowa część od starej oddzielona jest wzgórzem św. Krzysztofa. Dlatego też jeśli planujesz dalej poruszać się do następnych miejscowości pociągiem, po odwiedzeniu starej części Monterosso musisz wrócić znowu do nowej części, by dotrzeć na stację kolejową i złapać pociąg. Możesz także wybrać się z Monterosso pieszym szlakiem do Vernazza – nie jest on trudny, zajmuje ok. 1,5-2h. Pamiętaj jednak, że jest to trasa płatna. Jeśli jesteś w posiadaniu Cinque Terre Train Card lub Cinque Terre Trekking Card – nie płacisz nic dodatkowo za wejście na szlak. Więcej o kartach znajdziesz w dalszej części tego wpisu. 

zwiedzanie-ligurii

Vernazza – Cinque Terre

Przez wielu Vernazza uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Ligurii. Uroczo położona nad morzem, wiedzie przez nią uliczka – Via Roma, która w kilka minut z dworca doprowadzi Cię na piękny plac z kościołem i zatoczką. Na Via Roma znajdziesz urocze knajpki i kawiarenki, ale też sklepiki z produktami włoskimi, focaccerie, z których unosi się zapach świeżych focacci. Warto też usiąść w którymś z tutejszych barów lub kawiarni i spróbować lokalnego wina de la Cinque Terre. Doskonały smak, a do tego widoki winnic na wzgórzach dookoła Cinque Terre pobudzają smak jeszcze bardziej.

vernazza

Na głównym placu warto odwiedzić kościół św. Małgorzaty z 1318 roku – wspaniały przykład liguryjskiej architektury sakralnej. Klimat w środku jest niesamowity, więc koniecznie wejdź do środka. Z placu widać także wieżę obronną Belforte, która kiedyś była częścią fortyfikacji. Dzisiaj znajduje się w niej restauracja z widokiem na Vernazzę. Wchodząc zaś po schodkach od placu głównego, dotrzesz do Castello Doria, górującego nad Vernazzą. Jest to unikatowy zabytek jeszcze z XIII wieku, jeden z wielu w tej części Ligurii. Niestety wnętrz samego zamku zwiedzać nie można, jest to jednak bardzo malowniczy punkt widokowy, dookoła wieży obronnej. Wstęp do zamku i tym samym na punkt widokowy jest płatny – 2 euro od osoby.

vernazza-cinque-terre

Najpiękniejszą perspektywę i widok na Vernazza zobaczysz z trasy trekkingowej pomiędzy Monterosso a Vernazza. Niestety bez tego ciężko jest ładnie złapać Vernazzę tak, by ją ujrzeć w całej okazałości. Jeśli jednak nie masz czasu na trekking, warto przejść się na koniec falochronu w Vernazza, a także pod ruiny Castello, z którego roztacza się ładny widok na miejscowość. Pamiętaj także, że w całym Cinque Terre zabronione jest latanie dronem! Jest to teren parku narodowego. W całej Piątce, a także na trasach trekkingowych zobaczysz mnóstwo znaków informujących o zakazie. Za jego złamanie grożą wysokie mandaty. 

vernazza-liguria

Corniglia – Cinque Terre

Cudowna Corniglia to kolejna miejscowość w ramach Cinque Terre, która jednak mocno różni się od pozostałych swoich sióstr. Dzieje się to za sprawą faktu, że Corniglia jako jedyna nie ma bezpośredniego dostępu do morza i plaży. Położona jest bowiem na malowniczym zgórzu i klifach, które majestatycznie wchodzą bezpośrednio do wody. Dzięki temu Corniglia daje zupełnie inną perspektywę na ten uroczy zakątek. Do tego Corniglia na przestrzeni wieków była dużo trudniejsza do zdobycia, m.in. trudno dostępna dla piratów, którzy swego czasu grasowali w tej okolicy.

corniglia

Corniglia jest maleńka, zamieszkana ledwie przez około 300 osób. Co jednak sprawia, że jest jeszcze bardziej magiczna i kameralna. Nazwa miasteczka pochodzić może od słowa “corne”, które oznaczać ma strona skała nad morzem. Założone ponoć zostało przez potężny ród Genueńczyków – Fieschi i to oni odpowiadają za rozwój tego miejsca. Świadczyć o tym może m.in. główna ulica – Via Fieschi. Głównym punktem w Corniglii jest piękny kościół św. Piotra, który jest typowym przykładem liguryjskiego gotyku. Koniecznie wybierz się także na taras Santa Maria – widoki są tego warte. Zobaczysz stąd w oddali Manarolę, morze, a przy dobrej widoczności nawet francuskie góry! Magiczne miejsce. Corniglia to jednak przede wszystkim urocze, wąskie uliczki, w których warto się zgubić, by poczuć klimat tego miejsca. Dla nas Corniglia jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych miejscowości Cinque Terre.

corniglia-cinque-terre

Jeśli planujesz odwiedzić Corniglia pociągiem, zaplanuj sobie troszkę więcej czasu. Stacja kolejowa położona jest u stóp miejscowości, trzeba z niej dojść po schodach do góry, by dotrzeć do Corniglia. Zajmuje to ok. 10-15 minut w jedną stronę. Jeśli więc jesteś tutaj w zimie, gdy pociągi jeżdżą rzadziej, na Corniglia zostaw sobie więcej czasu niż 1 godzina, byś mógł także obejść tą uroczą miejscowość. Najlepszym pomysłem jest odwiedzić Corniglia w porze lunchowej i usiąść tutaj na lunch w jednej w uroczych kawiarenek lub knajpek. Warto spróbować specjałów liguryjskich, w tym m.in. foccacia czy też pesto genovese. 

liguria-co-zobaczyc

Manarola – Cinque Terre

Tego miejsca w Cinque Terre pewnie nikomu nie musimy przedstawiać, bowiem to właśnie Manarola znajduje się na wszystkich folderach reklamowych Cinque Terre. Nic dziwnego, absolutna perełka, obok której nie da się przejść obojętnie. Jej położenie nie jest przypadkowe. Wciśnięta między skały, z jednej strony otoczona wzgórzami, z drugiej morzem – była trudna do zdobycia. Lądem dotarcie tutaj wymagało sprawności fizycznej i pokonania gór, od morza wymagało posiadania łodzi, a te widać było już z daleka. Przez wieki mieszkańcy Manaroli utrzymywali się z rybołóstwa i rolnictwa. Dzisiaj większość z nich ( a jest ich zaledwie ok. 400 osób) utrzymuje się już z turystyki. Manarola była ukryta aż do powstania kolei pod koniec XIX wieku, a później dróg, którymi mogli tutaj dotrzeć turyści. I dzisiaj jest zdecydowanie najpopularniejszą spośród całej piątki Cinque Terre.

manarola-zachod-slonca

Spacerując głównym deptakiem w Manaroli na samym końcu dojdziesz do portu i skalistej plaży, na której turyści w lecie oddają się morskim szaleństwom. To stąd po swojej prawej stronie zobaczysz ścieżkę wzdłuż morza, która doprowadzi Cię na fantastyczny punkt widokowy, z którego możesz obserwować najpiękniejszy widok na Manarolę. Za zakrętem na tej ścieżce znajdziesz schodki na wyższy poziom punktu widokowego. Tutaj także znajdziesz słynną knajpkę Nessun Dorma, która oblegana jest zawsze przez turystów i mewy.

manarola-cinque-terre

Choć raczej nikomu się nie kojarzy to w Manaroli znajduje się największa na świecie…szopka bożonarodzeniowa! Składa się ona z ok. 300 świetlnych postaci, 17 tysięcy lampek, 8 km kabli elektrycznych! Włączana jest ona zazwyczaj 8. grudnia każdego roku i znajdziesz ją na wzgórzu, na którym znajduje się także punkt widokowy na Manarolę. Dlatego też, by dobrze szopkę zobaczyć, musisz po zachodzie słońca udać się na drugą stronę Manaroli, by tym razem ujrzeć szopkę. Robi wrażenie!

manarola-szopka

Jeśli planujesz zwiedzać wszystkie 5 miejscowości w jeden dzień, polecamy Manarolę zostawić sobie na sam koniec, na złotą godzinę i zachód słońca. Omiń więc Manarolę, pojedź do następnych miejscowości i wróć się tutaj godzinę przed zachodem słońca. Jest to zdecydowanie najpiękniejsze miejsce na podziwianie widoków, gdy słońca na złoto oświetla całą Manarolę, a później słońce chowa się za horyzontem. Zdecydowanie warto!

manarola

Riomaggiore – Cinque Terre

Ostatnia miejscowość z pięknej piątki położona jest najbliżej Portovenere, malowniczo w dolinie otoczonej winnicami, nad morzem. Legendy głoszą, że Riomaggiore zostało założone przez greckich uchodźców, którzy uciekali w VIII wieku przed prześladowaniami bizantyjskiego króla – Leona III. Riomaggiore jest malutkie, zamieszkane ledwie przez ok. 1500 osób, a dojście z jednego końca na drugi to zaledwie 10-15minut. Znajdziesz tutaj piękne kolorowe kamieniczki, malutkie kawiarenki i knajpki. Najpiękniej zaś jest w porcie. To właśnie dochodząc do portu, kieruj się w lewą stronę pomiędzy budynkami, by dojść do malowniczego punktu widokowego. Stąd ujrzysz wspaniałe Riomaggiore w pełnej okazałości. Idąc dalej w lewo od punktu widokowego w dół, znajdziesz się na malutkiej, kameralnej plaży. W lecie chętnie korzystają z niej tubylcy.

riomaggiore-liguria

Warto także wybrać się pod Castello di Riomaggiore z połowy XIII wieku. Zamek ten służył przez wieki jako schronienie dla mieszkańców w razie ataku piratów. Odwiedź także uroczy kościół św. Jana Chrzciciela zachwycający swoim klimatem. Został wybudowany jeszcze w 1340 roku, ma piękną, liguryjską fasadę. Zwróć także uwagę na majestatyczne skały, które otaczają Riomaggiore. Codziennie można na nich zobaczyć tubylców, którzy oddają się wędkowaniu. I ta cisza i spokój… Bajka!

riomaggiore-wlochy

Pociąg przyjeżdża do Riomaggiore i dalej, by dostać się do centrum należy przejść przez króciutki tunel, który prowadzi do serca miejscowości. Ponoć w czasie II wojny światowej mieszkańcy ukrywali się w tutejszych tunelach kolejowych przed bombardowaniami. Niestety jedna z najsłynniejszych tras spacerowych – Via dell’Amore, która znajduje się między Riomaggiore a Manarolą jest od dobrych paru lat zamknięta ze względu na osunięcie jej fragmentów. Otwarcie jej jest planowane na 2024.

riomaggiore-cinque-terre

Liguryjskie Cinque Terre – informacje praktyczne

Zwiedzanie miejscowości w ramach Cinque Terre warto jest dobrze zaplanować. To nie tylko gąszcz wąskich uliczek, miasteczek wciśniętych we wzgórza otoczone morzem. To także swego rodzaju logistyka – ograniczona możliwość podróżowania samochodem i dostępność, czas, który ucieka bardzo szybko oraz pieniądze, których nie trzeba aż tyle wydawać, by wszystkie miejscowości odwiedzić. Trzeba jednak mieć świadomość, jak wygląda zwiedzanie Cinque Terre.

manarola-widok

Ta część wpisu pokaże Ci mapę Cinque Terre wraz z zaznaczonymi stacjami kolejowymi, opowie o kartach Cinque Terre na pociągi oraz trasy trekkingowe, podpowie jaki jest najlepszy sposób poruszania się dookoła tego pięknego zakątka Ligurii, byś nie tracił czasu i pieniędzy. Mamy nadzieję, że ta garść informacji praktycznych pomoże Ci podczas Twojej własnej wycieczki do Ligurii. 

Cinque Terre – Mapa atrakcji

Jak najlepiej podróżować po Cinque Terre? Cinque Terre pociągiem 

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zwiedzanie wszystkich miejscowości w ramach Cinque Terre jest pociąg linii regionalnych. Każda z nich jest bowiem objęta tzw. Zona Traffico Limitato, co oznacza, że zwykły turysta, nie będąc rezydentem Cinque Terre, nie może wjechać do miejscowości. A mandaty są tutaj bardzo wysokie – nie warto ryzykować.Parkingi dla samochodów położone są zazwyczaj w sporej odległości od centrum Cinque Terre, co oznacza, że do samych miejscowości czeka Cię spora wędrówka i często strata czasu. Do tego parkingi te są kosztowne – opłaty za cały dzień wynoszą często ok. 20-30 euro za samochód. Mnożąc razy 5 miejscowości, jest to niestety spory wydatek.

Pociągi zaś działają tutaj świetnie, każda z miejscowości Cinque Terre jest oddalona od siebie o zaledwie kilka minut pociągiem. Jeżdżą one specjalnymi tunelami, które wydrążono w tutejszych wzgórzach, dzięki czemu można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.

Cinque Terre Train Card

By podróżować tutaj pociągami, najlepiej jest zaopatrzyć się w tzw. Cinque Terre Train Card. Jest to karta, którą można kupić na każdej stacji kolejowej Cinque Terre, a także w Levanto i La Spezia. Można ją także kupić w biurach informacji turystycznej. Każda osoba, która chce korzystać z pociągów w Cinque Terre musi kupić swoją własną, personalną kartę, na której umieszcza swoje imię i nazwisko. Dalej bilet ten trzeba skasować w automacie przed swoim pierwszym kursem pociągiem. Podczas następnych kursów nie ma potrzeby kasowania biletu ponownie. Godziny naliczają się automatycznie od pierwszego skasowania karty w automacie.

Cinque-Terre-train-card

Cinque Terre Train Card kosztuje odpowiednio:

  • 1-dniowe (pociągi+trasy trekkingowe): 16 euro – dorośli, 10 euro – dzieci w wieku 4-12 lat, 13 euro – seniorzy powyżej 70 roku życia, 42 euro – bilet rodzinny – 2 dorosłych + 2 dzieci
  • 2-dniowe (pociągi+trasy trekkingowe):  29 euro – dorośli
  • 3-dniowe (pociągi+trasy trekkingowe): 42 euro – dorośli
  • dzieci poniżej 4 roku życia podróżują za darmo.

Cinque Terre Train Card – czy warto?

Karta obejmuje nie tylko pociągi regionalne, ale także wstęp na ścieżki piesze i trekkingowe w ramach Parku Narodowego Cinque Terre. Prócz tego upoważnia do darmowego korzystania z toalet na dworach kolejowych Cinque Terre. Te są zaś bardzo czyste i zadbane (wstęp bez karty to 1 euro od osoby). Pojedynczy przejazd pociągiem regionalnym w Cinque Terre kosztuje 4 euro od osoby. Zakładając więc, że będziesz chciał zobaczyć całą piątkę i ze swojego miejsca noclegu dojeżdżać będziesz już pociągiem, będziesz potrzebował 6 kursów pociągiem. 4×6 = 24 euro. Kupując Cinque Terre Card oszczędzasz już na samych pociągach, plus masz w tym wstęp na trasy piesze oraz toalety. Zdecydowanie się to opłaca.

Cinque-Terre-pociagiem

Warto pamiętać, że karta obejmuje pociągi regionalne, nie obejmuje ona pociągów np. intercity, dlatego należy zwracać uwagę na to, do jakiego pociągu wsiadasz. Kursują one na trasie Sestri Levante – La Spezia i właśnie takie destynacje będą się wyświetlać na stacjach kolejowych. Pamiętaj także, że pociągi kursują tutaj dużo rzadziej w sezonie zimowym – mniej więcej co godzinę. Dlatego też przybywając tutaj w zimie, musisz dobrze rozplanować swoje zwiedzanie i dopasować do pociągów i ich rozkładów jazdy. W wysokim sezonie pociągi regionalne w Cinque Terre kursują mniej więcej co 15 minut. Jest to zdecydowanie najtańszy i najlepszy sposób na zwiedzanie miejscowości Cinque Terre, jeśli Twój czas jest ograniczony i nie planujesz pieszych wędrówek na tutejszych trasach trekkingowych.

Cinque Terre pieszo – trasy trekkingowe – co zobaczyć w Cinque Terre?

Warto pamiętać, że Cinque Terre leży na terenie parku narodowego. Znajdziesz tutaj aż 120km pieszych ścieżek trekkingowych na 48 malowniczych trasach. Co ważne, wstęp do samego parku narodowego jest darmowy. A także wejście na większość tras trekkingowych. Natomiast wstęp na 2 najsłynniejsze i najczęściej oblegane przez wędrowców trasy – z Monterosso do Vernazza oraz z Vernazza do Corniglia jest płatny. I na te trasy warto zaopatrzyć się w tzw. Cinque Terre Trekking Card. Niestety najpiękniejsza ponoć trasa – Via dell’Amore jest od lat zamknięta i mimo planów jej otwarcia, wciąż nie wiadomo kiedy do tego dojdzie. Trasa została zamknięta dobrych kilka lat temu w wyniku osunięcia się części trasy. Teoretycznie otwarcie planowane jest na 2024 rok.

liguria-trekking

Koszt Cinque Terre Trekking Card:

  • 1 dzień – 7,50 euro – dorośli, 4,50 euro – dzieci w wieku 4-12, 6 euro – seniorzy powyżej 70 roku życia, 19,60euro – bilet rodzinny 2 dorośli+2 dzieci.
  • 2 dni – 14,50 euro – dorośli, 7,20 euro – dzieci w wieku 4-12, 10 euro – seniorzy powyżej 70 roku życia, 42 euro – bilet rodzinny 2+2

Jeśli jesteś już w posiadaniu Cinque Terre Train Card, nie musisz dodatkowo kupować karty na trasy trekkingowe. Te są bowiem już zawarte w Twojej karcie na pociągi. W kartę na trasy trekkingowe musisz się zaopatrzyć, jeśli nie posiadasz karty na pociągi oraz jeśli wybierasz się na 2 najpopularniejsze trasy trekkingowe, gdzie wstęp jest płatny. Są one sprawdzane na wejściu na trasę przez specjalnie do tego wyznaczone osoby. Dla porównania, bez Cinque Terre Trekking Card za wejście na obie wyżej wymienione, płatne trasy trzeba zapłacić 7,50 euro od osoby. Jeśli planujesz wybrać się na obie w jeden dzień, karta zdecydowanie bardziej się opłaca.

liguria-trekking

Warto także sprawdzać status tras, na które się wybierasz, zanim zaczniesz wędrówkę. Z racji różnych warunków pogodowych, osuwisk, trasy mogą być zamykane. Ich aktualny status możesz sprawdzić na stronie internetowej TUTAJ. Tam także sprawdzić poziom trudności danej trasy, a także ile czasu potrzebujesz na jej pokonanie. Jeśli masz więcej czasu, zdecydowanie warto powędrować tutejszymi pięknymi trasami. Nie zapomnij jednak o porządnych butach trekkingowych, wodzie i prowiancie. 

Zwiedzanie Cinque Terre samochodem

Już wcześniej wspominaliśmy, że zwiedzanie Cinque Terre samochodem nie należy do najbardziej opłacalnych. Do tego, wbrew pozorom, wcale dzięki temu nie zaoszczędzisz czasu. Do samych miejscowości pięknej piątki nie można wjechać samochodem. Wjazd jest bowiem ograniczony tzw. Zona Traffico Limitato. Wjazd mają de facto wyłącznie tutejsi rezydenci. Miejscowości piątki są maleńkie, uliczki bardzo wąskie, a parkingów tyle co nic. Wjeżdżając tutaj samochodem ryzykujesz bardzo wysokie mandaty.

cinque-terre-autem

Niestety parkingi na Cinque Terre dla turystów są oddalone od centrum. Często położone nad samymi miejscowościami i dojście do centrum potrafi zająć sporo czasu. A i same parkingi są bardzo kosztowne. Często to wydatek rzędu ok. 20-30 euro za auto. Dlatego też zdecydowanie polecamy porzucenie opcji zwiedzania piątki samochodem. Skorzystaj z regionalnych pociągów, o których pisaliśmy wcześniej.

liguria-co-zobaczyc

Jeśli jednak planujesz zwiedzać coś jeszcze w Ligurii, auto jest dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli masz w planie Golfo Dei Poeti, Portovenere, czy też Portofino, Genuę. Tam bowiem nie dojeżdżają pociągi regionalne, a sieć autobusowa nie należy do najlepszych. Zwracaj jednak uwagę na znaki Zona Traffico Limitato i auto zostawiaj poza strefą ograniczonego ruchu. Parkować możesz na białych miejscach – za darmo, lub na niebieskich – po uiszczeniu opłaty w parkomacie. Miejsca żółte są zarezerwowane dla rezydentów posiadających specjalne karty.

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Ligurii, by zobaczyć Cinque Terre?

Jeśli masz w planie podróżować po miejscowościah piątki pociągiem, najlepiej na noc zatrzymać się w miejscu, które ma dostęp do linii kolejowej pociągów regionalnych. Możesz oczywiście zatrzymać się w jednym z miasteczek Cinque Terre, pamiętaj jednak, że ceny, szczególnie w sezonie, są tutaj mocno zawyżone. Poza Piątką znajdziesz dużo tańsze noclegi, a wciąż będziesz mieć Cinque Terre na wyciągnięcie ręki, dzięki połączeniom kolejowym. To także ma znaczenie, jeśli planujesz wynajęcie samochodu, by zobaczyć także inne miejsca w Ligurii. Wtedy bowiem będziesz potrzebować parkingu, najlepiej blisko swojego noclegu, a jeszcze lepiej, żeby był to parking darmowy. Do tego miejscowości w Cinque Terre po zmroku zapadają w sen. Za dnia, przede wszystkim w sezonie, w dużej mierze są tutaj turystów i większość tutejszych knajpek, barów, sklepików utrzymuje się dzięki turystom. Po zmroku jest tutaj bardzo spokojnie, a opcji wyjścia wieczorem nie ma za wiele.

Noclegi w okolicy Cinque Terre

Dlatego też z naszej strony polecamy zatrzymać się w jednej z miejscowości poza piątką, ale takich, które mają dostęp do pociągów regionalnych. Najlepszym wyborem będzie więc Sestri Levante, Levanto czy też La Spezia. W samym Sestri Levante nie byliśmy, więc ciężko nam ocenić jak wygląda tam baza noclegowa czy życie wieczorami. La Spezia jest zdecydowanie największym miastem w tej okolicy, do tego miastem portowym. Dla nas nieco za dużym i pozbawionym uroku. Wolimy jednak bardziej kameralne i klimatyczne miejsca. Ale jeśli planujesz wybrać się do Cinque Terre i raczej nigdzie dalej w kierunku Genua, La Spezia posiada sporą bazę noclegową i wieczorami tętni życiem.

wlochy-polnocne

My na nasze miejsce noclegu wybraliśmy malutkie Levanto i był to strzał w dziesiątkę. Oddalone zaledwie 3 minuty pociągiem od Monterosso al Mare, położone przy stacji kolejowej, z której jeżdżą pociągi do całej piątki. Do tego wieczorem jest tutaj spory wybór knajpek, barów, a o poranku można wybrać się na plażę i spacer po Starym Mieście. Na dodatek nie ma tutaj problemu z parkowaniem samochodu, jest sporo darmowych miejsc, a Zona Traffico Limitato jest tutaj malutka i obejmuje tylko najstarszą część Starego Miasta. Z której wciąż blisko jest z parkingu wzdłuż plaży.

Cinque Terre NoclegiBooking.com

Liguryjskie Cinque Terre – czy warto się tutaj wybrać?

Liguria i tutejsze Cinque Terre jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Liguria to z resztą, naszym zdaniem, jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech. To magia kolorowych kamieniczek, miasteczek ukrytych na wzgórzach, wciśniętych pomiędzy klify, o które obijają się morskie fale. To życzliwi, serdeczni ludzie i wspaniała kuchnia pachnąca świeżą focaccią i pesto, ale także wyśmienitym winem. Cinque Terre to absolutna perełka Ligurii, którą trzeba zobaczyć.

manarola

Z naszej jednak strony polecamy wybrać się tutaj poza sezonem. W lecie miejsce to jest bardzo oblegane, przez co nieco traci na swoim uroku. Osobiście byliśmy w Cinque Terre 2x – za pierwszym razem końcem września, za drugim w grudniu i grudzień był strzałem w dziesiątkę. Turystów spotkaliśmy jedynie w Manaroli na zachodzie słońca, a i tak było ich bardzo mało w porównaniu do tego, co dzieje się tutaj w lecie. Dodatkowo ceny noclegów, wynajmu auta poza sezonem są dużo korzystniejsze dla portfela. A pogoda idealna na zwiedzanie. O ile nocą w grudniu spada do kilku stopni, tak w ciągu dnia mieliśmy codziennie kilkanaście stopni i słońce. Dużo gorzej zwiedza się w upale, a i wędrówki na szlakach są wtedy bardzo ciężkie. Sami na zwiedzanie wszystkich 5 miejscowości zostawiliśmy sobie 1 dzień i jest to do zrobienia. Jeśli jednak chcesz wybrać się także na trekking, warto tutaj zostać dłużej.

liguria-pociagiem

Wiele linii lotniczych, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym (w lecie) oferuje loty czarterowe do Włoch z wielu polskich miast. My do pięknej piątki dostaliśmy się przylatując na lotnisko w Pizie tanimi liniami lotniczymi za kilkanaście euro od osoby w obie strony. W sezonie również i loty są droższe. Dobre połączenia oferują także tanie linie lotnicze ze stolicą Ligurii – Genuą.

Za wynajem samochodu na 3 dni zapłaciliśmy zaledwie 24 euro. Jak widać więc, poza sezonem jest znacznie taniej. A przede wszystkim pusto. Właśnie dlatego wtedy można całym sobą chłonąć magię Cinque Terre, bo że warto je odwiedzić to nie mamy żadnych wątpliwości! Zobacz, gdzie wynająć auto w Ligurii:

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty na blogu!
  • Zobacz nasze przewodniki po Malcie, na której mieszkamy od 2017 roku! Pełne kompendium wiedzy dla podróżnych!
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

14 komentarzy

antekwpodrozy.pl 3 stycznia, 2022 - 4:57 pm

Jedno z moich ulubionych włoskich miasteczek 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 5 stycznia, 2022 - 7:00 pm

Cinque Terre naprawdę warto odwiedzić, piękne 5 perełek 🙂

Odpowiedz
Ania 19 lutego, 2022 - 9:05 pm

Mam pytanie, gdzie wynajęliście autko za 24 euro za 3 dni i kiedy? Bo teraz ceny wyglądają całkiem inaczej 🤔

Odpowiedz
rudeiczarne 21 lutego, 2022 - 9:29 am

W Gold Car w Pizie na lotnisku w grudniu 2021 🙂

Odpowiedz
Angie 1 grudnia, 2022 - 7:41 pm

W końcu po dwóch latach odwoływania rezerwacji może uda mi się tam dojechać. Też grudzień 😉 mam nadzieję, że trasy trekkingowe będą otwarte.

Odpowiedz
Magda 3 stycznia, 2022 - 11:05 pm

Jak tam jest pięknie, dzięki za te ciepłe słoneczne zdjęcia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 5 stycznia, 2022 - 7:01 pm

Mamy nadzieję, że troszkę ogrzały i oddały atmosferę tego miejsca 🙂

Odpowiedz
Natka 30 kwietnia, 2023 - 9:40 pm

Dzięki za wskazowki!
Ja lecę w piątek.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 1 maja, 2023 - 7:32 am

Baw się dobrze! 🙂

Odpowiedz
Kasia - kasai.eu podróże w sieci 9 stycznia, 2022 - 7:51 pm

Byłam tylko raz. Pięknie! Ale w sezonie może być tłoczno 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 10 stycznia, 2022 - 1:44 pm

Oj w sezonie byśmy się do Cinque Terre nie wybrali 🙂

Odpowiedz
marzena 8 marca, 2022 - 5:03 pm

Dzięki za wskazówki, macie jakieś miejsce do polecenia na nocleg w Levanto ?

Odpowiedz
kamtraveller_ 24 października, 2022 - 10:07 am

Cześć. WYRUSZAMY W ŚRODĘ. Dziękuję za sporo praktycznych informacji. Pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2022 - 6:12 pm

Wspaniale! Pięknej podróży, bawcie się dobrze 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej