liguria-atrakcje

Liguria – co zobaczyć – magiczne Portovenere i Golfo dei Poeti

przez Rudeiczarne Travel Blog

Choć większość osób wybiera we Włoszech przede wszystkim Rzym, Wenecję, piękną Toskanię czy Amalfię, nasze serca skradła właśnie Liguria. Znacznie bliżej Polski, dostępna łatwo tak samochodem jak i samolotem, pozwala odpocząć, zapomnieć o świecie, zatopić się w magicznych kolorowych wioskach pachnących kawą, pesto i focaccia.

co-zobaczyc-w-ligurii

Ten wpis zabierze Cię do kilku uroczych miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Ligurii. W osobnym wpisie zabieramy Cię do magicznego Cinque Terre. Tutaj zaś znajdziesz dodatkowe inspiracje, z których możesz skorzystać podczas Twojej podróży do włoskiej Ligurii. Poznaj bliżej Portovenere, ale także piękne Golfo dei Poeti – zakątek dużo mniej oblegany niż słynne Cinque Terre. Przekonaj się, dlaczego warto przyjechać do Ligurii!

Liguria we Włoszech – magia, którą warto poznać

Liguria to przepiękny region w północno-zachodnich Włoszech ze stolicą w Genui. Od zachodu graniczy już z Francją, od północy z Piemontem, od wschodu zaś z Emilia-Romania i Toskanią. To przepiękny region, w którym czas płynie dużo wolniej, a urocze kolorowe miasteczka i wioski pamiętają dobrze czasy, gdy były niedostępne dla turystów ze względu na swoje położenie, góry, ograniczoną ilość dróg i pociągów. Zastanawiać mogą kolorowe domy w Ligurii – ich pochodzenie jest podobne jak w przypadku kolorowej wioski Burano nieopodal Wenecji. Rybacy od wieków malowali swoje domy na najróżniejsze kolory, żywe, mocne, by już z oddali, będąc na połowach, widzieć swój dom. Dzięki temu nawet w mglisty dzień, o ograniczonej widoczności, mogli bez problemu trafić do swojego domu.

co-zobaczyc-w-ligurii

W tych starszych, tradycyjnych domach można wciąż czasem zobaczyć namalowane okna od strony morza. Ma to być związane z faktem, iż za posiadanie okna z widokiem na morze było niezwykle kosztowne. Wymagało specjalnej zgody, ale także opłaty wysokiego podatku. Dlatego też niegdyś okna robiono od strony podwórza, a te od strony morza…po prostu malowano! Dzisiaj nie ma już problemów z posiadaniem okna na morze, więc coraz rzadziej można zobaczyć te namalowane. Liguria potrafi zaskakiwać!

A co sprawia, że Liguria jest tak wyjątkowa, że potrafi w sobie rozkochać? To przede wszystkim urocze kolorowe miasteczka i wioseczki, to wolno płynący czas, to ciekawe zabytki, piękna natura, świetna kuchnia, uśmiechnięci ludzie. Wybierasz się do Ligurii? Przekonaj się, dlaczego warto!

Najpiękniejsze Atrakcje Ligurii – Liguria zwiedzanie

Liguria to wyjątkowy region we Włoszech. Większość osób wybiera zupełnie inne włoskie zakątki, a kto przybywa tutaj, rusza przede wszystkim do pięknego Cinque Terre. Warto jednak pamiętać, że w Ligurii znajdziesz dużo więcej perełek, a wiele z nich rzadko jest odwiedzanych. Dzięki temu jest tam nieco bardziej kameralnie. A nie oznacza to, że pozbawione są uroku. Co więc warto zobaczyć w Ligurii?

rzymbook-przewodnik-rzym

Cinque Terre – perła Ligurii, którą warto zobaczyć

Zapewne każdy, kto kiedykolwiek słyszał o Ligurii, jako pierwsze skojarzenie poda właśnie Cinque Terre. Wcale to nie dziwi – wspaniała perełka, która zachwyca. Cinque Terre to urocze 5 miejscowości na Riwierze Liguryjskiej, pomiędzy Levanto a Portovenere. Składają się na nie Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Spośród całej piątki najsłynniejsze to zdecydowanie Manarola i Riomaggiore. Ale każda z tych miejscowości warta jest odwiedzenia i choć w pewnych aspektach są do siebie podobne, tak ostatecznie każda z nich jest inna i zachwyca.

manarola-zachod-slonca

Monterosso al Mare przedzielone jest na pół pięknym wzgórzem św. Krzysztofa, na którym znajduje się malowniczy klasztor Kapucynów i piękny punkt widokowy. W tej miejscowości też znaleźć można wielką piaszczystą plażę, na którą w lecie ściągają mieszkańcy Cinque Terre i turyści. Vernazza jest uroczo wciśnięta między wzgórza porośnięte winoroślami i oliwkami. Główny plac pod kościołem Małgorzaty przepełniony jest uroczymi kawiarenkami. Corniglia jako jedyna położona jest na wzgórzu, nie mając dostępu do morza. Niesamowity klimat tutejszych uliczek i domków położonych na klifie pozwala spojrzeć na Cinque Terre z innej perspektywy. Manarola najpiękniejsza jest z punktu widokowego, z którego podziwiać możesz fenomenalny spektakl o złotej godzinie i zachodzie słońca. Riomaggiore to zaś gąszcz kolorowych domków i majestatycznych skał, o które rozbijają się fale. Cała piątka jest przepiękna i najlepiej jest zobaczyć je wszystkie, bo naprawdę warto!

vernazza-cinque-terre

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Cinque Terre – każdej z miejscowości, ale także o tym, jak tutaj podróżować, zwiedzać, w jaki sposób się poruszać, co zobaczyć – zapraszamy na nasz osobny wpis poświęcony Cinque Terre. Znajdziesz w nim wszystko, co potrzebne przed i w trakcie podróży do tego pięknego zakątka Ligurii. 

corniglia-atrakcje

Portovenere – urocze miejsce, w którym czas się zatrzymał – Liguria

Miasteczko Portovenere nazywane jest przez wielu swoistą bramą do Cinque Terre. Nic dziwnego, leży tak blisko, że trudno go w ten sposób nie traktować. Pamiętaj jednak, że jeśli to z Portovenere planujesz swoje zwiedzanie Cinque Terre – nie ma tutaj stacji kolejowej. Dlatego też podróżowanie po pięknej piątce pociągiem z Portovenere odpada. Jednak miasteczko to warte jest odwiedzenia bez względu na to, jakie są Twoje dalsze plany. Jest bowiem magiczne i nie sposób się w nim nie zakochać.

portovenere-liguria

Portovenere leży nad morzem, z pięknym skalistym wzgórzem, na którym stoi majestatyczny zamek. Warto pospacerować wąskimi uliczkami pełnymi kolorowych kamieniczek, ale także przyjść na nadmorską promenadę, by pooglądać piękne jachty, statki w La Spezia, a także piękne górskie szczyty, które są stąd widoczne za La Spezia. Z Portovenere widać 3 wyspy – Palmarię, Tino i Tinetto. Na pierwszą można popłynąć – była niegdyś twierdzą, na pozostałe dwie nie ma wstępu – zarządzane są przez wojsko. Koniecznie wybierz się na molo – to na jego końcu zobaczysz najpiękniejszy widok na Portovenere i tutejsze kolorowe kamieniczki, zamek, jachty. Piazza della Marina zachwyca ilością kawiarenek, w których od rana przesiadują Włosi. Tutaj także można o poranku kupić świeże ryby od rybaków wracających z połowów.

portovenere-co-zobaczyc

Portovenere – co zobaczyć? Atrakcje Portovenere – Liguria

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Portovenere jest Chiesa di San Pietro – przepięknie położony na cyplu kościółek w gotyckim, liguryjskim stylu. Zbudowany został jeszcze w XIII wieku i zdecydowanie jest symbolem Portovenere. Na kościółku znajduje się piękny taras, z którego dobrze widać Palmarię, La Spezię i cudowne górskie szczyty. Tuż obok kościółka znaleźć możesz tzw. Grotę Byrona – wchodzisz do niej przez wykutą w skale “bramę”. Stąd rzekomo Lord Byron miał wypływać do swoich przyjaciół w Lerici. Warto się tutaj przejść i zobaczyć wspaniałe, majestatyczne, niemal czarne skały, o które rozbijają się fale morskie. Nad grotą góruje zamek Doria, zbudowany jeszcze w XII wieku, mocno przebudowany w XV wieku. Jest to zamek, który należał do potężnego rodu genueńskiego. Rozpościera się z niego piękny widok, bilet wstępu kosztuje 5 euro od osoby.

portovenere-zabytki

Idąc wąskimi uliczkami Portovenere, pośród kamieniczek, na pewno ujrzysz wiele focaccerii, w których możesz skosztować świeżutkiej focacci. Szczególnie polecamy tą z mozzarellą i pesto liguryjskim – jest wyśmienita. Znajdziesz tutaj także kilka malutkich sklepików z pamiątkami, w których możesz zaopatrzyć się w lokalne produkty. W końcu dojdziesz do Bramy Miejskiej, która zbudowana została jeszcze w XII wieku. Obok niej stoją głazy, których niegdyś używano ponoć do ważenia produktów. Zagub się w tutejszych uliczkach, napij się kawy w kawiarence nad morzem, podziwiaj widok z dachu kościoła św. Piotra, zrelaksuj się w grocie Byrona. I zdecydowanie nie planuj Portovenere na ten sam dzień, w którym zwiedzać będziesz Cinque Terre. Nie zdążysz się wtedy nacieszyć klimatem ani Portovenere ani pięknej piątki.

Nie wjeżdżaj do samego centrum Portovenere samochodem – jest tutaj Zona Traffico Limitato. Auto możesz zostawić na obrzeżach Portovenere, na parkingach wzdłuż nadmorskiej promenady. Pamiętaj, że żółte miejsca są zarezerwowane dla rezydentów, niebieskie to miejsca płatne (parkometr), białe są darmowe. 

Golfo dei Poeti – Liguria poza utartym szlakiem

Zatoka Poetów czyli Golfo dei Poeti to fantastyczna alternatywa dla dużo popularniejszego Cinque Terre w Ligurii. Szczególnie dla osób, które interesują się sztuką, poezją czy literaturą. To właśnie bowiem Golfo dei Poeti od wieków jest inspiracją dla powstawania niezwykłych dzieł. Ukochali je sobie pisarze, artyści, poeci. Golfo Dei Poeti ciągnie się od La Spezia po Lerici, jest to miejsce dużo mniej popularne od Cinque Terre, do którego co roku w sezonie zmierzają tłumy. Tą piękną nazwę – Zatoka Poetów nadał temu zakątkowi Ligurii Sem Benelli – komediopisarz.

W Golfo dei Poeti znajdziesz urocze miasteczka i wioski pełne kolorowych kamieniczek, piękne, romantyczne plaże, punkty widokowe, wspaniałą kuchnię. W końcu zamki i ciekawe zabytki i ten niesamowity spokój. Nic dziwnego, że miejsce to inspirowało i inspiruje wielu.

San Terenzo – kolorowa wioska w Ligurii

Maleńka wioska pomiędzy La Spezia a Lerici – San Terenzo, zachwyca, nie tylko dzisiaj. To właśnie to miejsce ukochali sobie pisarze Mary Shelley i Percy Shelley – poeta okresu romantyzmu. Nie dziwi nas, że wybrali sobie właśnie to miejsce jako swoją twórczą inspirację. Dzisiaj, spacerując po San Terenzo, można zobaczyć rezydencję, w której niegdyś mieszkali pisarze – Villa Magni. Jest to biała willa nad brzegiem morza, którą wybudowano w XVI wieku jako część klasztoru. Niegdyś stała ponoć nad samym morzem, aż do czasu, kiedy zbudowano tutaj nadmorską promenadę i zmniejszono tym samym piękną piaszczystą plażę. Willa jest dzisiaj w rękach prywatnych, można ją wynająć na swoją kwaterę. A z racji tego, że niegdyś przebywali tutaj sławni pisarze, ceny dzisiaj są nieco wyższe.

liguria-atrakcje

Ponoć San Terenzo powstało jeszcze w starożytności, a na przestrzeni wieków mieszkańcy utrzymywali się głównie z rybołóstwa. Czuć tutaj klimat miejsca, w którym czas zatrzymał się już dawno temu, w którym nie trzeba się spieszyć. Nie ma tutaj mnóstwa zabytków, ale nie o to tutaj chodzi. Tutaj przyjeżdża się, by poczuć prawdziwy, leniwy, nie-komercyjny klimat liguryjskiej wioski. Zobaczysz tutaj sporo kolorowych kamieniczek, a najpiękniejszy widok jest z malutkiego pomostu poniżej zamku położonego na cyplu. Na tym samym cyplu, na którym dumnie stoi zamek jest także jaskinia – Tana dei Turchi, co przypomina cel, w jakim zamek został zbudowany. Miał chronić mieszkańców przed pirackimi napadami Saracenów w średniowieczu. Otwory strzeleckie i fosa rozbudowywano za czasów Republiki Genui.

liguria-san-terenzo

Jeśli do San Terenzo przyjechałeś samochodem, zostaw go na parkingu wzdłuż morza przed wejściem do wioski. Jest tutaj mnóstwo miejsc niebieskich (koniecznie zapłać w parkometrze), Włosi parkują także na miejscach dla skuterów, które są darmowe. Auto zostaw tutaj i dalej, po odwiedzeniu San Terenzo, przespaceruj się nadmorską promenadą do Lerici. Po drodze miniesz uroczą miejską plażę (piaszczysta), która uwielbiana jest przez mieszkańców Lerici i okolic. Nie ma sensu do Lerici jechać autem, jest to bowiem zaledwie 10-15minutowy spacer. A podczas spaceru zwracaj uwagę na tablice upamiętniające wielu poetów, zwycięzców LericiPea Golfo Dei Poeti Award. To kolejny artystyczny akcent dla fanów literatury, który zaczął powstawać tutaj w 2019 roku. 

lerici-co-zobaczyc

Lerici – Liguria poza szlakiem

Urocze Lerici słynie ze swojej romantycznej atmosfery i malowniczego położenia. Kolorowe kamieniczki ulokowane od wzgórza aż do morza – wioska Lerici przepięknie schodzi do morza. W porcie można zobaczyć łódki rybackie – o poranku można tutaj podziwiać rybaków wracających z połowów. A później zjeść świeżą rybę lub owoce morza w jednej z uroczych knajpek w Lerici. Obok głównego placu w Lerici znajdziesz Orario di San Rocco. Zostało ono zadedykowane San Rocco po epidemii dżumy, która miała miejsce w XVI wieku. We wnętrzu możesz podziwiać dzieła lokalnych artystów.

lerici-liguria

Będąc w Lerici na pewno od razu Twoją uwagę przyciągnie majestatyczny zamek, który góruje nad wioską. Zbudowano go na skale i widoczny jest już z oddali. Wybudowano go jeszcze w XII wieku, a na przestrzeni wieków był przedmiotem sporów między Republiką Genueńską a Republiką Pizy. Nic dziwnego, zamek jest potężny i ma strategiczne położenie. Zamek można zwiedzać, w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Paleontologiczne. Są tam różnego rodzaju skamieliny, dinozaury, które zostały znalezione w okolicy. Wstęp kosztuje 6 euro. Bez względu na to, czy planujesz zwiedzać wnętrze zamku czy też nie, warto pod niego podejść, bo widok z tarasu widokowego dookoła zamku jest przepiękny! Możesz tutaj wejść po schodach z portu, ale tuż obok schodów znajduje się także darmowa winda, która zabierze Cię na górę. Przy windzie jest urocza mała kawiarenka, w której napijesz się pysznej włoskiej kawy.

liguria-co-zobaczyc

W Lerici bardzo trudno jest o znalezienie miejsca na samochód. Właśnie dlatego wcześniej napisaliśmy, by zostawić auto pomiędzy San Terenzo a Lerici. Jeśli masz szansę, z Lerici wybierz się na złotą godzinę i zachód słońca do pięknego Tellaro. Poczujesz tam niesamowity klimat, przypominający nieco Cinque Terre i tamtejszą Manarolę. Tellaro jest zaledwie kilka minut drogi autem od Lerici – naprawdę warto.

Tellaro – Liguria na zachód słońca

Perełka, która wciąż nie jest znana, właśnie dlatego nie docierają tutaj tłumy turystów. I to aż dziwi, bo Tellaro bardzo przypomina miejscowości Cinque Terre, jest jednak dużo bardziej kameralne i niezwykle autentyczne. Tellaro to maleńka mieścina wysunięta najbardziej na wschód wybrzeża Ligurii. Za nią zaczyna się już Toskania i zupełnie zmienia się budownictwo, giną charakterystyczne liguryjskie kolorowe wioski i miasteczka.

tellaro-wlochy

Symbolem Tellaro jest ośmiornica i związane jest to z pewną bardzo starą legendą. Przez wieki miasteczka i wioski Ligurii (i nie tylko) padały ofiarą ataków piratów. Nie inaczej miało stać się z Tellato w XVII wieku. Wieża kościoła przez wieki służyła jako wieża obserwacyjna, bowiem z niej widać było świetnie morze i ewentualne zagrożenie nadchodzące od strony morza. Pewnej nocy stróż czuwający na wieży usnął, wtedy też pojawili się tutaj piraci. Stróż jednak śpiąc nie mógł zabić dzwonami, by ostrzec mieszkańców. Mimo to, dzwony zabiły, budząc mieszkańców, którzy zostali zaalarmowani o nadchodzącym zagrożeniu. Gdy mieszkańcy dotarli do wieży, by zobaczyć co się dzieje, okazało się…że na sznurze dzwonów zawiesiła się wielka ośmiornica i to za jej sprawą zabiły dzwony. To ona tym samym ocalić miała miasto przed atakiem piratów. Oczywiście jest to legenda, ale bez względu na to, do dzisiaj ośmiornica jest symbolem Tellaro.

tellaro-wlochy

W Tellaro najlepiej jest zgubić się w tutejszych uroczych uliczkach, zajrzeć do kawiarenek i koniecznie zejść deptakiem w dół, do malutkiego portu. Stając u stóp czerwonego kościoła św. Jerzego z XVI wieku, ujrzysz niesamowity widok na Tellaro. A jeśli jesteś tutaj o złotej godzinie – będziesz zachwycony! Przypomina Cinque Terre, ale dużo bardziej kameralnie, magicznie!

Ruch samochodowy w Tellaro ograniczono strefą tzw. Zona Traffico Limitato. Dlatego też nie możesz tutaj wjechać do centrum samochodem. Nad wioską nieopodal kościoła i cmentarza znajduje się jednak sporych rozmiarów parking, gdzie można zostawić swoje auto. W sezonie należy uiścić opłatę w parkometrze, poza sezonem parking jest darmowy. Dalej zaś zejdziesz w dół do centrum Tellaro schodami. 

liguria-tellaro

Liguria – co jeszcze warto tutaj zobaczyć?

Oczywiście w Ligurii jest dużo więcej do zobaczenia i można spędzić tam wiele tygodni i wciąż się nie nudzić. Sami z resztą wiemy, że wrócimy tam jeszcze nie raz, by odkryć kolejne perełki. Jeśli jesteś w Ligurii na dłużej i zobaczyłeś już Cinque Terre, Golfo dei Poeti, Portovenere zaplanuj także wycieczkę w kolejne, warte odwiedzenia miejsca. Nie zapomnij wtedy o Genui – stąd pochodził sam Krzysztof Kolumb. San Remo i Capo Nero zapewnią Ci fantastyczne widoki, a San Lorenzo al Mare słynie z pięknej plaży. Piękne położenie i kolorowe kamienice w Cervo sprawiają, że uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Ligurii.

Plaża w Sestri Levante uznawana jest za jedną z 10 najpiękniejszych w całych Włoszech! Stąd jest też bliziutko do Cinque Terre. Portofino słynie wśród gwiazd i bogaczy, którzy chętnie przypływają tutaj swoimi luksusowymi jachtami. W połączeniu z pięknymi kolorowymi kamieniczkami i lazurową wodą – robi wrażenie. A w Ligurii jest magicznych miejsc dużo, dużo więcej. I właśnie za to ją tak kochamy, że marzymy, by ponownie tutaj wrócić!

liguria-co-zobaczyc

Liguria NoclegiBooking.com

Wynajem auta – Liguria

O ile po samym Cinque Terre poruszaliśmy się pociągami, tak po innych miejscach w Ligurii jeździliśmy wynajętym autem. To dobre rozwiązanie, by zwiedzić inne urokliwe miejsca w Ligurii, które opisaliśmy Ci wyżej. Jeśli chcesz wynająć auto na podróż dookoła Ligurii, warto rozważyć wynajęcie w Pizie lub La Spezia. Zobacz oferty na wynajem auta w Ligurii:

Dlaczego warto odwiedzić włoską Ligurię?

Liguria to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Oczywiście całe Włochy są wyjątkowe, kraj ten został bowiem niesamowicie obdarzony, każdy znajdzie coś dla siebie. Fani zabytków i historii dotrą do niesamowitych miast i ruin, ci, którzy uwielbiają plaże, znajdą ich pod dostatkiem. Amatorzy zimowego szaleństwa wybiorą się na stoki, a miłośnicy wędrówek ruszą na piękne szczyty. Nie ma wiele takich krajów, jak Włochy. Właśnie dlatego tak uwielbiamy tutaj wracać i odkrywać kolejne zakątki tego pięknego państwa.

liguria-co-zobaczyc

Liguria jest jednak naszym zdaniem perełką, którą trzeba zobaczyć. Dzięki temu, że ulokowana jest w północnej części Włoch, z Polski można tutaj dotrzeć bez problemu samochodem. Bliskość lotnisk – Genua, Piza, Florencja pozwalają na szybkie dotarcie tanimi liniami lotniczymi. Nie brakuje tutaj pięknych miejsc – Liguria to Cinque Terre, ale także wspaniałe Golfo dei Poeti, Portofino, Genua, to bliskość gór. A także Toskanii czy Lombardii. Bez względu na to, czy wybierasz się tutaj zaledwie na kilka dni czy też na dłuższy wypad, możesz mieć pewność, że znajdziesz tutaj mnóstwo uroku i nie wrócisz zawiedziony.

liguria-atrakcje

W Ligurii byliśmy drugi raz – tym razem na przedłużony weekend wybraliśmy się w grudniu. I był to strzał w dziesiątkę. Nie było praktycznie wcale turystów, noclegi były tańsze, tak samo wynajęcie samochodu. W wielu miejscach byliśmy całkiem sami. A do tego w ciągu dnia przyjemnie świeciło nam słońce. W szczycie sezonu turystycznego nasze wrażenia mogłyby być nieco inne, ale świadomie wybieramy na takie miejsca właśnie jesień i zimę – łatwiej i taniej jest wtedy zwiedzać. Jednak nawet w wysokim sezonie część Ligurii zwana Golfo dei Poeti nie jest tak oblegana jak Cinque Terre. Właśnie dlatego nie zapomnij się tutaj wybrać!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty na blogu!
  • Koniecznie zobacz nasz wpis o Cinque Terre – znajdziesz w nim gotowy plan podróż
  • Zobacz także nasze przewodniki po Malcie – interaktywne kompendium wiedzy o tym kraju!
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

13 komentarzy

Kasia - kasai.eu podróże w sieci 9 stycznia, 2022 - 7:50 pm

Uwielbiam Wasze relacja – jakbym zwiedzała razem z Wami – piękne zdjęcia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 stycznia, 2022 - 1:43 pm

Bardzo nam miło! Liguria sama się fotografuje, jest przepiękna!

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 10 stycznia, 2022 - 9:27 am

Wracają wspomnienia sprzed kilku lat… 🙂 chętnie bym tam wróciła, a na razie jest to możliwe dzięki Waszym relacjom 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 stycznia, 2022 - 1:44 pm

Bardzo nam milo, że mogliśmy Cię zabrać do Ligurii 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 10 stycznia, 2022 - 1:43 pm

Te miasteczka są przepiękne, a na Waszych zdjęciach aż bajkowe 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 stycznia, 2022 - 1:45 pm

Cała Liguria jest po prostu bajkowa! Naprawdę warto się wybrać! 🙂

Odpowiedz
Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata 10 stycznia, 2022 - 1:43 pm

Przepiękne zdjęcia i relacja! Uwielbiam Twój styl pisania.

Odpowiedz
rudeiczarne 10 stycznia, 2022 - 1:45 pm

Bardzo nam miło! Mamy nadzieję, że Liguria Cię kiedyś do siebie zwabi 🙂

Odpowiedz
Magda 10 stycznia, 2022 - 1:49 pm

Dajecie tyle świetnych propozycji że życia nie starczy na to wszystko 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 11 stycznia, 2022 - 1:27 pm

Życia na pewno nie starczy, by zobaczyć cały świat, ale wystarczy, by zobaczyć jego dużą część 🙂

Odpowiedz
Ilona 15 stycznia, 2023 - 8:51 am

Wybieramy się w tym roku do Liguri -niestety termin wakacyjny, bo nie mamy innej możliwości. Noclegi na tydzień mamy zarezerwowane w Genui i stamtąd planujemy wypady na zwiedzanie. Zobaczymy co uda się zobaczyć bo będziemy poruszać się bez samochodu 🙂 Zdjęcia bajkowe i mnóstwo cennych informacji jak zwykle 😍 Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Małgorzata 31 marca, 2022 - 12:58 pm

Bardzo zachęcające opisy. A zdjęcia same zapraszają do odwiedzenia Ligurii. Marzą mi się Włochy we wrześniu, rozpatruję właśnie Ligurię z Cinque Terre. Gdzie szukać niedrogich noclegów (na chwilę obecną 1 osoba)? Możecie polecić jakieś miejsca? Pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 31 marca, 2022 - 1:14 pm

Polecamy noclegi w Levanto – są dużo tańsze niż w samym Cinque Terre, a do pierwszej miejscowości w Cinque Terre jest stamtąd zaledwie 3min pociągiem. Ceny noclegów w Cinque Terre są bardzo wysokie, a wieczorami, po zachodzie słońca nie ma tam za wiele do zrobienia. Dobrym pomysłem jest także La Spezia, choć jest już znacznie mniej kameralna niż Levanto.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej