jerash-tlo

Zwiedzanie Jordanii – Madaba, Góra Nebo, Jerash

przez Rudeiczarne Travel Blog

Planujesz podróż i zwiedzanie Jordanii? Zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć, poza Petrą i pustynią Wadi Rum? Szukasz inspiracji i dodatkowych atrakcji w Jordanii, które trzeba zobaczyć? Jordania to znacznie więcej niż tylko wspaniała Petra i Wadi Rum!

Ten post zabierze Cię do trzech wyjątkowych miejsc i uzupełni Twoje zwiedzanie Jordanii! Zabieramy Cię do Madaby, na Górę Nebo i do Jerash! A to wszystko w promieniu 40 km od stolicy- Ammanu. Przekonaj się sam, dlaczego warto się tam wybrać!

zwiedzanie-jordanii-jerash

Zwiedzanie Jordanii – czy Jordania to tylko Petra?

Większość osób kojarzy Jordanię dzięki pięknej Petrze i pustyni Wadi Rum. W poprzednim jordańskim poście opowiadaliśmy o zamkach w Jordanii. Pokazaliśmy tym samym, że w Jordanii jest dużo więcej do zobaczenia i warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Ten post zabierze Cię do trzech kolejnych miejsc w Jordanii, które warto odwiedzić. I pokaże Ci także, dlaczego powinieneś tutaj przyjechać. Gotowy? Zabieramy Cię do Madaby, na Górę Nebo i do Jerash!

jordania-jerash

Zwiedzanie Jordanii – Madaba 

Madaba to miasto nieopodal Morza Martwego, jeśli więc zatrzymasz się na kąpiele w Morzu Martwym, do Madaby będziesz mieć rzut beretem! Jest także oddalona o zaledwie 30km od stolicy Jordanii – Ammanu!

Madaba jest miastem muzułmańsko-chrześcijańskim. Zobaczysz tutaj meczety stojące tuż obok kościołów chrześcijańskich. Co ciekawe, w tutejszych kościołach Biblia pisana jest w języku arabskim, od prawej do lewej strony. Warto zaglądnąć do środka, leżą zawsze w każdym z kościołów w ławkach.

madaba-pismo-swiete

Chrześcijanie dotarli do Madaby jeszcze w V wieku. Ostatecznie jednak, po zajęciu Jordanii przez Umajjadów w VII wieku, większość ludności mieszkającej tutaj była zmuszana do przechodzenia na islam. Jeśli się jednak nie godzili, musieli płacić ogromny haracz lub czekała ich śmierć. Warto o tym poczytać i posłuchać opowieści lokalnych w tutejszym kościele Jana Chrzciciela. Po pogromie chrześcijan w Karak i licznych trzęsieniach ziemi, Madaba opustoszała na wiele setek lat.

Dzisiaj warto tutaj pospacerować po mieście, które jest teraz miksem muzułmańsko-chrześcijańskim. Wszystkie religie żyją ze sobą dziś w zgodzie i wspólnie, pokojowo egzystują. Kościoły obok meczetów, wzajemny szacunek i równe prawa.

madaba-meczet

Zwiedzanie Jordanii – Mozaikowa Mapa Ziemi Świętej w Madabie

Dlaczego jeszcze warto tutaj zaglądnąć? Madaba do mozaikowe serce Jordanii! To właśnie tutaj zobaczysz najstarsze, zachowane mozaiki geograficzne na świecie! Nie zapomnij więc odwiedzić tamtejszej prawosławnej świątyni św. Jerzego, gdzie na posadzce zobaczysz mozaikową mapę Ziemi Świętej. Pochodzić ma ona z VI w. i spora jej część przetrwała, dzięki czemu możesz ją podziwiać do dzisiaj. Mozaika jest także najstarszą mozaikową mapą Bliskiego Wschodu i Ziemi Świętej. Pokazuje m.in. Jerozolimę, Morze Martwe, Jezioro Galilejskie.

zwiedzanie-jordanii-mozaiki-madaba

Z racji wielu trzęsień ziemi, Madaba została opuszczona i mozaika przez wieki pozostawiona była sama sobie. Odkryto ją dopiero w 1884 roku, pracując nad budową tutaj nowej cerkwi. Mozaika jest na tyle dokładna, że pozwoliła archeologom i historykom odkryć kolejne zabytki, np. miasto Aszkelon i zabytki na starym mieście w Jerozolimie.

Mozaika położona jest na posadzcie w Cerkwii św. Jerzego, ogrodzona dookoła barierkami, by jej nie zniszczyć. Bilet wstępu do cerkwii kupuje się w kasie na prawo od Cerkwii – nie jest wliczony w Jordan Pass, ale kosztuje 1-2 JOD.

Pamiętaj, że Madaba sama w sobie słynie z wyrobów pięknych mozaiek. Istnieje tutaj dzisiaj wiele szkół wyrobów mozaikowych, a w sklepach można kupić mnóstwo ręcznie robionych mozaiek. Świetna pamiątka z Jordanii! Biżuteria, ceramika, pamiątki (magnesy, obrazki) – wszystko z mozaikami!

Zwiedzanie Jordanii – Góra Nebo

Góra Nebo jest bardzo blisko Madaby, więc warto oba miejsca ze sobą połączyć! Jest to miejsce pielgrzymek chrześcijan, Żydów, muzułmanów, ale bez względu na to, jakiego jesteś wyznania, warto tam pojechać! Jeśli nie wiesz, to właśnie stąd, z góry Nebo Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. Nie było mu jednak nigdy dane postawić na niej swojej stopy. Na szczycie góry Nebo znajduje się dzisiaj małe, bizantyjskie sanktuarium Mojżesza. A w jego wnętrzu… fantastyczne mozaiki! Część sanktuarium jest ruinami, z czasem jednak pod koniec VII wieku zostało ono rozbudowane.

zwiedzanie-jordanii-gora-nebo

W dziejach historycznych był okres, kiedy zakazywano pokazywania np. na mozaikach ludzi, zwięrząt. Wiele z mozaiek na Górze Nebo przedstawiają tak ludzi jak i zwierzęta, istniało więc ryzyko ich zniszczenia. By te piękne dzieła mogły przetrwać ruch niszczenia dzieł przedstawiających organizmy żywe, przykryto je kolejną warstwą mozaiek. Te na wierzchu przedstawiały jedynie wzory geometryczne, były więc dozwolone. I dzięki temu, były wspaniałą ochroną dla tych dzieł, które były pod nimi. Właśnie dzięki temu możemy je dzisiaj podziwiać! Nikt bowiem nie niszczył mozaiek przedstawiających wzory geometryczne, nie mając świadomości, co się pod nimi kryje. Mozaiki znajdują się we wnętrzu tutejszego sanktuarium.

Na Górę Nebo warto wybrać się także ze względu na widok! Przy dobrej widoczności widać stąd ponoć Morze Martwe, a czasem nawet Jerozolimę! Znajdziesz tutaj także polski akcent! W 2000 roku polski Papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Jordanii i na górę Nebo właśnie! Dzisiaj, jako hołd dla niego i tej wizyty, na Górze Nebo stoi pomnik przypominający o tej wizycie i jej symbolicznym znaczeniu nie tylko religijnym, ale także politycznym i ekumenicznym.

Zwiedzanie Jordanii – rzymskie ruiny Jerash

Jordańskie miasto Jerash, nazywane jest po polsku Dżerasz/Dżarasz i znajduje się ok. 50 km od stolicy Jordanii. Naszym zdaniem zwiedzanie Jordanii bez zobaczenia Jerash jest niekompletne. Dlaczego? Przekonasz się o tym niżej!

Miasto 1000 kolumn, Pompeje Bliskiego Wschodu! Jerash to jedno z największych i najlepiej zachowanych miast starożytnego Rzymu. Miasto za czasów grecko-rzymskich nazywane było Geraza i przeżywało swoje najpiękniejsze lata! Do dziś historycy nie są zgodni co do tego, kiedy powstało Jerash, mówi się jednak o IV wieku p.n.e. i rozkazie zbudowania miasta od Aleksandra Wielkiego. Czasy świetności przypadać miały zaś na II w. i rzymskiego cesarza Trajana.

zwiedzanie-jordanii-jerash

Było jednym z najpotężniejszych miast antycznego Rzymu aż do momentu spustoszenia przez wojska perskie w VII wieku, a dalej po ogromnym trzęsieniu ziemi w VIII wieku. Geraza została zapomniana i opuszczona na wieki, w zasadzie aż do XIX wieku!

Jakim cudem Geraza tak doskonale się zachowała? Przez wieki była zakopana w ziemi! Dlatego nie była tknięta przez człowieka, podobnie jak Petra. Antyczną Gerazę odkrył niemiecki podróżnik przemierzajacy Jordanię w XIX wieku.

jerash-w-jordanii

Zwiedzanie Jordanii – Jerash dzisiaj

Zwiedzanie Jordanii bez zobaczenia Jerash jest naszym zdaniem niekompletne. Dzisiaj po wschodniej stronie zbocza leży współczesne, typowo arabskie Jerash. Natomiast zachodnia strona to antyczne ruiny miasta Geraza. Ogromny teren archeologiczny, które robi wrażenie na każdym podróżnym. Mówi się, że spora jego część jest wciąż zakopana pod dzisiejszym miastem Jerash i pod tamtejszymi domami. Przez co tak naprawdę nigdy nie zobaczymy Gerazy w pełnej okazałości. Ale to, co można zobaczyć jest sporych rozmiarów i zapewni Ci atrakcję na najwyższym poziomie.

Najważniejsze spośród atrakcji to Brama Hadriana, Brama Filadelficka, hipodrom, teatr północny i południowy, świątynie Zeusa i Artemidy, Owalne Forum z kolumnadą, a także tetrapylon i ruiny kościołów chrześcijańskich. Ale jest tam dużo więcej niż to, co wymieniliśmy. Przy wejściu do Jerash nie zapomnij wziąć sobie mapki atrakcji, gdzie będą wszystkie zaznaczone.

Nie próbuj pominąć kolumn, z których Jordańczycy są bardzo dumni! Dzieciaki mogą ciągnąć Cię, byś zrobił sobie zdjęcie. Według nich to jedyne miejsce na świecie, gdzie można równocześnie złapać 5 kolumn w jednym kadrze 🙂

zwiedzanie-jordanii-kolumny-jerash

Bilet do Jerash kosztuje 10 JOD. Pamiętaj jednak, że kupując Jordan Pass, bilet ten będzie zawarty w jego ramach. Jeśli masz auto, parking jest zlokalizowany tuż przed wejściem do ruin Jerash. Pamiętaj także, by sprawdzić godziny otwarcia, te zmieniają się w zależności od pory roku, dnia tygodnia (piątki + święta), a także inne godziny są w czasie Ramadanu.

Zwiedzanie Jordanii – Madaba, Góra Nebo i Jerash – czy warto?

Czy Jordania to tylko Petra i Wadi Rum? Czy na zwiedzanie Jordanii wystarczą 3-4 dni? Absolutnie nie! Oczywiście, jeśli interesuje Cię wyłącznie Petra i Wadi Rum to wystarczy, ale czy w ten sposób będziesz mógł poznać historię i kraj w sposób kompletny? Niestety nie, a Jordania to nie tylko Nabatejczycy.

W poprzednim poście pisaliśmy o jednym z nieoczywistych miejsc w Jordanii czyli o jordańskich zamkach, w tym zamkach krzyżowców. Kolejnymi miejscami, które są wyjątkowe i niestety wciąż omijane jest Madaba, Góra Nebo i Jerash. O ile miejsca są znane wśród podróżników, którzy są tutaj na nieco dłużej, a także wśród pielgrzymów, tak wciąż nie każdy ma świadomość, że historia Jordanii jest tak bogata. Że mamy tutaj potężne rzymskie antyczne ruiny, że tu tutaj Mojżesz zobaczył z góry Nebo Ziemię Obiecaną, że to tutaj jest najstarsza mozaikowa mapa Ziemi Świętej! Nie musisz być pielgrzymem, by chcieć to zobaczyć, są to piękne miejsca z wyjątkową historią, bez względu na Twoje wyznanie! A do tego, wiedziałeś, że w Jordanii jest tak bardzo różnorodnie? Tak i 3-4 dni to na Jordanię zdecydowanie za mało!

Wydawać by się mogło, że w Jordanii zobaczyć można jedynie pustynie, a tutejsze miasta to nic ciekawego. Nic bardziej mylnego! Z miast i dzięki rozmowom z tubylcami, można się dowiedzieć rzeczy, których nie ma w żadnych przewodnikach, można spróbować smakołyków, których nie serwują nigdzie indziej. I zobaczyć perełki, które sprawiają, że Jordania jest tak wyjątkowym krajem!

Zwiedzanie Jordanii – Zobacz nasz vlog!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

42 komentarze

Patrycja Czubak 20 maja, 2020 - 3:01 pm

Te ruiny zrobiły na mnie największe wrażenie. 🙂

Odpowiedz
Popisane 20 maja, 2020 - 8:04 pm

Wow, te widoki i budowle… Zupełnie inne niż te europejskie, jakie znamy. Mam nadzieję kiedyś odwiedzić tamte zakątki świata.

Odpowiedz
rudeiczarne 21 maja, 2020 - 10:28 am

Trzymamy mocno kciuki, bo w Jordanii naprawdę jest co robić i podziwiać 🙂 I jest zupełnie inaczej niż w Europie!

Odpowiedz
rudeiczarne 21 maja, 2020 - 10:27 am

na nas także! I nie spodziewaliśmy się, że jest to tak ogromny teren!

Odpowiedz
Candy Pandas 20 maja, 2020 - 3:38 pm

Cudownie 🙂 Wy to wiecie co pokazać aby zainteresować czytelnika 😀 <3

Odpowiedz
rudeiczarne 21 maja, 2020 - 10:28 am

Cieszymy się, że się to udało! 🙂

Odpowiedz
Matt 20 maja, 2020 - 8:06 pm

Trzeba przyznać, że widoki niesamowite. Można poczuć taki starożytny klimat ?

Odpowiedz
rudeiczarne 21 maja, 2020 - 10:29 am

Oj tak! I ile z tych ruin znajdować się musi pod dzisiejszym miastem Jerash! Pewnie nigdy nie dowiemy się, jak ogromna musiała byc starożytna Geraza 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 21 maja, 2020 - 10:18 am

Podobają mi się mozaiki, coś pięknego, jeżeli jeszcze ktoś to potrafi robić, widziałam różne 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 21 maja, 2020 - 10:31 am

W Madabie po dziś dzień robią ręcznie mozaiki 🙂 Kosztują dość sporo, ale nic dziwnego, misterna i czasochłonna praca 🙂

Odpowiedz
Koralina 21 maja, 2020 - 11:45 am

najbardziej zainteresowały mnie te rzymskie ruiny. mimo odmienności bardzo pasują do tego miejsca

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2020 - 10:12 am

Wyglądaja przepięknie, szczególnie w sercu arabskiego miasta – bardzo ciekawy kontrast, a i są świetnie zachowane!

Odpowiedz
Magda 21 maja, 2020 - 7:15 pm

Fajne ciekawostki na temat tego miejsca, czuję się zachęcona do odwiedzenia ?

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2020 - 10:13 am

Bardzo nas to cieszy! 🙂 Będą jeszcze 2 posty o Jordanii, by wyczerpać temat i by nic podróżnych podczas wizyty w Jordanii nie zaskoczyło 🙂

Odpowiedz
Ania 21 maja, 2020 - 11:01 pm

Ach to moje marzenie, piękne macie widoki

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2020 - 10:14 am

Koniecznie musisz się kiedyś wybrać! 🙂

Odpowiedz
bo szczęście to ciastki czyli panna Anna pisze 22 maja, 2020 - 10:09 am

Jak fajnie, że znowu do Was trafiłam. 🙂 uwielbiam wasze zdjęcia, relacje na Instagramie, ale to już wiecie. 🙂 super, że odwiedzacie takie wbrew pozorom nieoczywiste, oryginalne miejsca. I dobrze, że jesteście. 🙂 tyle wiedzy jest przekazane w waszych postach, że aż chce się tam jechać. No i ta Jordania nie jest aż taka zła i wygląda zachęcająco 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2020 - 10:16 am

Jordania jest wspaniała i przede wszystkim bardzo bezpieczna i pełna wspaniałych ludzi 🙂 Mamy nadzieję, że się kiedyś skusisz na swoja własną jordańską przygodę, bo naprawdę warto! I dziękujemy bardzo za tyle miłych słów, dawka motywacji na kolejny dzień od Ciebie, która bardzo wiele dla nas znaczy! Pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Bohojło / Esencja 22 maja, 2020 - 10:43 am

Cudowna ściągawka. Jordania od kilku lat jest bardzo popularna i nic dziwnego, bo jest piękna. Nie mam jej w swoich najbliższych planach podróżniczych, ale nie twierdzę, że to się nie zmieni. Zaraz… chyba musimy z tym trochę poczekać… #coronareality

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2020 - 7:51 am

Poczekamy wszyscy cierpliwie i ruszymy w świat 🙂 I kto wie, może właśnie wtedy nagle okaże się, że Jordania jednak jest w Twoich planach? 🙂 Życie potrafi zaskakiwać!

Odpowiedz
Monika Flok 22 maja, 2020 - 9:13 pm

Nie planuję tam podróży..no dobra nie planowałam…przed przeczytaniem tej Waszej wspaniałej recenzji 🙂 nie recenzji..to pokazanie czegoś co mym oczom nigdy nie było znane..pokazanie w taki sposób ze zapragnęłam kiedy tam być…ej! pytanie mam… hm nie potrzebujecie kogoś do noszenia waszym walizek podczas tych podróży?> z chęcią tak na miesiąc posłużę bezpłatna pomocą ..tylko pozwólcie mi towarzyszyć Wam;)
ps. nie możecie odmówić swojej polskiej sąsiadce;)

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2020 - 12:25 pm

Haha ale urocze słowa! 🙂 Nie musisz nam nic nosić, zawsze mamy ze sobą minimum – plecak podręczny mieszczący się pod siedzeniem. Więc obejdzie się bez noszenia, ale możesz dołączyć 🙂
I strasznie nas cieszy, że udało się zmienić Twoje nastawienie do Jordanii – widzisz, jest tutaj tyle do zobaczenia, że ciężko zliczyć! My po trzech pobytach w Jordanii, już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty w tym wspaniałym kraju – zawsze udaje się odkryć coś nowego, o czym wcześniej nie słyszeliśmy 🙂
Pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje z dzieckiem 24 maja, 2020 - 3:09 am

Po takich wpisach można stwierdzić, że nasz świat jest piękny i różnorodny

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2020 - 12:22 pm

Jest, zdecydowanie jest i ciągle tyle miejsc do odkrycia! 🙂

Odpowiedz
Zapowiedz 25 maja, 2020 - 1:09 pm

Kurcze! Do tej pory jakoś nigdy nie myślałam o podróży do Jordanii i tak się teraz zastanawiam – dlaczego? Dziękuję za tę podróż i już czekam na kolejną odsłonę! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2020 - 3:39 pm

Mamy nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu pokażemy tutaj nie-sławny Amman – miejsce fascynujące, ale przez bardzo wielu omijane. A szkoda! Zapraszamy za kilka dni 🙂

Odpowiedz
Kinga - kingagajatravels.pl 25 maja, 2020 - 2:43 pm

Ja chcę do Jordanii!!! Czytając ten wpis przypomniało mi się Wasze slajdowisko w Krakowie, podczas którego słuchałam Waszych przygód z ogromnym zaciekawieniem.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2020 - 3:41 pm

A my wciąż czekamy, aż się tam wybierzesz 🙂 Będziemy Cię jeszcze troszkę kusić, żebyś nie zapomniała o pięknej Jordanii! 🙂
Bardzo miło wspominamy to slajdowisko 🙂

Odpowiedz
MarTaS 25 maja, 2020 - 7:12 pm

Phi sama bym sobie z tymi kolumnami zdjęcie zrobiła, chociaż dzieckiem to byłam jakieś 40 lat temu 😉 Piękne widoki 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 maja, 2020 - 10:24 am

Robią wrażenie, każdy takie zdjęcie musi przywieźć z Jerash, obowiązkowo! 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 26 maja, 2020 - 5:13 pm

Wszystkie religie żyją sobie w zgodzie i to jest wspaniałe.
Rzymskie ruiny niesamowite i szczerze, to ja lubię takie kupy kamieni i mogę tam chodzić godzinami. Zawsze Jordanię mieliśmy w planach, ale tyle tych planów, a teraz tylko mapy i blogi zostały.
Cudowny wpis jak zawsze u Was, potraficie wspaniale wszystko przedstawić.
Teraz nie wiem, Malta,Jordania,Szwajcaria,Cypr itd…jak tak dalej będzie zacumuje na Waszym blogu i to mi wystarczy 🙂
Uściski !!!! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 27 maja, 2020 - 9:59 am

Nie ma mowy, tutaj możesz czerpać inspiracje i ciekawostki, ale musisz sama ruszyć w drogę i zobaczyć na własne oczy! Tyle kierunków na Ciebie czeka, a żadne zdjęcie i film nie pokaże tego, co zobaczysz na własne oczy 🙂
I Jordania na Was czeka cały czas, naprawdę warto się tam wybrać, bo jest wspaniała! 🙂
Ściskamy mocno!

Odpowiedz
Anna 26 maja, 2020 - 6:59 pm

To nie tylko Petra…Ale Petra zrobiła na mnie największe wrażenie!

Odpowiedz
rudeiczarne 31 maja, 2020 - 7:39 pm

Robi ogromne wrażenie, to fakt! 🙂 Każdy inaczej odbiera, nam się bardzo podobała, ale w zestawieniu z Wadi Rum – na nas czerwona pustynia zrobiła jeszcze większe wrażenie!

Odpowiedz
Viola z My British Journey 26 maja, 2020 - 9:17 pm

Oj chyba szybko nie wyszłabym z tego starożytnego miasta, pamietam do dziś jak wielkie wrażenie zrobiły na mnie Pompeje a tutaj, ogrom i potęgę miasta widać nawet dziś a co dopiero w czasach jego świetności. Zdecydowanie Jordania to miejsce warte odwiedzenia i tak, zgadzam się nie można jej odbębnić w ciągu 3 dni. Kolejna wspaniała relacja i kolejne miejsce zapisane na mojej liście marzeń.
Pozdrawiam Was serdecznie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 31 maja, 2020 - 7:36 pm

Mamy nadzieję, że garść jordańskich wpisów zachęci Cię do Twojej własnej jordańskiej przygody, Violu! I wtedy już będziesz wiedzieć, że Jordania zasługuje na znacznie więcej czasu niż szybkie 3 dni. Tutaj zawsze jest co robić i nas po trzech wizytach w tym kraju, wciąż zaskakuje i zachwyca. Niesamowity kawałek historii, która tak pięknie się tutaj przeplata!
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 27 maja, 2020 - 7:44 pm

też byliśmy we wszystkich tych miejscach ….. żałuję jednak, ze zamiast nieciekawej moim zdaniem Madaby nie zobaczyliśmy jeszcze więcej kanionów i szlaków w Rezerwacie Dana

Odpowiedz
rudeiczarne 31 maja, 2020 - 7:34 pm

My też żałujemy Rezerwatu Dana. Ale wrócimy do Jordanii, tak jak już zdążyliśmy kilka razy wrócić. Nam Madaba podobała się głównie ze względu na to, że sporo czasu tam spędziliśmy na rozmowach z lokalsami, w tym na rozmowach o prześladowaniu chrześcijan. Bardzo wiele się można tam właśnie na ten temat dowiedzieć

Odpowiedz
Zastrzyk inspiracji 1 czerwca, 2020 - 7:34 am

Jestem zachwycona. Pięknie to wszystko wygląda! Te wyraziste kolory, historyczne budynki. To czarno-białe zdjęcie jest genialne. Muszę przyznać, że patrząc na te wszystkie zdjęcia mam wrażenie, że jest tam po prostu bardzo klimatycznie… 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 czerwca, 2020 - 12:17 pm

Jest niezwykle klimatycznie 🙂 I też lubimy czarno-białe zdjęcia, ale ich większość trzymamy dla siebie, jako sentymentalną pamiątkę 🙂 Mamy wrażenie, że to jedno z tych miejsc na ziemi, z której nie da się wrócić bez zachwytu! 🙂

Odpowiedz
Asia 1 czerwca, 2020 - 8:18 am

Mieliśmy tam być pod koniec marca. Liczę na to, że przyjdzie czas że uda nam się w końcu dotrzeć do Jordanii.

Odpowiedz
rudeiczarne 1 czerwca, 2020 - 12:18 pm

Trzymamy mocno kciuki! Też mieliśmy być kolejny raz w marcu, ale już się nie udało i tylko czekamy, aż znowu będzie można ruszyć do ukochanej Jordanii!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej