jordan-pass

Jordan Pass w Jordanii- czy warto i po co kupić Jordan Pass?

przez rudeiczarne

Wiele osób jadących do Jordanii, zastanawia się, czy warto zainwestować w Jordan Pass w Jordanii. Sami przed naszą podróżą staliśmy przed tym samym dylematem. I zastanawialiśmy się, czy rzeczywiście warto zdecydować się na Jordan Pass? Czy w ten sposób zaoszczędzimy na wstępach czy raczej nie warto go kupować? Ten post odpowie na Twoje wątpliwości i podpowie Ci, jak działa Jordan Pass, ile kosztuje i jak go kupić. Przekonaj się sam!

jordan-pass-w-jordanii

Jordan Pass w Jordanii – co to jest?

Jordan Pass jest to specjalny bilet, który kupuje się online przed wyjazdem do Jordanii. W jego ramach zawarte są bilety wstępu do ok. 40 atrakcji turystycznych w całej Jordanii, w tym także bilet do Petry. Prócz tego Jordan Pass zawiera w sobie także opłatę wizową, więc posiadając Jordan Pass, nie musisz płacić dodatkowo za wizę!

Co ważne, Jordan Pass ważny jest przez 12 miesięcy od zakupu, ale… od jego pierwszego użycia masz 14 dni. Oznacza to, że gdy po raz pierwszy użyjesz Jordan Pass w jednej z atrakcji turystycznych, możesz go używać tylko przez następne 14 dni. Nie możesz użyć Jordan Pass ponownie, wracając do Jordanii kilka miesięcy później. Zaś wiza z Jordan Pass ważna jest na 30 dni. Pamiętaj, że Jordan Pass nie zwalnia z opłaty wyjazdowej z Jordanii (10 JOD), jeśli będziesz opuszczał Jordanię drogą lądową lub morską, np. do Izraela.

Prócz tego, w ramach Jordan Pass w Jordanii możesz pobrać sobie specjalną aplikację, która może być Twoim mini przewodnikiem w trakcie zwiedzania Jordanii. Jordan Pass możesz mieć ze sobą w wersji wydrukowanej, ale możesz także mieć go na swoim telefonie. Każdy Jordan Pass zaopatrzony jest w spersonalizowany kod, który można skanować w trakcie zwiedzania. Osobiście polecamy jednak mieć ze sobą drukowaną wersję. Nie wszędzie w Jordanii mają przyrządy do skanowania biletów i używają tradycyjnego dziurkacza.

Jordan Pass w Jordanii – ile to kosztuje

Cena Jordan Pass zależy od tego, na ile dni chcesz wybrac się do Petry. Maksymalnie możesz wybrać Jordan Pass z wejściem do Petry na 3 dni. Jordan Pass nie należy do najtańszych. Ale! Jeśli przeliczysz sobie bilet wstępu do Petry, opłatę wizową i bilety wstępu do kilku innych miejsc, które planujesz odwiedzić, łatwo dojdziesz do wniosku, że przy zakupie Jordan Pass jesteś w stanie sporo zaoszczędzić. To są bowiem największe koszta podczas podróży do Jordanii.

jordania-jordan-pass-paszport

Ceny Jordan Pass

  1. 70 JOD – Jordan Pass z 1-dniowym wejściem do Petry
  2. 75 JOD – Jordan Pass z 2-dniowym wejściem do Petry
  3. 80 JOD – Jordan Pass z 3-dniowym wejściem do Petry.

Co ważne, jeśli planujesz się wybrać także na Petra by Night – niestety Jordan Pass nie zawiera wejścia do Petry kilka razy dziennie! Jeśli więc spędzasz dzień w Petrze, później wychodzisz z niej i chcesz wrócić wieczorem tego samego dnia – będziesz musiał zapłacić za dodatkowy wstęp do Petry. Bilet dzienny bowiem obowiązuje na jednorazowe wejście. Nie możesz na nim wrócić tego samego dnia/wieczoru. Jeśli więc bardzo zależy Ci na Petra by Night, warto wtedy rozważyć Jordan Pass na dodatkowy dzień w Petrze, który będzie zabrany z Twojego Jordan Pass wieczorem. Ostatecznie w przypadku Jordan Pass jest to jedynie 5 JOD różnicy między ilością dni w Petrze.

petra-swiatynia-z-flaga

Co jest zawarte w ramach Jordan Pass w Jordanii?

Karta Jordan Pass przede wszystkim zwalnia Cię z opłat do 40 atrakcji dookoła Jordanii. Najważniejsze z nich to zdecydowanie Petra, Wadi Rum, Jerash, zamki Kerak, Shobak, zamki pustynne itd. Całą listę znajdziesz na oficjalnej stronie Jordan Pass, na której można kupić bilet. Pamiętaj, że jeśli planujesz wybrać się także do miejsca chrztu Chrystusa, Jordan Pass nie zawiera w swojej cenie wstępu do tego miejsca. Ale kupując Jordan Pass możesz zaznaczyć, że chcesz się tam wybrać. Wtedy dostaniesz zniżkę na bilet wstępu – 8 JOD zamiast 12 JOD na miejscu.

Zdecydowanie najważniejszym wstępem zawartym w ramach Jordan Pass jest Petra. Bilet wstępu do Petry, kupiony indywidualnie w Wadi Musa, kosztuje naprawdę sporo. Za bilet jednodniowy jest to 50 JOD (ok. 280zł), dwudniowy to 55 JOD, trzydniowy 60 JOD. Jeśli planujesz także wybrać się do Jerash, jest to 10 JOD, a wstęp na pustynię Wadi Rum kosztuje 5 JOD. Dodaj do tego zamki, których wstępy to ok. 1-3 JOD i ammańską cytadelę i wychodzi niezła kwota.

Do tego wszystkiego, Jordan Pass w Jordanii zwalnia Cię z opłaty 40 JOD za wizę wjazdową do Jordanii. Dzięki temu, prócz biletów wstępu, oszczędzasz także dodatkowe pieniądze, które musisz wydać na wizę. Kalkulacja zdaje się więc dość prosta.

Wiza do Jordanii – jak wjechać do Jordanii?

Normalnie wiza turystyczna do Jordanii na 30 dni kosztuje 40 JOD i można ją kupić na miejscu, np. na lotnisku. Jeśli jednak wjeżdżasz do Jordanii w Aqabie, wiza jest tam darmowa. Pamiętaj jednak, że warunkiem darmowej wizy w Aqabie jest spędzenie w Jordanii przynajmniej 3 dni i 2 nocy! W przeciwnym wypadku przy wyjeździe będziesz musiał dokonać opłaty wizowej.

jordan-pass-w-jordanii-aqaba

Jeśli lądujesz w Ammanie, będziesz musiał kupić wizę na lotnisku lub pokazać Jordan Pass. Wtedy celnik bez problemu wbija Twoją pieczątkę. Tutaj uważaj, nie każdy celnik zezwala na płatność kartą za wizę – mogą kazać Ci zapłacić w gotówce. Wtedy wybierz trochę gotówki w bankomacie, nie wymieniaj pieniędzy w lotniskowym kantorze! Prowizja jest ogromna.

Jest jednak jeszcze jedna opcja, by uniknąć opłaty wizowej. Jeśli lądujesz w Ammanie i w ciągu 48 h dotrzesz do Aqaby – czyli specjalnej strefy ekonomicznej, możesz wjechać do Jordanii za darmo. Warunkiem tego jest wizyta w ciągu max 48 h w biurze wizowym ASEZA w Aqabie. Na lotnisku w Ammanie wystarczy, że powiesz, że jedziesz prosto do Aqaby i nie powinni wymagać od Ciebie opłaty wizowej. Jedziesz bowiem prosto do strefy ekonomicznej w Aqabie, gdzie wiza jest darmowa. Pamiętaj jednak, masz 48 h! Jeśli nie pojawisz się w biurze ASEZA w ciągu 48 h, przy wyjeździe z Jordanii, musisz uiścić całą opłatę wizową + 1.50 JOD za każdy dzień pobytu bez wizy. W praktyce jednak zdarza się, że nikt nie pyta przy wylocie o papier wystawiony przez buiro ASEZA w Aqabie 🙂

jordan-pass-w-jordanii-flaga

Wiza do Jordanii a Jordan Pass

Ostatecznie jednak, jeśli posiadasz Jordan Pass, nie musisz płacić dodatkowo za wizę. Pokazujesz swój Jordan Pass na granicy/lotnisku i dostajesz pieczątkę wjazdową do Jordanii. Uprawnia Cię to do jednorazowego pobytu 30-dniowego w Jordanii. Tym samym, posiadając Jordan Pass, oszczędzasz 40 JOD, które musiałbyś wydać na wizę. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczynasz podróż od Aqaby, wtedy opłata wizowa Cię nie obowiązuje. Wiza dwukrotnego wjazdu, ważna na 3 miesiące, kosztuje 60 JOD.

jordan-pass-w-jordanii-aqaba-nurkowanie

Jordan Pass w Jordanii – jak kupić?

Kartę Jordan Pass kupujesz online na stronie inernetowej https://www.jordanpass.jo/Pamiętaj, że Jordan Pass przynależy do 1 osoby! Bowiem kupując Jordan Pass, wpisujesz swoje imię, nazwisko, a także numer paszportu. Podczas zwiedzania i korzystania z Jordan Pass, sprawdzane także będą Twoje dokumenty, które widnieją na samym Jordan Pass. Pamiętaj więc, by mieć je zawsze przy sobie. Sam proces jest bardzo szybki, pamiętaj jednak, by przed dokonaniem zapłaty, nie zapomnieć wybrać ilości dni, które chcesz spędzić w Petrze. Niestety później nie będziesz już mógł tego zmienić! Decydując się na miejscu, że chcesz jednak przedłużyć swój pobyt w Petrze, niestety finansowo nie wyjdziesz na tym zbyt korzystnie. Będziesz na miejscu musiał kupić normalny bilet wstępu, gdyż Jordan Pass nie można modyfikować po zakupie.

petra-skarbiec-widok

Po dokonaniu płatności – Revolut lub też polskie karty płatnicze – na swojego maila dostajesz elektroniczną wersję Jordan Pass w wersji PDF. Pamiętaj, by go wydrukować i mieć ze sobą, a prócz tego mieć będziesz wersję mobilną na telefonie. W większości miejsc wystarczy wersja mobilna, ale w Petrze i na granicy poproszono nas o wydrukowaną. Jordan Pass sprawdzany jest przede wszystkim w Petrze, na Wadi Rum, w Jerash i podczas wjazdu do Jordanii. Nie zdziw się, że np. w zamkach czy Cytadeli w Ammanie, bilety nie są sprawdzane tak często.

Ważne jest, by swój Jordan Pass kupić przed wjazdem do Jordanii. Kupując bowiem na miejscu w Jordanii, tracisz możliwość zaoszczędzenia na wizie. A jest to ostatecznie spora różnica w cenie.

jordan-pass-w-jordanii-zamki

Czy warto kupić Jordan Pass w Jordanii?

To, czy kupno Jordan Pass się opłaca, zależy przede wszystkim od długości Twojego pobytu w Jordanii, a także od tego, czy wybierasz się do Petry. Biorąc pod uwagę, że jednodniowy wstęp do Petry kosztuje 50 JOD, a wiza do Jordanii kosztuje 40 JOD, bilans jest oczywisty. W tej sytuacji Jordan Pass się zdecydowanie opłaca! Już przy tych dwóch elementach, kupując Jordan Pass z jednodniowym wstępem do Petry, płacisz 75 JOD zamiast 90! A dodając do tego także Wadi Rum czy Jerash, oszczędzasz jeszcze więcej.

Jeśli jednak przyjeżdżasz do Jordanii jedynie na weekendowy wypad i nie planujesz zwiedzania Petry, w takim wypadku Jordan Pass nie jest opłacalny. Przykładowo, my często wpadamy do Jordanii na przedłużony weekend, gdy zimą brakuje nam nurkowania. Wtedy nie kupujemy Jordan Pass, bo jest to zbędne. Tym bardziej, że zawsze jedziemy wtedy prosto do Aqaby, więc jesteśmy zwolnieni z opłaty wizowej.

Jednak podczas naszej pierwszej podróży do Jordanii, zdecydowaliśmy się na kupno Jordan Pass i bardzo się to nam opłaciło. My wybraliśmy opcję z jednodniową wizytą w Petrze. Było to całodzienne zwiedzanie od świtu do zamknięcia, ale nam to zdecydowanie wystarczyło. Choć przyznać musimy, że po zrobieniu pieszo 26km byliśmy mocno zmęczeni, ale nasyceni. Jeśli więc wolisz zwiedzać Petrę w spokojnym tempie, wybierz Jordan Pass z dwudniowym wejściem do Petry.

Ostatecznie jednak, przyznać trzeba, że Jordan Pass jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędzenie pieniędzy podczas podróży dookoła Jordanii. I bardzo cieszy, że władze Jordanii wyszły z takim rozwiązaniem, Ale to, czy Jordan Pass się opłaca czy też nie, zależy już tylko i wyłącznie od rodzaju Twojej podróży, wizyty w Petrze i długości pobytu!

Zobacz nasz vlog z Jordanii!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

29 komentarzy

Zastrzyk inspiracji 5 lipca, 2020 - 8:18 pm

Jestem ogromną fanką passów. Właściwie do jakiego miejsca nie pojadę, zawszę staram się zorientować jak wygląda sytuacja z takimi wejściówkami, zazwyczaj one umożliwiają spore oszczędności i dzięki temu wiele rzeczy organizacyjnych ma się już z głowy 🙂 Ahhh ta Jordania! Kusicie… 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 6 lipca, 2020 - 8:00 am

Taaak, to prawda! Takie passy czy bilety kombo pozwalają wiele zaoszczędzić na biletach wstępu, a te często są drogie. A w Jordanii – szczególnie na bilecie do Petry i wizie, które swoje kosztują! Mamy nadzieję, że całą gamą jordańskich postów zachęciliśmy Cię do podróży do Jordanii 🙂

Odpowiedz
Maryla 6 lipca, 2020 - 7:27 am

Mieliśmy tam być w tym roku w kawietniu 🙁 ale co sie odwelcze to nie uciecze 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 6 lipca, 2020 - 8:01 am

oooo Marylka! 🙂 Jordania czeka na Was, z tego co wiemy, już niedługo otworzy się lotnisko w Ammanie, więc coraz bliżej do możliwosci podróży do tego pięknego kraju. Będziecie zachwyceni! 🙂 My mielismy być znowu w marcu, ale już nic z tego nie wyszło, więc czaimy się na październik 🙂

Odpowiedz
Konrad 4 stycznia, 2022 - 9:48 am

Proszę o informację czy wiedzą państwo ile paszport musi być ważny przy wjeździe do Jordanii, bo spotykam rozbieżne dane.

Odpowiedz
rudeiczarne 4 stycznia, 2022 - 10:25 pm

By móc wjechać do Jordanii paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy.

Odpowiedz
Iza 6 lipca, 2020 - 9:49 am

Bilety łączone niemal zawsze są dobrym pomysłem, bo pozwalają na spore oszczędności. Chyba, że ktoś akurat nie lubi zwiedzać.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 lipca, 2020 - 8:05 am

Dokładnie 🙂 Dlatego Jordan Pass opłaca się jedynie, jeśli ktoś planuje zwiedzać, w tym przede wszystkim Petrę 🙂

Odpowiedz
Martyna Soul 6 lipca, 2020 - 11:11 am

Jordania jest u mnie wysoko na liście, aby odwiedzić. Moze w przyszłym roku, bo na ten ze względu na obecną sytuację planujemy raczej Polskę, być może outdoor w Czechach.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 lipca, 2020 - 8:07 am

Jordania z resztą wciąż jest jeszcze zamknięta, możliwe, że otworzy się końcem lipca. Ale może rzeczywiście jeszcze z takimi podróżami lepiej poczekać. Petra i Jordania nie uciekną 🙂

Odpowiedz
TosiMama 6 lipca, 2020 - 8:39 pm

Świetny pomysł z takim łączonym biletem. Zdecydowanie zachęca do odwiedzania i poznawania większej liczby miejsc. Ja takim aktywnym wakacjom zawsze mówię tak!

Odpowiedz
rudeiczarne 7 lipca, 2020 - 8:09 am

W takim razie jak wybierzesz się kiedyś do Jordanii – warto rozważyć Jordan Pass 🙂 Jeśli oczywiście będziesz planować właśnie aktywne zwiedzanie – wtedy to spora oszczędność 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 8 lipca, 2020 - 6:36 am

Wszędzie, gdzie jesteśmy staramy się kupować łączone bilety.Ogromna wygoda i oszczędność.
Bardzo ułatwiają życie przy aktywnym zwiedzaniu.
Jak tylko będziemy w Jordanii, skorzystamy.
Serdecznie pozdrawiam-))))

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:02 am

To fakt, w wielu przypadkach można naprawdę sporo zaoszczędzić, więc zawsze warto się takim łączonym biletom przyglądnąć 🙂 Mamy nadzieję, że ten post przyda się Wam podczas Waszej jordańskiej przygody, kiedyś w przyszłości 🙂
Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Krystian 8 lipca, 2020 - 7:06 am

O nie wiedziałem o tym, że nie trzeba wtedy płacić wizy ? Tak jak piszecie, niby drogie, ale jeżeli w planach masz zwiedzanie to opłaca się wydać bo się sporo zaoszczędzi. Fajna rzecz ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:03 am

Właśnie m.in. ze względu na wizę, warto rozważyć kupno Jordan Pass. Ale jak widzisz, jest kilka sytuacji kiedy się to opłaca, ale są także takie, kiedy z Jordan Pass nie ma sensu korzystać. Więc wszystko zależy od tego, ile i co planujesz zwiedzać 🙂

Odpowiedz
Ewelina z bloga podróżniczego W poszukiwaniu końca świata 9 lipca, 2020 - 7:28 am

Bardzo fajnie, że opisaliście to tak szczegółowo. Nie byłam w Jordanii, ale pamiętam, że 5 lat temu w Turcji takie łączone karty mega się opłacały. W zeszłym roku już mniej, a zimą nawet wcale, bo część atrakcji była darmowa/ niedostępna, a cena wciąż ta sama. Dlatego dobrze, że opracowaliście ten temat, bo pamiętam ile się ostatnio naliczyłam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:06 am

Taaak! Podobnie nawet w Atenach! Dlatego warto zwracać zawsze na to uwagę. W Atenach zimą wiele biletów jest za połowę ceny i wtedy takie bilety kombo się nie opłacają. W Jordanii ceny biletów wstępu są zawsze takie same, bez względu na sezon, więc tutaj kwestia zależy już od indywidualnych planów podróży 🙂

Odpowiedz
Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice 9 lipca, 2020 - 8:15 am

Świetne informacje praktyczne. Tym bardziej nas zainteresowały, że jeszcze tam nie dotarliśmy.

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:06 am

W takim razie mamy nadzieję, że kiedyś się skusicie na Jordanię i wtedy ten i pozostałe jordańskie posty, będą Wam pomocne 🙂

Odpowiedz
Marcin BWZ 9 lipca, 2020 - 10:51 am

Myślę, że nie ma jednej odpowiedzi dla każdego. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Moim zdaniem warto jest wejść jednak w posiadanie tej karty. Z tego co przeliczyłem na szybko, można zaoszczędzić całkiem sporo kasy.

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:08 am

To fakt, najpierw trzeba zaplanować sobie, co chcemy zwiedzać, gdzie wjeżdżamy do Jordanii, gdzie ruszać będziemy dalej, na ile dni przyjeżdżamy i czy odwiedzimy Petrę. W większości podróży objazdowych jest to spora oszczędność 🙂

Odpowiedz
Bo szczęście to ciastki, czyli Panna Anna pisze 9 lipca, 2020 - 6:00 pm

Fajnie jest zawsze do Was trafić, bo człowiek się może dowiedzieć tylu przydatnych informacji, że głowa mała! ? Nie wiem czy do Jordanii się kiedyś wybiorę… Sama chyba nie mam odwagi, a nie wiem czy udałoby mi się kogoś zabrać ze sobą, ale fajnie, że jesteście… Booo gdybym jednak miała zmienić zdanie to Wasz post mi się bardzo przyda. ? Pozdrawiam! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 8:09 am

Ojjjj mamy nadzieję, że kiedyś zmienisz zdanie albo znajdziesz towarzysza do podróży dookoła Jordanii. Choć spotkaliśmy na drodze wiele samotnych kobiet podróżujących po Jordanii i bardzo sobie to chwaliły. Z resztą Jordania nie jest nachalna w stosunku do kobiet, jest bardzo bezpiecznie i nie ma się czego obawiać 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 9 lipca, 2020 - 7:09 pm

Jak zawsze przydatne informacje praktyczne 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 7:57 am

Mamy nadzieję, że przydadzą się i Tobie! 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 13 lipca, 2020 - 4:46 am

O, tak! Kiedyś szukałam tej informacji! Miała się przydać w tym roku, no ale może w przyszłym? Dzięki za tak szczegółowe info!

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2020 - 7:57 am

Jordania nie ucieknie i mamy nadzieję, że jeśli nie w tym, to wybierzesz się tam w przyszłym roku 🙂

Odpowiedz
Karolinka 30 lipca, 2020 - 7:49 am

to się nazywa prawdziwa przygoda 🙂 za takimi widokami można jechać na koniec świata

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej