kopalnia-guido

Kopalnia Guido – Zabrze – niesamowita podziemna przygoda

przez Rudeiczarne Travel Blog

Głębokie podziemia, długie korytarze, które niegdyś rozświetlało jedynie światło małej lampki. Ciężka praca w pocie czoła w ciszy, gdy nasłuchiwano trzaskających drewnianych umocnień czy nadchodzi zagrożenie. W końcu czarne złoto – tak pożądane i cenne, którego wydobycie nie było łatwym zadaniem, szczególnie w takich warunkach. A do tego nadchodzący postęp, coraz to nowsze maszyny górnicze i narzędzia, które miały ułatwić pracę górnikom i usprawnić proces wydobycia węgla kamiennego. To i wiele więcej pokaże Ci Kopalnia Guido w Zabrzu, która pozwala z bliska poznać górniczy świat zjeżdżając oryginalną górniczą szolą na głębokość 320 metrów pod powierzchnią ziemi. Inny, fascynujący świat, który wciąż kryje wiele nieopowiedzianych tajemnic i historii.

kopalnia-guido

We wpisie tym zabieramy Cię do Kopalni Guido w Zabrzu, która wraz ze Sztolnią Królowa Luiza tworzą wyjątkowe Muzeum Górnictwa Węglowego. To właśnie tutaj powstał niezwykły, industrialny krajobraz, w którym prym wiodły szyby górnicze pośród zieleni drzew, a miasta rozrastały się wokół kopalni czarnego złota – węgla kamiennego. Zabieramy Cię na zwiedzanie Kopalni Guido – najgłębiej położonej trasy turystycznej związanej z górnictwem węglowym w Europie. Warto jej zwiedzanie połączyć z odkrywaniem drugiego obiektu muzeum – Sztolni Królowa Luiza, dzięki czemu będziesz miał pełen, kompletny obraz górniczego świata, historii i technologii. To niezwykła przygoda, której warto doświadczyć!

Kopalnia Guido w Zabrzu – niesamowita podziemna przygoda

Zabrze to jedno z tych miejsc, które całkowicie zmieniło swoje oblicze wraz z rozpoczęciem tutaj eksploatacji i wydobycia węgla kamiennego, postrzeganego jako cenne czarne złoto. Zagłębie węglowe, które powstało na Górnym Śląsku i eksploatacja, która sięga ponad 200 lat wstecz doprowadziło do gwałtownego rozwoju i urbanizacji tych terenów. Początki istnienia Kopalni Guido to czasy, gdy tereny dzisiejszego Zabrza i okolic wchodziły wciąż w skład ówczesnego państwa pruskiego będąc tym samym ważnym obszarem industrialnym najpierw Prus, a później niepodległej Polski.

zabrze-atrakcje

Dzisiaj, dzięki powstaniu jeszcze w latach 80-tych XX wieku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, pozostaje fantastycznym miejscem, w którym z bliska ujrzeć możesz teren prawdziwej kopalni, w której wydobywany był węgiel kamienny. Być może nie wiesz, ale Kopalnia Guido to dzisiaj najgłębsza, udostępniona dla ruchu turystycznego kopalnia węgla kamiennego w Europie. Czeka tu na Ciebie wiele atrakcji i tajemnic związanych ze współczesnym, ale także historycznym górnictwem. By jednak zrozumieć, co odkryjesz podczas zwiedzania Kopalni Guido, musimy cofnąć się do połowy XIX wieku i przyjrzeć się historii tego miejsca.

kopalnia-guido

Kopalnia Guido w Zabrzu – Historia kopalni w skrócie

Nie sposób opowiadać o zwiedzaniu Kopalni Guido bez krótkiego wprowadzenia historycznego, które pozwoli lepiej zrozumieć Zabrze i tereny Górnego Śląska i tego, w jaki sposób powstał potężny industrialny krajobraz podporządkowany wydobyciu czarnego złota.

Początki istnienia Kopalni Guido sięgają roku 1855 kiedy to została ona założona przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka – przemysłowca i magnata, od którego imienia kopalnia wzięła swoją nazwę. Jej powstanie wiąże się z rozbudową połączeń kolejowych, a tym samym możliwością szybszego transportu surowców. Na terenach dzisiejszego Górnego Śląska powstawało wtedy wiele kopalń, fabryk i hut, a wiele z nich napędzanych było maszynami parowymi. Właśnie dlatego wciąż rósł popyt na węgiel, a wiercenia w Zabrzu sugerowały, że znaleźć tu można bogate pokłady tego surowca. Stąd decyzja hrabiego, by nową kopalnię założyć właśnie w tym miejscu.

kopalnia-guido

Powstały szyby Barbara i Concordia (ten drugi został później przemianowany na szyb Guido) i wciąż drążono coraz głębiej. Niestety równoczeście napotkano liczne problemy, m.in. zaburzenia tektoniczne czy też kurzawkę, a także natrafiono na warstwę wodonośną, która utrudniała prace. W latach 60. XIX wieku wydobywano węgiel kamienny na poziome 80m, a hrabia Guido miał nadzieję na pozyskanie węgla o właściwościach koksowych. Już w 1872 roku urobek zaczęto wyciągać na powierzchnię za pomocą maszyny parowej, a w 1885 roku wydobyto stąd rekordową ilość węgla kamiennego – niemal 313 ton!

Niestety niska rentowność kopalni i problemy z nią związane doprowadziły hrabiego do podjęcia decyzji o sprzedaniu kopalni. Tak też w 1887 roku stała się ona własnością państwową Prus i została włączona do Państwowej Kopalni Królowa Luiza. Powstały podziemne korytarze łączące oba miejsca, które dzisiaj pozostają zasypane, ale istnieją plany ich odtworzenia!

Rozwój Kopalni Guido i postęp górnictwa

Dzisiaj zwiedzając Kopalnię Guido docierasz aż na 320m, a nawet na podpoziom 355m, ale musisz wiedzieć, że jeszcze końcem XIX wieku udało się zgłębić tutejszy szyb do aż 336m pod powierzchnią ziemi. Na przestrzeni kolejnych lat, początkiem XX wieku w Kopalni Guido zaszły kolejne zmiany. Dokonano bowiem podziemnego połączenia z nową kopalnią – Delbrück (późniejsza Kopalnia Makoszowy) i Guido zostało formalnie przyłączone do nowej kopalni. Niestety rzeczywistość pokazała, że tutejsze złoża nie są aż tak bogate – po ich wyeksploatowaniu Kopalnia Guido straciła na znaczeniu i w 1928 roku szyb Guido został unieruchomiony. Tym samym zaprzestano eksploatacji, redukowano ilość załogi, a sama kopalnia z roku na rok odchodziła niejako w zapomnienie. Ostatnia tona węgla kamiennego z Kopalni Guido wyjechała na powierzchnię w 1929 roku.

kopalnia-guido

Rok 1967 zmienił jednak losy tego wyjątkowego miejsca i dał mu drugie życie! Wtedy bowiem w dawnej Kopalni Guido stworzono Kopalnię Doświadczalną M-300, w której testowano nowe maszyny i narzędzia górnicze, które mogły usprawnić proces wydobycia w innych kopalniach. To właśnie wtedy pogłębiono kopalnię do 355m pod powierzchnią ziemi i to właśnie te najgłębsze zakamarki można odkryć podczas wycieczki Mroki Kopalni oraz Podziemna Szychta.

To jednak nie koniec fascynującej historii tego miejsca. Wyobraź sobie bowiem, że już w latach 80. XX wieku powstał tutaj niezwykły Skansen Górniczy, w którym można było zwiedzać poziom 170m Kopalni Guido. Już wtedy z bliska można było podziwiać fragment dawnej kopalni, ale nie w taki sposób, jak współcześnie. Dzisiaj bowiem to już zupełnie inna przygoda… Ta możliwa jest dzięki zaangażowaniu i staraniom wielu lokalnych instytucji, które walczyły o ocalenie Guido po zamknięciu tutejszej kopalni doświadczalnej w 1996 roku. Tak też w 2007 roku powstała Zabytkowa Kopalnia “Guido” otwarta i przystosowana dla turystów na poziomie 170 i 320m, dalej zaś w 2017 roku otwarto podpoziom 355m. Każdy z tych poziomów możesz zwiedzać podczas jednej z trzech fascynujących, podziemnych wycieczek, o których przeczytasz poniżej.

Kopalnia Guido – zwiedzanie Kopalni Guido

Odwiedzając Górny Śląsk w Twoim planie podróży obowiązkowo powinna znaleźć się Kopalnia Guido w Zabrzu, którą możesz odkrywać podczas jednej z trzech fascynujących, podziemnych wycieczek! Nie zapomnij także odwiedzić Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, która razem z Guido zapewni Ci kompletną podróż po górniczym świecie od początków wydobycia węgla kamiennego na terenach Górnego Śląska i Zabrza. Razem wchodzą one w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Tutaj zabieramy Cię na wspólne odkrywanie Kopalni Guido, ale o drugim miejscu przeczytasz w naszym osobnym tekście o Sztolni Królowa Luiza. Tymczasem ruszamy na zwiedzanie Kopalni Guido – do najgłębiej położonej trasy turystycznej w górnictwie węglowym w Europie!

zabrze-atrakcje

Podziemny Spacer Górniczy – Kopalnia Guido – Zabrze

Najbardziej popularną trasą podczas zwiedzania Kopalni Guido jest Podziemny Spacer Górniczy. Wycieczka w pełni odbywa się z przewodnikiem, który nie tylko przeprowadza przez tajemniczy labirynt podziemnych korytarzy, ale także opowiada mnóstwo fascynujących faktów i ciekawostek dotyczących tak kopalni, jak i pracy górników.

Swoją wycieczkę rozpoczniesz od zjazdu prawdziwą szolą (windą) górniczą na poziom 320m pod powierzchnią ziemi. Szole takie, jak ta w Guido, do dzisiaj są używane we wciąż działających kopalniach, którymi górnicy zwożeni są do codziennej pracy. W Kopalni Guido szola porusza się z zawrotną prędkością 4 metrów na sekundę! Po dotarciu na poziom 320m z bliska zobaczysz, w jaki sposób do dzisiaj nadawane są sygnały przez górników, a także to, że do dzisiaj zachowane są także tutaj wszystkie procedury bezpieczeństwa. Przewodnik na wielu etapach Twojej wycieczki będzie kontaktował się z dyspozytorem, by przekazać mu informację o tym, gdzie znajduje się grupa. Oczywiście tereny kopalni zwiedzasz w kasku – to kolejny element bezpieczeństwa.

Przemierzając podziemne korytarze wielokrotnie zobaczysz także wciąż zachowane pokłady węgla kamiennego w jego surowej formie. Staniesz m.in. pod ścianą węgla kamiennego o grubości 2 m i z bliska przyjrzysz się, z jakimi wyzwaniami i zagrożeniami od początków istnienia tutaj kopalni mierzyć się musieli górnicy. To niezwykła podróż przez rozwój górnictwa od jego początków po współczesność. Fantastycznym urozmaiceniem są także liczne interaktywne rozwiązania – m.in. interaktywny film wyświetlany w podziemiach, na którym wysłuchasz historii założyciela Kopalni Guido – Hrabiego Guido, który wyświetlany jest w ciemnym korytarzu. Spojrzysz także na niesamowite wizualizacje podziemnych korytarzy, które ciągną się pod miastem Zabrze i okolicami. Nagle zrozumiesz, że w podziemiach niejako istnieje drugie, pełne labiryntów miasto i uświadomisz sobie, dlaczego w miastach górniczych Górnego Śląska nie ma szans na powstanie metra!

kopalnia-guido

Wędrówka przez rozwój górnictwa w Zabrzu – Podziemny Spacer Górniczy

Niezwykłym elementem zwiedzania Kopalni Guido jest także system wentylacji, który zapewniał i zapewnia górnikom powietrze i bezpieczeństwo. Przyznamy, że nie mieliśmy dotąd pojęcia, w jaki sposób do tak głębokich zakamarków dociera powietrze, tutaj jednak mogliśmy zobaczyć to z bliska. Tworzone są specjalne korytarze powietrza, ciągi, szyby górnicze by zapewnić regularny dopływ powietrza. Co ciekawe, poszczególne korytarze kopalni są zamykane lub otwierane w konkretnych miejscach, dzięki czemu można sterować przepływem powietrza i temperaturą nawet tutaj, na głębokości 320m.

guido-zwiedzanie

Ale to nie wszystko! Jako że Kopalnia Guido w drugiej połowie XX wieku stała się Kopalnią Doświadczalną, w podziemnych korytarzach do dzisiaj zostało wiele górniczych maszyn i narzędzi. Usprawniały one proces wydobycia węgla kamiennego, ale także ułatwiały pracę górników. Było to miejsce, gdzie testowano różne innowacyjne rozwiązania, a nawet maszyny, które oryginalne przeznaczone były do budowy tuneli w Alpach. Górnicy bowiem zauważyli, że jest to świetny potencjał dla prac w kopalniach. Maszyny te – m.in. kombajn ścianowy do urobku węgla, specjalne taśmy, maszyny tworzące korytarze kopalni i górnicze wiertła wciąż pozostają w kopalni i robią hałas! W trakcie tej wycieczki przewodnik, który oprowadza Cię po podziemnych korytarzach, uruchamia je. Tym samym z bliska zobaczysz (i usłyszysz!) nie tylko te maszyny, ale także przyglądniesz się, jak na przestrzeni lat zmieniły się metody wydobycia i praca w podziemiach.

zwiedzanie-kopalni

Podczas wycieczki trasą Podziemny Spacer Górniczy pojedziesz także elektryczną kolejną podwieszaną – to jedyna taka kolejka udostępniona dla turystów na świecie! Swoją wycieczkę zakończysz zaś w strefie K8, gdzie wkroczysz do najgłębiej położonego pubu pod ziemią, który znajduje się na głębokości 320m. Możesz tutaj napić się kawy, spróbować prostych, śląskich dań lub napić się piwa specjalnie warzonego dla kopalni – piwo Guido. Na terenie strefy K8 odbywają się różne, ciekawe wydarzenia kulturalne, można tutaj także zorganizować sobie wesele w stylu industrialnym czy konferencje biznesowe. Fascynująca i oryginalna przestrzeń, która jest idealnym zwieńczeniem wycieczki!

Mroki Kopalni Guido

Prócz Podziemnego Spaceru Górniczego, Kopalnia Guido oferuje także 2 inne fascynujące trasy, dla których bardzo chcielibyśmy tutaj wrócić. Pierwsza z nich to Mroki Kopalni Guido, która zabierze Cię na głębokość aż 355m pod powierzchnią ziemi w miejsca, gdzie zobaczysz ostatnią czynną ścianę wydobywczą, która była eksploatowana jeszcze w drugiej połowie XX wieku, zanim zaprzestano wydobycia węgla kamiennego w Kopalni Guido.

Jest to o tyle niezwykła trasa, że zobaczysz tutaj fragment kopalni dokładnie takiej, jaką zostawili górnicy 20 lat temu opuszczając pracę w tym miejscu po raz ostatni. Dodatkowo nie ma tutaj świateł, panuje pełen mrok i kompletna cisza. Właśnie dlatego każdy z uczestników tej wycieczki dostaje także swoją latarkę, by móc oświetlić korytarze, z bliska ujrzeć rurociągi, górniczą stal, czy też ponad 100-metrową ścianę węgla kamiennego. Niektóre fragmenty ścieżki wiodą bardzo wąskimi korytarzami, dlatego też załóż ubrania, których nie będzie Ci szkoda zabrudzić. Zalecana jest także lepsza kondycja fizyczna, bowiem trasa ta odpowiada ponoć przejściu szlaku górskiego. Mrok, cisza, towarzyszące czarne złoto i fascynujące opowieści przewodnika sprawiają, że z pewnością trasa Mroki Kopalni jest czymś wyjątkowym! Trasa ta kończy się w strefie K8 i najgłębiej w Europie położonym pubie podziemnym, gdzie możesz skosztować lokalnego piwa Guido.

pub-guido

Podziemna Szychta – Kopalnia Guido

A może masz ochotę przekonać się na własnej skórze jak trudna jest praca górnika? Nie ma sprawy! Kopalnia Guido oferuje także fantastyczną trasę Podziemna Szychta, podczas której sprawdzisz swoje siły w pracy w podziemiach. To kameralne grupy, gdzie już na wstępie ubierasz się w przygotowane przez kopalnię pełen ekwipunek górniczy – sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm i lampę, by być odpowiednio przygotowanym do wykonania górniczych zadań. Dalej zjeżdżasz górniczą szolą na poziom 320m, ruszasz z grupą i przewodnikiem na poziom 355m, gdzie przystępujecie do pracy w miejscu, które idealnie pozwoli Ci poczuć, w jakich warunkach pracują górnicy. Ciemność, cisza, brak oświetlenia, mnóstwo stali, ściany węgla kamiennego, wzniosy i zaniżenia. Dzięki latarce możesz w zupełnie inny sposób spojrzeć na kopalnię. Poczuć się jak górnik, który nie mógł liczyć na te wszystkie udogodnienia, które mamy dzisiaj na trasach typowo turystycznych.

podziemna-szychta

To tutaj, na poziomie 355m przewodnik zleci Tobie i grupie wykonanie kilku prac, jak m.in. przeniesienie rurociągu, przycięcie drewnianego stempla, montaż przenośnika taśmowego. Wykonując te prace poczujesz pot spływający z czoła, przekonasz się także, czym jest praca w ciasnocie i trudnych warunkach. A to zaledwie zalążek zadań, które każdego dnia wypełniają górnicy. Trasa kończy się w strefie K8 czyli w najgłębiej w Europie położonym podziemnym pubie.

Dodatkową atrakcją tej trasy jest możliwość skorzystania z łaźni górniczej, do której dotrzesz po wyjściu na powierzchnię. To właśnie tutaj kończyła się niegdyś praca górnika każdego dnia zanim powrócił do domu, do rodziny. Trasa Podziemna Szychta to doskonała opcja dla grup przyjaciół, na imprezy okolicznościowe (np. wieczór kawalerski/panieński). Jesteśmy pewni, że będzie to świetna rozrywka, ale zarazem lekcja górniczej rzeczywistości połączona z fascynującymi ciekawostkami przewodnika.

Kopalnia Guido – Zabrze – Informacje praktyczne

Zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu to bez wątpienia niezapomniana przygoda, którą warto odbyć. Pamiętaj jednak, że z racji specyfiki tego miejsca, które zwiedzać można wyłącznie z przewodnikiem, zdecydowanie trzeba zarezerwować swój bilet wstępu z wyprzedzeniem, by mieć pewność, że będziesz mieć szansę odkrywać kopalnię. Rezerwacji dokonuj bezpośrednio na stronie internetowej Kopalni Guido. Nie zapomnij także o wygodnym, najlepiej sportowym obuwiu, wędrować bowiem będziesz po terenach dawnej kopalni. Na poszczególnych trasach, z racji głębokości, panuje stała temperatura. Jeśli zwiedzałeś już tutejsze trasy w Kopalni Guido, możesz także wybrać się do najniżej położonego pubu w Europie na poziom 320m za 10zł od osoby. Pub czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11 do 20:45 (ostatni zjazd o godz. 19:15). Można także zwiedzić poziom 170m, gdzie znajduje się Kaplica św. Barbary (65zł bilet normalny, 55zł bilet ulgowy). Poniżej znajdziesz garść wskazówek dotyczących poszczególnych tras dostępnych w Kopalni Guido.

zwiedzanie-kopalni

Podziemny Spacer Górniczy

Czas zwiedzania to ok. 2,5h, zjazd górniczą szolą na poziom 320m i ok. 3km do przejścia. Trasa przeznaczona dla osób od 6 roku życia. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem (max 24 osoby w grupie). Zwiedzanie tej trasy nie wymaga specjalnej sprawności fizycznej. Koszt biletu to 65zł – bilet normalny, 55zł – bilet ulgowy, 55zł – bilet rodzinny. Część tej trasy jest udostępniona także dla osób niepełnosprawnych po uprzednim zgłoszeniu. Temperatura panująca na tym odcinku to 13-16 stopni Celsjusza.

Mroki Kopalni Guido

Czas zwiedzania to ok. 2h, zjazd szolą na poziom 320m i zejście na 355m, zwiedzanie w pełnym mroku ze światłem z czołówki. Trasa przeznaczona dla osób od 10 roku życia. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem (max 18 osób w grupie). Zwiedzanie tego odcinka wymaga lepszej sprawności fizycznej, zalecane obuwie trekkingowe i adekwatne ubranie (możliwość zabrudzenia). Temperatura na tej trasie to 16-18 stopni Celsjusza. Koszt biletu to 65zł od osoby. Obowiązkowy zakup biletu online.

Podziemna Szychta

Czas zwiedzania to ok. 3h, zjazd szolą na poziom 320m i zejście na 355m. Trasa wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Zwiedzanie odbywa się w kameralnych grupach z przewodnikiem (max 10 osób w grupie). Trasa wyłącznie dla osób o dobrej sprawności fizycznej. W cenie biletu (120zł od osoby) jest także niezbędny ubiór ochronny – sztygarski strój, flanelowa koszula, gumioki, hełm i lampa z pokrowcem. Zalecane jest zabranie przyborów higieny osobistej, można bowiem skorzystać z łaźni górniczej. Temperatura na tym odcinku to 16-18 stopni Celsjusza. Świetna propozycja dla grup przyjaciół, na imprezy panieńskie/kawalerskie czy wyjazdy integracyjne.

kopalnia-guido

SuperTicket 2 w 1 – zwiedzanie Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Od niedawna istnieje także specjalny SuperTicket 2 w 1, dzięki któremo można połączyć zwiedzanie dwóch fantastycznych obiektów w Zabrzu – Kopalni Guido (trasa Podziemny Spacer Górniczy) oraz Sztolni Królowa Luiza czyli najdłuższy podziemny spływ w Europie (Podziemny Spływ Sztolnią) tego samego dnia w niższej cenie! To fantastyczna okazja dla każdego od 6 roku życia, gdzie odkryjesz prawdziwy, górniczy świat i popłyniesz magicznym, podziemnym spływem autentyczną, używaną niegdyś przez górników sztolnią. Pomiędzy zwiedzaniem obu obiektów możesz także zjeść w podziemnym, najniżej w Europie położonym pubie na poziomie 320m Kopalni Guido. SuperTicket 2 w 1 kupujesz online na stronie Podziemna Przygoda w formie vouchera (100zł bilet normalny, 90zł bilet ulgowy), następnie zaś dokonujesz rezerwacji konkretnego terminu zwiedzania telefonicznie pod nr tel 32 271 40 77 lub mailowo rezerwacje@muzeumgornictwa.pl.

kopalnia-guido

To fantastyczna okazja, by zobaczyć dwa, świetnie uzupełniające się nawzajem obiekty podczas jednej wycieczki. Dzięki temu zobaczyć zabytkową sztolnię i historyczny wygląd dawnej kopalni, przepłyniesz się łódką podziemnym kanałem, którym niegdyś górnicy transportowali węgiel, zobaczysz najdłuższy w Europie podziemny spływ, wysłuchasz interaktywnych opowieści podczas spływu, a także ruszysz zobaczyć nieco bardziej współczesne oblicze dawnej Kopalni Guido i wciąż działające tu maszyny. Tym samym masz pełen obraz działania podziemnego, górniczego świata w przekroju historycznym i masz świetnie zaplanowany cały dzień zwiedzania dwóch największych turystycznych pereł Śląska!

Kopalnia Guido w Zabrzu – czy warto odwiedzić?

Mamy nadzieję, że post ten udowodnił Ci, że zdecydowanie warto wybrać się do Kopalni Guido w Zabrzu i wkroczyć do tajemniczego, górniczego świata, który wciąż dla wielu z nas pozostaje zagadką. To fantastyczne miejsce, w którym z bliska przyjrzysz się prawdziwej, oryginalnej kopalni i dowiesz się, jak wyglądała, jak zmieniała się i jak współcześnie wygląda praca górników. Zobaczysz także wciąż działające maszyny górnicze, które usprawniły proces wydobycia i pomagają górnikom w pracy. Odkryjesz także tajemnice powstania na Śląsku industrialnego świata i wielu podziemnych korytarzy. Musisz bowiem wiedzieć, że dzisiaj w tej części Śląska pod ziemią istnieje drugi, równorzędny świat, rozbudowany labirynt, w którym zwykły śmiertelnik jak my czy Ty – bez trudu by się pogubił.

Wybierając się do Zabrza, prócz odwiedzenia Kopalni Guido, nie zapomnij także wybrać się do drugiego obiektu Muzeum Górnictwa Węglowego, którym jest fenomenalna Sztolnia Królowa Luiza. Te 2 obiekty doskonale się uzupełniają i zapewniają mnóstwo wrażeń, których długo nie zapomnisz. Podziemny świat kryje wiele tajemnic i fascynujących opowieści, dlatego obowiązkowo wpisz sobie Zabrze, Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza do Twoich podróżniczych planów i ruszaj na wycieczkę! Jesteśmy pewni, że jej nie pożałujesz!

Wpis ten powstał jako materiał promocyjny Kopalni Guido we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 

kopalnia-guido

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz więcej inspiracji podróżniczych? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook!
  • Odkryj nasze wpisy z Polski i ruszaj na zwiedzanie naszego pięknego kraju!
  • Zobacz nasz wpis ze Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu i odkryj tajemnicze podziemne Zabrze!
  • Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Malcie i przewodnik po Rzymie! To jedyne takie przewodniki i pełne kompendium podróżniczej wiedzy!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

12 komentarzy

Kasia 19 października, 2024 - 8:40 am

Ta kopalnia to hit! Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 października, 2024 - 8:53 am

Kopalnia Guido robi ogromne wrażenie! A w połączeniu ze Sztolnią Królowa Luiza to istna petarda! 😊

Odpowiedz
Cel w podróży 19 października, 2024 - 11:19 am

Z chęcią odwiedzę, dziękuję za polecajkę.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 października, 2024 - 1:49 pm

Cała przyjemność po naszej stronie 😊

Odpowiedz
Przemysław 19 października, 2024 - 5:38 pm

No proszę, miejsca w mojej okolicy 🙂 Całkiem fajne.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 października, 2024 - 10:59 pm

Nawet bardzo fajne! 🙂 Kopalnia Guido warta jest odwiedzenia 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 19 października, 2024 - 9:40 pm

Nasze okolice. Byliśmy nie raz w tym podziemnym mieście Zabrze 👍

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 października, 2024 - 10:59 pm

Wspaniale! Miło było odwiedzić Wasze okolice, a podziemne Zabrze zrobiło na nas wielkie wrażenie 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 20 października, 2024 - 10:42 pm

Dawno temu grałem tam w golfa 😀

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 21 października, 2024 - 2:11 pm

Wow w golfa w kopalni?! Brzmi świetnie!

Odpowiedz
Asia 21 października, 2024 - 2:16 pm

Bardzo lubimy zwiedzać takie miejsca 😉

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 22 października, 2024 - 11:52 am

My także! Podziemia kryją wiele tajemnic, Kopalnia Guido także 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej